آموزش موثر و کارآمد یکی از راهکارهای اصلی در پیشگیری از مشکلات دهان و دندان

  • PDF

مراسم سالروز اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دهان و دندان و روز دندانپزشک با حضور جمعی از دندانپزشکان و مسوولان حوزه بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار اجتماعات مرکز بهداشت خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش وب دا، در ابتدای این مراسم پیام دکتر سید "حسن قاضی زاده هاشمی" وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز دندانپزشکی قرائت شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی سخنانی در این مراسم گفت: شاخص کشیدن دندان در بین دانش آموزان با اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دندانپزشکی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی 40 درصد کاهش یافته است.

دکتر حمیدرضا بهرامی افزود: معاینه و فلوراید تراپی دندانهای افزون بر 345 هزار دانش آموز در خراسان رضوی در سال گذشته، یکی از برنامه های طرح تحول نظام سلامت در حوزه دندانپزشکی به شمار می رود.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح میزان کشیدن دندانهای خراب دانش آموزان ناشی از پوسیدگی ،کاهش قابل توجه ای در خراسان رضوی یافته است.

به گفته وی، میزان فلوراید تراپی در دانش آموزان یا دهان شویه بوسیله فلوراید، در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی سالهای 93 و 94 به میزان 60 درصد افزایش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دندانپزشکی از سال گذشته در استان خراسان رضوی همزمان با کشور آغاز شده است که از زمان اجرای این طرح تاکنون دستاوردهای مثبتی را برای استان بدنبال داشته است.

دکتر بهرامی در بخشی از سخنانش آموزش موثر و کارآمد را یکی از راهکارهای مقابله با کاهش پوسیدگی دندانها و پیشگیری از کشیدن دندان ها در کشورمان عنوان کرد.

به گفته وی، آموزش های بهداشت دهان و دندان پیش از این کارآمد و کاربردی نبود و به تغییر رفتار منجر نمی شد، اما با اجرای طرح تحول نظام سلامت به امر آموزش در حوزه دهان و دندان توجه ویژه ای شد که با کمک دندانپزشکان، کارشناسان و بهورزان، این آموزشها بهبود یافت.

ناظر اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بدنبال اجرای طرح تحول نظام سلامت در سالهای اخیر تحولات زیادی در بخش سلامت دهان و دندان با تخصیص اعتبارات مربوطه صورت گرفت.

وی تخصیص هفت درصدی اعتبارات مربوطه به بخش دهان و دندان را از دیگر اقدامات مثبت طرح تحول نظام سلامت در خراسان رضوی و کشور عنوان و اظهار کرد: در سال جاری بناست بیمه تکمیلی در بخش دندانپزشکی برای سنین شش تا 18 ساله برقرار شود.

دکتر عبدالله هروی تغییر در شیوه آموزش و فرهنگ سازی را یکی از اقدامات موثر در پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان عنوان و اظهار کرد: آموزش و فلوراید تراپی حدود 345 هزار دانش آموزان در خراسان رضوی اقدام بزرگی در این زمینه محسوب می شود.