آزمون های ژنتیکی راهکاری نوین در تشخیص و درمان سرطان

  • PDF

همایش نقش ژنتیک شخصی درشناسایی بیماریهای ژنتیکی به ویژه سرطان با حضور پزشکان متخصص ژنتیک، داخلی، انکولوژیست، رادیولوژیست و پزشکان عمومی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار اجتماعات دانشکده پزشکی مشهد برگزار شد.

 

به گزارش وب دا، در این همایش دو روزه پروفسور "فیروز درودی" دکتری تخصصی ژنتیک و سلامت از دانشگاه لایدن هلند حضور دارد.

دبیر همایش" نقش ژنتیک شخصی در شناسایی بیماریهای ژنتیکی به ویژه سرطان" در این خصوص گفت: امروزه ژنتیک شخصی یا کاربرد آزمون های ژنتیکی و ژنومیک از راهکارهای نوین تشخیص و درمان بیماریهای ژنتیکی به ویژه سرطان به شمار می رود.

دکتر محمد رضا عباس زادگان افزود: تغییرات ژنتیکی صورت گرفته در بیماریهای مختلف، نقش مهمی در تشخیص،تنظیم و برنامه ریزی درمان این بیماریها به ویژه سرطان دارد.

وی خاطر نشان کرد: به طور مثال برای هر بیمار سرطانی یک اختلال کرموزومی بوجود می آید و بدنبال تغییرات ژنی رخ داده، فراورده هایی تولید می شود که باعث رشد بی رویه سلولهای سرطانی می گردد.

رئیس گروه ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: با استفاده از روش های نوین و درمان های بیولوژیک، فراورده هایی برای مهار سلولهای سرطانی تولید می شود.

وی خاطر نشان کرد: این روشهای درمانی برای همه سرطان ها مانند سرطان سینه، روده بزرگ، سرطان های خون،اختلالات ژنتیکی و بیماریهای ژنتیکی مانند دیابت نوزادان کاربرد دارد.

به گفته وی، این روش های نوین در کنار درمان های کلاسیک مانند شیمی درمانی و رادیوتراپی نقش مهمی در سیر موفقیت درمان بیماری سرطان دارد.

دکتر عباس زادگان افزود: در روشهای رایج با استفاده از شیمی درمانی به طور محدود درمان انجام می شود و دوباره شاهد عود مجدد بیماری هستیم اما در درمان های نوین سلول سرطانی از بین می رود و بیمار درمان نهایی می گردد.

دبیر همایش نقش ژنتیک شخصی در شناسایی بیماریهای ژنتیکی به ویژه سرطان افزود: درمان های نوین نیازمند امکانات تشخیصی و تجهیزاتی است که بوسیله آن رمز ژنتیک تغییر یافته با بررسی های دقیق تر تشخیص داده و به کمک نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی و زیست فناوری پزشکی، فراورده های مهار این ژن ها تولید ميشود.

وی ادامه داد: هم اکنون تجهیزات مورد کاربرد درمان های نوین ژنتیکی تنها در چند مرکز تهران فراهم می باشد و امید است این تجهیزات از طریق وزارت بهداشت و درمان با سرعت بیشتری برای مراکز پزشکی کشور فراهم شود.

وی خاطر نشان گرد: پروفسور درودی از دانشکاه لایدن هلند که در همایش مزبور حضور دارد، تاکنون تحقیقات زیادی را در زمینه ژنتیک پزشکی داشته اند و مراکزی تخصصی در هلال احمر،دبی و دوحه ایجاد کرده اند و بزودی در مشهد نیز ایجاد خواهد شد.

دکتر عباس زادگان گفت: مبنای سخنرانی های این همایش بر روی تدریس و آموزش بررسی ژنتیک شخصی و نقش مهم در تنظیم درمان بیمار دارد.

وی خاطر نشان کرد: توسعه و کاربرد آزمون های ژنتیک و ژنومیک برای آینده نگری پزشکی و شخصی پیشگیرانه ژنتیک پزشکی، اهمیت ژنتیک شخصی در ایران، علل بروز ژنتیکی سرطان با نگاه پیشرفته ژنتیک پزشکی و نقش ژنتیک شخصی پزشکی در مدیریت سرطان سینه از جمله مباحثی است که طی دو روز در این همایش مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی همچنین از برپایی دو میزگرد با نامهای نقش ژنتیک شخصی پزشکی در مدیریت کلیه سرطان ها و  نقش ژنتیک شخصی در شناسایی کلیه بیماریها در این همایش خبر داد.


آخرین اخبار