70 درصد موارد تشخیص و درمان بیماری ها مبتنی بر عملکرد آزمایشگاه هاست

  • PDF

رییس اداره امور آزمایشگاههای استان خراسان رضوی با اشاره به نقش موثر فعالان عرصه علوم آزمایشگاهی در ارتقاء سلامت جامعه اظهار داشت: 70 درصد موارد تشخیص و درمان بیماری ها مبتنی بر عملکرد آزمایشگاههاست.

 

به گزارش وب دا، دکتر سیمین هیراد فر با تبریک سی ام فروردین، سالروز تولد حیکم فرزانه اسماعیل جرجانی و بنیانگذار علم آزمایشگاهی به فعالان این عرصه  اظهار داشت: رشته علوم آزمایشگاهی از دیرباز زیربنای پژوهش ها و تحقیقات علمی بوده و در سالهای اخیر نیز در کشور ایران جایگاه ویژه ای در نظام سلامت کشور پیدا کرده است.

سرپرست آزمایشگاه مرجع دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد:  سهم عمده ای از موارد تشخیص و درمان بیماری ها مبتنی بر عملکرد آزمایشگاه هاست و فعالان این عرصه نقش مهمی در تشخیص، مراقبت، کنترل و پیشگیری از انواع بیماری ها در حوزه بهداشت و درمان دارند.

متخصص آسیب شناسی بالینی و تشریحی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به فعال بودن 218 مرکز آزمایشگاهی دولتی، خصوصی و خیریه در مناطق زیر پوشش دانشگاه  افزود: بهبود صیانت از حقوق شهروندی مراجعین به آزمایشگاههای تشخیص طبی، افزایش راه اندازی آزمایش های مورد درخواست در آزمایشگاههای بیمارستانهای دولتی با پایش مستمر بر مدیریت انجام آنها در راستای برنامه تحول نظام سلامت، افزایش ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاههای دولتی و خصوصی، تقویت نظام ارجاع آزمایشات در قالب اهداف برنامه تحول نظام سلامت از جمله دستاوردهای این عرصه در یک سال اخیر به شمار می رود.

دکتر هیراد فر به ایجاد شبکه آزمایشگاهی درون دانشگاهی اشاره کرد و اظهار داشت: در قالب این طرح، تمامی آزمایشگاههای دولتی در قالب شبکه به هم متصل شده و با طراحی نقشه خدمتی به بیماران خدمات ارائه می شود.

رییس اداره امور آزمایشگاههای استان خراسان رضوی گفت: بر اساس این طرح در صورتی که در آزمایشگاه دولتی خدمتی ارائه نشود از طریق این شبکه به دیگر آزمایشگاههای دولتی دارای آن خدمت ارجاع داده می شود.

دکتر سیمین هیراد فر خاطر نشان کرد: این طرح بر اساس برنامه تحول نظام سلامت اجرا شده است و در قالب آن ارجاع به مراکز خصوصی آزمایشگاهی به طور چشمگیری کاهش یافته است و در موارد معدود در صورت ارجاع بر اساس تعرفه های دولتی خدمات ارائه می شود.

آخرین اخبار