آغاز ویژه برنامه های هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

يکم تا هفتم ارديبهشت امسال از سوي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي هفته سلامت نامگذاري و شعار اين هفته نيز غلبه بر دیابت"BEAT DIABETES"تعيين شده است.

به گزارش وب دا، عزم ملی برای تحقق اهداف سند بیماری های غیر واگیر، بهداشت عمومی، فعالیت بندی، ورزش و سلامت، غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم، سلامتو نقش غذا و دارو، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل در حوزه سلامت و آموزش خود مراقبتی و سلامت از جمله عناوین این هفته به شمار می رود.

دبير ستاد بزرگداشت هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار داشت: در این هفته ویژه برنامه های فرهنگی و آموزشی مختلفی در راستای افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در مناطق زیر پوشش دانشگاه اجرا خواهد شد.

دکتر علی عماد زاده گفت: راه اندازی اتوبوس اطلاع رسانی دیابت در مناطق پرتردد از جمله بوستانهای شهر مشهد از جمله اقداماتی است که در این هفته اجرا می شود.

وی گفت: در قالب این اقدام که با همکاری معاونت های بهداشتی و دانشجویی فرهنگی اجرا می شود، ضمن اطلاع رسانی در زمینه راهکارهای پیشگیری از دیابت، غربالگری این بیماری نیز برای شهروندان انجام می شود.

دبیر ستاد بزرگداشت هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ راه اندازی کمپین های اطلاع رسانی دانشجویی با عنوان روبان آبی، برپایی همایش هفته سلامت، برگزاری تورهای خبرنگاران، گسترش اطلاع رسانی از طریق رسانه های گروهی و تبلیغات محیطی و شهری، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری دوره های آموزشی ویژه گروههای پزشکی، ، برپايي جشنواره غذاي سالم، اطلاع رساني در سطح شهر، برگزاري همايش هفته سلامت و جلب مشارکت همکاری­های بین­ بخشی و مشارکت سازمان­های غیردولتی مردم­ نهاد در سلامت جامعه از جمله برنامه های هفته سلامت به شمار می رود.

دکتر عماد زاده با بیان اینکه دیابت بیماری خاموش است که علائم بالینی آن در مراحل اولیه بروز نمی کند اظهار داشت: برنامه های فرهنگ سازی و گسترش اطلاع رسانی در طول سال در مناطق زیر پوشش دانشگاه ادامه خواهد داشت.

امروزه به علت گسترش روز افزون شهر نشيني، مهاجرت از مناطق روستايي و گرايش مردم به زندگي ماشيني ،كنترل قابل قبول بيماريهاي عفوني و هزاران عامل ريز و درشت ديگر همگي باعث شده اند كه بيماري هاي غيرواگير افزايش يابد .

ديابت به عنوان شايعترين بيماريهاي متابوليک ،يکي از مهمترين بيماريهاي غير واگير به شمار مي رود و بر اساس آخرین آمارهاي سازمان بهداشت جهاني، 382 میلیون نفر مبتلا به دیابت در سال 2013در جهان شناسایی شده اند، که احتمالا تا سال 2035 به 592 میلیون افزایش یابد.

بر اساس اعلام کارشناسان  استعمال دخانيات، نداشتن فعاليت بدني مناسب، مصرف ناكافي ميوه و سبزيجات و شير و لبنيات ،ژنتیک، پرفشاری خون ، سابقه ابتلا به دیابت دوران بارداری ، افزایش چربی خون و اضافه وزن از عوامل اصلي ابتلا به ديابت به شمار مي رود و در بسياري از موارد، عدم آگاهي كافي از عوامل خطرساز و عدم بكارگيري تمهيدات لازم و ضروري باعث شده است تا اين عوامل روز به روز افزايش يابند.