آغاز به کار همایش ملی سواد سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

همایش ملی سواد سلامت با حضور جمعی از مسئولان، صاحبنظران و اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور در مشهد آغاز به کار کرد.

 

 به گزارش وب دا، این همایش در روزهای 17 الی 19 فروردین در محورهای سواد سلامت و شيوه زندگي، سواد سلامت و خودمراقبتي، سواد سلامت و پيشگيري از بيماري هاي واگير و غير واگير، سواد سلامت و کيفيت زندگي، سواد سلامت و آموزش بهداشت، سواد سلامت و رسانه، سواد سلامت و فرهنگ ديني، سواد سلامت و سلامت خانواده، سواد سلامت و بهداشت روان، سواد سلامت و فرهنگ سلامتي، سواد سلامت و مراکز ارتقاء دهنده سلامت و سواد سلامت و نقش بانوان در ارتقاي سلامت در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

خانم پاکدل دبیر همایش ملی سواد سلامت با اشاره به اینکه در این همایش 36 مقاله در بخش سخنرانی و 150 مقاله در بخش پوستر پذیرفته شده است اظهار داشت: سواد سلامت به عنوان  میزان ظرفیت افراد در کسب ،تفسیر و درک اطلاعات اولیه و خدمات سلامت که برای تصمیم گیری متناسب لازم است، تعریف می شود.

رییس علمی همایش سواد سلامت نیز در این همایش با اشاره به تحقیقات انجام شده در کشور اظهار داشت: پایین بودن سطح سواد سلامت با افزایش آسيبهاي فيزيولوژيكي و عوارض ناشي از بیماریها و مرگ و مير همراه  است و توجه به نقش سواد سلامت در جامعه به منظور اطلاع از وضعيت سلامت و تصمیم گیری به موقع و موثر و شناخت عوامل مؤثر مي تواند مبناي برنامه ريزيها و سياستگذاريهاي مناسب در جهت اصلاح باشد.

دکتر صباغ خاطر نشان کرد: سواد سلامت حاصل تشریک مساعی عوامل اجتماعی و فردی بوده و به نگرانی ها و ابعاد سواد در زمینه سلامتی می پردازد و به عنوان شاخص حیاتی و مهم در نتایج و هزینه مراقبتهای بهداشتی شناخته شده است.

 

 

 

 

 

  

 

آخرین اخبار