سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی، آسم و آلرژی در مشهد برگزار می شود

  • PDF

سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی، آسم و آلرژی و نخستین سمپوزیوم آلرژی غذایی و دارویی در مشهد  با حضور افزون بر 300 نفر از پزشکان و متخصصان آلرژی و رشته های مرتبط از سراسر کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

دبیر علمی سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی، آسم و آلرژی و نخستین سمپوزیوم آلرژی غذایی و دارویی در این خصوص با بیان اینکه این کنگره 14 تا 17 اردیبهشت به مدت چهار روز برگزار می شود گفت: گروههای هدف شرکت کننده در این کنگره شامل متخصصان آلرژی، ایمونولوژی، متخصصان اطفال، پوست، داخلی، پزشکان عمومی، داروسازی، فوق تخصص ریه و آلرژی و سایر رشته های مرتبط هستند.
دکتر فرحزاد جباری آزاد افزود: میهمانان خارجی کنگره مزبور شامل چهار نفر از پزشکان برجسته در حیطه ایمونولوژی و آلرژی دنیا از کشورهای آلمان و هند هستند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: از بین 230 مقاله رسیده به دبیرخانه سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی، آسم و آلرژی، 170 مقاله پذیرفته شده که 20 مقاله به صورت سخنرانی و 150 مقاله در قالب پوستر ارائه می گردد.
وی  روشهای پیشگیری، تشخیص و درمان آسم، آلرژی های بینی، بیماریهای التهابی، بیماریهای خود ایمنی و نقش طب سنتی در درمان آلرژی ها را از مهم ترین محورهای کنگره مزبور عنوان کرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه اظهار کرد: برپایی چهار کارگاه آموزشی پیرامون روش های تشخیص آلرژی ها ، نقش ایمنی و ایمونولوژی و تشخیص آلرژی ها غذایی و دارویی از برنامه های جنبی کنگره مزبور است.
دکتر جباری گفت: در حال حاضر 86 پزشک متخصص و فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی در کشورمان فعالیت دارند، در حالیکه این میزان در 10 سال گذشته فقط 35 نفر بوده اند
این  پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی با بیان اینکه آلرژی ها در تمام جوامع دنیا در حال افزایش است، گفت: بیماریهای آلرژی به اشکال مختلفی خود را نشان می دهد که آسم و آلرژی های بینی یکی از این اشکال است.
به گفته وی، میانگین شیوع آسم بین 10 تا 15 درصد در جامعه ایرانی برآورد می شود و میانگین جهانی آسم حدود 20 درصد است.
وی با بیان اینکه شیوع آلرژی های بینی از آسم نیز بیشتر است، افزود: شیوع آلرژی های بینی در جامعه ایران حدود 25 درصد است.
دکتر جباری زمینه های ژنتیکی و ارثی، عوامل محرک مانند آلاینده های محیطی، گل و گیاه، حیوانات خانگی، مواد غذایی آلرژی زا، ارتقای بهداشت و تضعیف سیستم ایمنی از مهم ترین عوامل ایجاد آلرژی ها هستند.