رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تفاوت خدمات حوزه سلامت امسال در دهه آخر صفر در سطح ملی بودن آن است و در جهت ارائه بهترین نوع خدمات در این حوزه از ظرفیت کل کشور استفاده شده است.

دکتر محمدعلی کیانی در نشست  خبری با خبرنگاران که با موضوع آخرین برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ایام شهات امام رضا(ع) در ستاد خبری دهه آخر صفر استانداری خراسان رضوی برگزار شد، خاطر نشان کرد: با توجه به خیل عظیم زائران دهه آخر صفر برنامه‌های متفاوت‌تری نسبت به سال‌های گذشته در بخش‌های بهداشت، درمان، غذاودارو و اورژانس ۱۱۵ در بیش از ۱۶۰ ایستگاه سلامت شهری و جاده‌ای اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: امسال حضور بیش از ۸ میلیون زائر سواره و پیاده پیش بینی شده و به همین سطح کمی و کیفی خدمات حوزه سلامت افزایش داده‌ایم تا زائر از نزدیک‌ترین نقطه به محل اسکان بتواند خدمات مورد نیاز را دریافت کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تفاوت خدمات حوزه سلامت سال در دهه آخر صفر در ملی بودن سطح بودن آن است، خاطرنشان کرد: با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ظرفیت کل کشور استفاده شده و دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان دانشگاه میزبان مدیریت اجرای برنامه‌ها را برعهده دارد.

وی با تاکید بر اینکه در این ایام ۱۲ دستگاه موتورلانس به مشهد اختصاص یافته در محدوده‌های پرازدحام رینگ‌های حرم مطهر رضوی خدمت‌رسانی به‌موقع را داشته باشد، گفت: مشهد شهری زائرپذیر بوده و با اقدامات صورت گرفته می‌توانیم در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی مدیریت بهتری در بحث کنترل بحران و جمعیت شلوغ این شهر را داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: ۳ بیمارستان صحرایی در حرم مطهر رضوی، ملک آباد و گلبهار فعال است و برای کنترل بیماری‌های ویروسی مثل کرونا بهتر است که ضمن رعایت نکات بهداشتی از آب سالم استفاده شود.

بیش از ۱۶۰ ایستگاه سلامت در مشهد مسیرهای منتهی به این شهر فعال شده است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نیز در این نشست اظهار کرد:  بالغ بر ۱۶۰ ایستگاه سلامت در مشهد مسیرهای منتهی به این شهر داریم که از این تعداد ۲۱ ایستگاه آن در اطراف حرم مطهر رضوی بوده است و در این ایستگاه‌ها از ظرفیت ۷۰ پزشک استفاده شده است و در مجموع هزار نفر خدمات‌رسانی دارند.

دکترسید جواد حسینی خاطر نشان کرد: همچنین ۶۹ بیمارستان استان در امر درمان خدمات‌رسانی دارند، ضمن اینکه در مرکز جامع سلامت ملک آباد ۲۰ تخت فعال است تا در صورت نیاز به زائران پیاده خدمات درمانی ارائه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ذکر این نکته که رعایت تمامی نکات بهداشتی در روزهای پایانی ماه صفر الزامی است، تاکید کرد: توصیه اکید داریم که در اجتماع‌ها از ماسک استفاده شود و در کنار آن باید به تهویه مناسب هوا و دریافت دُز چهارم واکسن کرونا و یا دُز یادآور هم توجه شود.

دکتر حسینی بیان کرد: در شرایط فعلی رعایت نکات بهداشتی بیش از پیش مورد تاکید است تا  تمامی زائران سواره و پیاده امام رضا(ع) به سلامت به شهرهای خود بازگردند و با موج بعدی بحران کرونا مواجه نشویم.

۵۰ تا ۷۰ درصد تخت‌های بیمارستانی به روزهای پایانی ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) اختصاص می‌یابد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیزگفت: رویکرد خدمات درمانی امسال در داخل و خارج شهر متفاوت‌تر از سال‌های قبل بوده و این خدمات در قالب‌های فوریت‌های پزشکی، درمانگاهی و بیمارستانی سرپایی و بستری ارائه می‌شود.

دکتر شاپور بدیعی با اشاره به اینکه تمام مسیرهای تحت پوشش برای آمبولانس‌ها، اتوبوس‌ آمبولانس‌ها، بالگردهای اورژانس و موتورلانس‌ها جانمایی شده است، افزود: در مسیرهای جاده‌ای مراقبت پرستاری صورت می‌گیرد و اگر نیاز به پزشک داشت به نزدیک‌ترین بیمارستان ارجاع می‌شود و تمامی مراکز درمانی موظف به ارائه تمامی خدمات مورد نیاز زائران در حوزه درمان هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در داخل شهر و در مسیرهای منتهی به حرم‌ مطهر رضوی استقرار آمبولانس‌ها، اتوبوس‌ آمبولانس‌ها و موتورلانس‌ها را داریم و در کنار بیمارستان‌های جاده‌ای، تروما، اطراف بارگاه منور رضوی و پشتیبان را داریم و اگر هرکدام با کمبود تجهیزات و نیروی انسانی مواجه شدند از سوی پشتیبان تامین می‌شوند.

دکتر بدیعی با ذکر این نکته که از دوم تا ششم مهر ماه امسال ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی به موضوع ۳ روز آخر ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) اختصاص می‌یابد و در صورت نیاز این عدد به ۷۰ درصد افزایش می‌یابد، تاکید کرد: البته باید اشاره کنیم که خدمات موردنیاز مجاوران طبق روال قبل ارائه می‌شود و این محدودیت‌ها خللی در امر درمان آنان ایجاد نمی‌نماید.

دکتر بدیعی خاطرنشان کرد: اقدام دیگر امسال در حوزه درمان طرح امداد در مسیر بهشت با مشارکت ۷۰ نفر از نیروهای آموزش دیده در اطراف حرم مطهر رضوی جهت ارائه خدمات درمانی به‌هنگام اجرا می‌شود تا اگر زائری با مشکلی مواجه شد بلافاصله اقدام لازم در محل صورت پذیرد.

سهمیه اضافی دارو برای داروخانه‌ها اختصاص یافته است

در بخش دیگری از این نشست دکتر ناصر وحدتی، معاون غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: ۳ میلیارد تومان جهت تامین داروها و اقلام مصرفی حوزه غذاودارو هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه برای دهه پایانی ماه صفر ۳۶ داروخانه شبانه‌روزی در اطراف حرم مطهر رضوی فعال است تا زائر از نزدیک‌ترین نقطه به محل اسکان داروی موردنیاز خود را دریافت کنند، تصریح کرد: از این تعداد ۲۷ داروخانه شبانه‌روزی هستند و ۹ داروخانه دیگر مجوز موقت ۱۱ روزه دریافت کرده‌اند تا در فاصله زمانی اربیعین حسینی تا شهادت امام رضا(ع) بهترین نوع خدمت در حوزه خدمات دارویی ارائه شود.

معاون غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: به شرکت‌های دارویی ابلاغ شده که به داروخانه های شبانه‌روزی‌۲ سهمیه اضافی و روزانه یک سهمیه اضافی به‌جز میزان معین شده اختصاص یابد.

دکتر وحدتی با بیان اینکه در حال تامین سرم بیمارستانی هستیم و در کنار آن بر توزیع به‌موقع دارو به داروخانه‌ها و آماده‌باش نیروها تاکید شده است، خاطرنشان کرد: همچنین باید بگوییم که دارو به میزان مورد نیاز موجود است و کمبودی در این خصوص وجود ندارد.

امکان اسکان اضطراری تا سقف ۲۰۰ هزار نفر وجود دارد

همچنین دکتر محسن ذاکریان، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی هم در این نشست، گفت: ۲۷ پایگاه امداد جاده‌ای فعال است و این تعداد تا پایان ماه صفر به ۱۰۷ پایگاه افزایش می‌یابد.

وی افزود: این پایگاه‌ها در مسیرهای کشورهای همسایه و شهرهای منتهی به مشهد مستقر هستند و خدمت‌رسانی لازم را دارند و در این ایستگاه‌ها ۱۶۰۰ نفر به زائران ایرانی و غیرایرانی امام رضا(ع) خدمات‌رسانی می‌کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حوزه لج

ستیکی از امکانات و تجهیزات مناسبی برخوردار هستیم، بیان کرد: هم‌اکنون ۲۲۰ خودروی عملیاتی، ۶۰ دستگاه آمبولانس و یک فروند بالگرد امدادی داریم، ضمن اینکه طی روزهای آینده یک بالگرد دیگر هم اضافه می‌شود.

دکتر ذاکریان تصریح کرد: امسال جمعیت هلال احمر در شرایط خاص اسکان اضطراری هم دارد و تا سقف ۲۰۰ هزار نفر امکان پذیرش وجود دارد، زیرا چادر، پتو، موکت و نیروی انسانی آن موجود بوده و این ایستگاه‌ها در ۳ نقطه بوستان‌های ریحانه، کوهسنگی و جهان‌شهر مستقر است.

وی اضافه کرد: ۱۵۰ نیروی امدادی از ۸ استان جهت کمک در امر اسکان اضطراری به مشهد آمده‌اند تا یاری‌گر جمعیت هلال احمر خراسان به عنوان استان میزبان مهمانان امام رضا(ع) باشند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ادامه داد: در این ایام بیش از ۳۰۰ نفر در قرارگاه جوانان هلال احمر در راستای خدمت به زائران امام رضا(ع) در امر خدمت‌رسانی به زائر با ویلچر مشارکت دارند که این نیروها در اطراف حرم مطهر رضوی مستقر هستند.

دکتر ذاکریان تاکید کرد: در کوچه عیدگاه و در نزدیکی ورودی باب الرضا(ع) حرم مطهر رضوی ایستگاه خدمات درمانی جمعیت هلال احمر فعال است تا در صورت نیاز به عزاداران رضوی خدمت‌رسانی کند.

46.jpg - 55.72 kB


 

اطلاعات تماس سامانه خبری وب دا

Image
آدرس: مشهد، خیابان دانشگاه، ساختمان قرشی
کد پستی :۹۱۷۷۸۹۹۱۹۱
نمابر: ۳۸۴۳۶۸۲۷ ۰۵۱
رایانامه :webda@mums.ac.ir
سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۱۹۱
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image