90 درصد آلرژی های غذایی بر اثر مصرف پنج ماده غذایی بروز می کند

  • PDF

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر بین 85 تا 90 درصد آلرژی های غذایی به علت مصرف پنج ماده غذایی و خوراکی بروز می یابد.

 

به گزارش وب دا،دکتر سید محمد هادی امیریان در حاشیه سومین کنگره بین المللی ایمنولوژی، آسم و آلرژی و نخستین سمپوزیوم آلرژی غذایی و دارویی افزود: پنج ماده غذایی که بیشترین آلرژی های غذایی را ایجاد می کنند شامل تخم مرغ، شیر، بادام درختی، بادام زمینی و ماهی است.

به گفته وی، تحقیقات نشان داده است که بادام زمینی و بادام درختی تا 60 درصد موارد ایجاد حساسیت و آلرژی می کنند.

این پزشک متخصص اطفال بیان کرد: شیوع آلرژی های غذایی بین یک تا 10 درصد افراد جامعه را در برمی گیرد که بیشتر در سنین طفولیت و کودکی بروز می یابد.

دکتر امیریان ادامه داد: از سوی دیگر بیش از 80 درصد آلرژی های غذایی تا سنین پنج سالگی از بین می روند و باقی مانده تا سنین بزرگسالی باقی می مانند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر آلرژی های غذایی روند رو به رشدی را در دنیا دارند که عوامل مختلفی در این زمینه نظیر نوع عادات غذایی در این خصوص تاثیرگذار است.

به گفته وی، تظاهرات پوستی، کهیر،قرمزی، علائم گوارشی نظیر اسهال و استفراغ از علائم آلرژی های غذایی هستند.

عضو هیات علمی گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: در قدیم تصور می شد که مواد آلرژن زا باید دیرتر به کودک خورانده شود اما امروز عکس آن ثابت شده است، یعنی این مواد غذایی باید از همان ابتدا و کم کم به رژیم غذایی کودک وارد شوند.

امیریان افزود: از سوی دیگر تحقیقات نشان داده است که آلرژی های غذایی در نوزادانی که تا سن چهار یا شش ماهگی با شیر مادر تغذیه داشته اند، کمتر بوده است.

وی گفت: همچنین 80 تا 90 درصد کودکانی که دارای آلرژی های غذایی بوده اند، در بزرگسالی دچار آسم های ناشی از استنشاق مواد آلرژن خواهند شد.

گفتنی است:سومین کنگره بین المللی ایمنولوژی، آسم و آلرژی و نخستین سمپوزیوم آلرژی غذایی و دارویی با حضور افزون بر 300 نفر از پزشکان و متخصصان این حوزه از داخل و خارج کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است.

کنگره مزبور با حضور پزشکان و متخصصان آلرژی و ایمنولوژی و سایر رشته های مرتبط نظیر متخصصان اطفال، ریه، پوست، داخلی، پزشکان عمومی و دارو سازی در کنار چند میهمان خارجی طی روزهای  14 تا 17 اردیبهشت ماه در مشهد در حال برگزاری است.

آخرین اخبار