10 درصد از ساکنان مناطق شهری خراسان رضوی به دیابت مبتلا هستند

  • PDF

مسئول بیماریهای غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: میزان ابتلا به دیابت در بین ساکنان روستایی خراسان رضوی نصف ساکنان شهری این استان است.

به گزارش وب دا، دکتر محمد اقبالی افزود: بررسی های انجام شده در بین افراد بالای 30 سال ساکن در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی نشان می دهد که حدود پنج درصد ساکنان روستایی استان مبتلا به دیابت هستند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که میزان ابتلا به دیابت در بین ساکنان شهرهای بزرگ خراسان رضوی مانند مشهد حدود 10 درصد ارزیابی شده است.

وی ادامه داد: این غربالگری ها تاکنون در افراد بالای 30 سال ساکن در حاشیه مشهد،در شهر مشهد و در مناطق روستایی خراسان رضوی انجام شده و همچنان ادامه دارد.

دکتر اقبالی بیان کرد: طرح غربالگری بیماری دیابت از سال گذشته در حاشیه شهر مشهد با زیر پوشش داشتن یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت آغاز شده و ادامه دارد که به تدریج این غربالگری به صورت جامع در تمام مناطق مشهد نیز اجرا خواهد شد.

به گفته وی، تاکنون 100 هزار نفر از ساکنان بالای 30 سال در حاشیه مشهد غربالگری شده اند که از این تعداد هشت هزار و 500 نفر مبتلا به دیابت شناسایی و اکنون تحت مراقبت قرار دارند.

وی همچنین از غربالگری 420 هزار فرد بالای 30 سال در شهر مشهد و همچنین غربالگری 450 هزار نفر ساکنان روستایی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی سالهای گذشته خبر داد.

به گفته وی، نتیجه این بررسی ها نشان می دهد که ابتلا به دیابت در بین ساکنان روستایی حدود پنج درصد جمعیت و در بین ساکنان شهری کمتر از 10 درصد بوده است.

دکتر اقبالی ویزیت تخصصی 16 هزار بیمار به صورت رایگان و آموزش 40 هزار نفر برای اطلاع رسانی پیرامون پیشگیری از دیابت را از اقدامات انجام شده در این خصوص عنوان کرد.