بسیاری از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند

  • PDF

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: "غلبه بر دیابت" شعار امسال روز جهانی سلامت نامگذاری شده است، بنابراین برنامه های هفته سلامت با محور پیشگیری، غربالگری و کنترل دیابت در خراسان رضوی و کشورمان دنبال می شود.

به گزارش وب دا، دکتر محمد جعفر صادقی با اشاره به روز شمار برنامه های هفته سلامت از یکم تا هفتم اردیبهشت ماه امسال، افزود: بهداشت عمومی، فعالیت بدنی و ورزش، غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم، نقش غذا و دارو در سلامت،اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل در حوزه سلامت و آموزش خودمراقبتی عناوین این روزها را شامل می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیماریهای غیر واگیر در راس بیماریهای شایع در سطح دنیا قرار دارند، گفت: اگر در گذشته بیشتر مرگ ومیرها به دلیل بیماریهای واگیردار رخ می داد، امروز بیماریهای غیر واگیر مانند دیابت و قلبی و عروقی بیشترین علل مرگ ومیر شناخته شده اند.

دکتر صادقی ادامه داد: در ایران نیز روند بیماری دیابت رشد فزاینده ای داشته است، به طوریکه در سال 1386 از هر 20 نفر یک نفر مبتلا به دیابت شناسایی شده است و این تعداد در سال 1404 به ازای هفت نفر یک مبتلا به دیابت پیش بینی شده است.

به گفته وی، این در حالی است که خیلی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاع ندارند و با شناسایی بیماری و کنترل آن می توان از عوارض ثانویه مانند قطع پا، مشکلات چشمی، کلیوی و قلبی و عروقی پیشگیری کرد.

وی مهم ترین راهکارهای پیشگیری از بیماری دیابت را شامل کاهش وزن و تحرک، تعادل در خوردن، کاهش مصرف مواد قندی، افزایش مصرف سبزیجات ومیوه، عدم مصرف دخانیات، کنترل استرس و چک کردن قند خون عنوان کرد.