معاون بهداشتی دانشگاه، 50 درصد از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند

  • PDF

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه تا سال 1404 از هر هفت ایرانی یک نفر مبتلا به دیایت است اظهار داشت: این در حالی است که 50 درصد از  مبتلایان از بیماری خود اطلاعی ندارند.


به گزارش وب دا، دکتر حمید رضا بهرامی در همایش بزرگداشت هفته سلامت که در تالار ابن سینا مشهد برگزار شد، با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت، با توجه به اهمیت موضوع، غلبه بر دیابت را شعار امسال قرار داده است خاطر نشان کرد: بیماری دیابت یکی از شایعترین بیماری های غدد درون ریز محسوب می شود که سالانه موجب مرگ چهار میلیون نفر در سطح جهان می شود.

وی با بیان اینکه 90 درصد از بیماران دیابتی به نوع دوم این بیماری و ده درصد دیگر به نوع یک و دیابت دوران بارداری مبتلا هستند افزود: این بیماری می تواند تا مدتها بدون علامت باشد و به همین دلیل بسیاری از مبتلایان از بیماری خود اطلاعی ندارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بر اساس برنامه تحول نظام سلامت ساکنان مناطق شهری زیر پوشش مراقبتهای سلامت قرار می گیرند خاطر نشان کرد: با اجرای این برنامه که قرار است تا پایان اردیبهشت ماه به طور کامل اجرا شود، ضمن غربالگری از شهروندان نسبت به شناسایی، پیشگیری و  درمان بیماری دیابت نیز اقدام می شود.

دکتر بهرامی با بیان اینکه دیابت درمان کامل ندارد اما می توان با اصلاح سبک زندگی نسبت به پیشگیری از آن اقدام کرد گفت: ورزش منظم، کاهش وزن، استفاده از میوه و سبزی، عدم استعمال دخانیات، کنترل استرس و تغذیه مناسب از راهکارهای پیشگیری از دیابت محسوب می شود.

وی خاطر نشان کرد: بهتر است، بیشترین حجم در وعده های غذایی به سبزی و میوه اختصاص داده شود و در زمان استفاده از مواد پروتئینی گوشت سفید در اولویت قرار گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به نقش ورزش در ارتقاء سلامت جسمانی گفت: ورزش موجب افزایش سرعت در گردش خون شده و ضمن تقویت بافت های بدن و سلامت قلب، انسولین خون را نیز کنترل می شود.

دکتر بهرامی با اشاره به اینکه همان طور که دولت برای تامین سلامت مردم مسئول است، مردم نیز در برابر سلامتی خود مسئول هستند به مردم توصیه کرد: ضمن اعتماد به نظام سلامت و خادمین این مجموعه، با مراجعه به سطوح یک و دو مراکز بهداشتی درمانی،وضعیت سلامتی خود را پیگیری کنند.

وی گفت: در قالب برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، در تیم های مراقبت سلامت کارشناسان تغذیه و سلامت روان نیز فعالیت می کنند و خدمات مشاوره ای را به گروههای هدف ارائه می دهند که این امر می تواند نقش موثری در افزایش فرهنگ سلامتی مردم داشته باشد.