ده درصد از جمعیت بالای 30 سال به بیماری دیابت مبتلا هستند

  • PDF

ديابت نوع دو به عنوان شايعترين بيماري متابوليک يک تهديد جدي براي سلامتي جهان قلمداد مي شود چرا که در حال حاضر 250 ميليون نفر مبتلا به آن هستند.

به گزارش وب دا، و بر اساس اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با رواج زندگي ماشيني در جوامع در حال توسعه ميزان بروز ديابت نوع 2 بسيار افزايش يافته است . بر اساس براوردهاي سازمان جهاني بهداشت 435 ميليون نفر تا سال 2030 به ديابت مبتلا خواهند شد ، شيوع ديابت در کشور ايران حدودا" 10درصد جمعيت بالاي 30 سال برآورد شده است .

دیابت شایعترین عامل نابینایی در بزرگسالان، شایعترین علت نارسایی کلیوی و دیالیز و قطع پا به شمار می رود.

کمبود انسولين يا مقاومت به انسولين از علل بروز دیابت

بدن ما براي توليد انرژي به سوخت و ساز نياز دارد مواد غذايي که مصرف مي کنيم نهايتاً به یک.قند ساده به نام گلوکز تبديل مي شوند . گلوکز وارد جريان خون وسپس وارد سلولها شده و براي توليد انرژي و رشد بدن مورد استفاده قرار مي گيرد . در صورتي که قند به جاي ورود به سلول ها در خون باقي بماند، قند خون افزايش يافته و منجر به بروز ديابت مي گردد. علت بروز اين بيماري کمبود انسولين يا مقاومت به انسولين  است. انسولين هورموني است که از غده لوز المعده ( پانکراس) ترشح مي شود اين هورمون موجب ورود قند به داخل سلولها مي شود بدون انسولين،قند نمي تواند از جريان خون خارج و وارد سلولها شود .

قند خون ناشتا باید کمتر از mg/dl 100 باشد و افرادی که قند خون ناشتا آنها مساوي و يا بيشتر از 100  و کمتر از mg/dl 126 ، پره ديابت در نظر گرفته مي شود و داشتن دو نوبت قند پلاسماي خون مساوي يا بيشتر از mg/dl 126 ديابت در نظر گرفته مي شود .

توصيه مي شود افراد بالاي 30 سال هر 3 سال يکبار از نظر ديابت بررسي شوند و افراد پره ديابتي هرسال يک نوبت آزمايش قند خون بدهند .

سابقه فامیلی ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

افرادی که اضافه وزن دارند و يا چاق هستند ،افرادي که پدر ، مادر ، خواهر و يابرادر آنها سابقه ابتلا به ديابت دارند، افرادی که  فشار خون ماکزيمم آنها مساوي يا بيشتر از 14 و فشارخون مينيمم انها مساوي يا بيشتر از 90 است و زناني كه سابقه‌ی دوبار يا بيشتر سقط خود به خودي (بدون علت مشخص) و يا سابقه‌ی مرده‌زايي و يا سابقه‌ی به دنيا آوردن نوزاد با وزن چهار کیلوگرم دارند، زناني كه در يكي از بارداري‌هاي قبلي خود سابقه‌ی ديابت حاملگي دارند و زنان باردار (درهرگروه سني) در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند.

بیماری دیابت نوع دو در مراحل اولیه بدون علامت است

بیماری دیابت نوع 2 اکثرا درمراحل اولیه بدون علامت است پرنوشي،پرادراري و پرخوري از علائم ابتلا به این بیماری به شمار می رود.

كاهش شديد وزن بدون علت موجه(اين علائم در ديابت نوع اول بيشتر ديده مي‌شود)،تأخير در بهبود زخم‌ها و تاري ديد از دیگر علائم دیابت به شمار می رود.


آخرین اخبار