تولید فرآورده های دارویی در مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این مرکز با نگاه تولید محصول توانسته است تاکنون سه ثبت اختراع را در برنامه های خود داشته باشد و محصولات بسیاری را نیز در مرحله پروانه ساخت و کارآزمایی بالینی دارد.

به گزارش وب دا؛ دکتر حسن رخشنده؛ با اشاره به اقدامات در دست انجام این مرکز تحقیقات جهت ارائه گزارش جامع سه ساله مراکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: این مرکز دارای تاریخچه ای بسیار قدیمی است و با هدف کار بر  روی گیاهان دارویی و اثرات گیاهان بر روی انسان ایجاد شده است.

وی ساخت محصولات دارویی از گیاهان دارویی را هدف اصلی این مرکز تحقیقات عنوان کرد و بیان داشت: ما تلاش داریم تا با حمایت از طرح هایی که به حل مشکل مردم می پردازد و به تولید محصول منتج می شود، محصولات خود را وارد بازار کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در حال حاضر در اثر تلاش این مرکز تحقیقات سه سال است؛ که محصولی با عنوان «فیتو واژکس» وارد بازار (تولید انبوه) شده و این مرکز توانسته است از محل بستن قرارداد با شرکت تولید کننده این محصول به سودی بین دو تا هفت درصد بر اساس میزان تولید دارو برسد.

 دکتر رخشنده اشاره کرد این محصول از خرداد ماه سال 1393 وارد بازار کل ایران با نشان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی شده است و تا خرداد 1395 سهم دانشگاه در تولید ثروت از این محصول حدود 150 میلیون تومان بوده است.

رییس مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی مجوز تولید شیاف فیتوواژکس را، از آن این مرکز تحقیقات دانست و ابراز داشت: بر اساس پیش بینی ما از خرداد ماه سال 95 تا خرداد ماه سال 96 سهم ما از تولید و توزیع این دارو در کشور حدود 80 میلیون تومان خواهد بود که با تولید ثروت برای مرکز از این طریق می توانیم پژوهش های خود در این راستا  ادامه دهیم.

وی به داروی فیتو واژکس و اهمیت تولید این محصول در کشور اشاره کرد و گفت: این محصول جهت درمان عفونت های قارچی دستگاه تناسلی زنان مورد استفاده قرار می گیرد و توانسته در درمان این بیماری بسیار مورد استقبال مردم قرار بگیرد.

دکتر رخشنده تاکید کرد: در حال حاضر محصولات دیگری را نیز در دست اقدام جهت تولید داریم که مجوز این محصولات (توسط اعضای فعال مرکز در شرکت دانش بنیان اکسیر طب زکریا) از وزارت بهداشت گرفته شده است و به زودی بر اساس پروانه ساخت اخذ شده وارد بازار می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: یکی از این محصولات «اسپری آس» جهت درمان خونریزی های موضعی و بواسیر و محصول دیگر کپسولی است با عنوان «بارزد» که در درمان اختلالات  و ناراحتی های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد؛ که این دو محصول با توجه به قرار داد بسته شده میان مرکز و شرکت تولید کنند پیش بینی می شود تا چند ماه دیگر وارد بازار کشور خواهد شد.

رییس مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی ابراز داشت: برخی محصولات مرکز در مرحله تکمیل پرونده قرار داشته و کارآزمایی بالینی آن رو به اتمام است.

وی از ساخت شیاف «فیتوپین» خبر داد و افزود: شیاف «فیتوپین» یک شیاف مسکن گیاهی جهت درمان دردها است که بر منشاء گیاهی استوار است و اکنون طرح این پژوهش تصویب شده و در مرحله اخذ پروانه ساخت آن می باشیم.

دکتر رخشنده با تاکید بر اهمیت تولید شیاف «فیتوپین» در نداشتن عارضه برای بیمار، خاطر نشان کرد: در حال حاضر شیاف های موجود در جهان مسکن های ضد درد و ضد التهاب هستند؛ اما افرادی که ورم و التهاب روده یا معده دارند نباید از شیاف های کنونی استفاده کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه متذکر شد: بر این اساس ما توانسته ایم شیافی را تولید کنیم که بدون عوارض جانبی است و بیماران دارای التهاب یا زخم معده و روده می توانند از آن استفاده کنند.

وی با تاکید بر این نکته که در سال آتی این محصول پروانه تولید را دریافت خواهد کرد، بیان داشت: نکته قابل تامل در تولید شیاف «فیتوپین» خاصیت ضد التهابی در کنار ضد درد بودن آن است به این نحو که این محصول مانند شیاف های استامینوفن که خاصیت ضد دردی را به تنهایی دارد، تنها بر درد اثر نداشته و التهاب را نیز درمان می کند.

دکتر رخشنده به تولید داروی گیاهی خواب آور اشاره کرد و افزود: این محصول نیز در مرحله «کارآزمایی بالینی» است و اثرات گیاه ریحان را در تولید این محصول مورد پژوهش قرار می دهیم. این محصول با همکاری اساتید بیمارستان ابن سینا برای بیماران دارای مشکل خواب تولید می شود.

وی گفت: این دارو به شکل کپسول و شربت تولید خواهد شد و در حال حاضر تمام مراحل حیوانی کار انجام شده و به مرحله انسانی رسیده ایم و این احتمال وجود دارد تا پایان سال آینده به عنوان یک  فرآورده خواب آور با منشاء گیاهی وارد بازار ایران شود.

عضوهیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: محصولات دیگری را نیز داریم که در حال دریافت مجوز جهت تولید از وزارت بهداشت هستیم؛ از جمله داروی مخصوص کنترل چربی و قند خون بیماران بیمارانی که قند و چربی آن ها همزمان بالا است.

وی تصریح کرد: مرحله کارآزمایی بالینی این محصول نیز تمام و با نام داروی «کنترالیپید» از وزارت بهداشت درخواست مجوز شده است و تا چند ماه آینده با توجه به اتمام مراحل بالینی، پروانه ساخت خواهد گرفت.

رییس مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی اضافه کرد: مجوز تولید این دارو توسط شرکت دانش بنیان اکسیر طب زکریا که اعضای مرکز تحقیقات در آن فعال می باشند اخذ خواهد شد.

دکتر رخشنده ارتباط این مرکز تحقیقات با گروه های بالینی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: تلاش داریم با گروه های بالینی و دانشجویان دانشکده طب سنتی ارتباط بسیار خوبی برقرار کنیم و در حال حاضر نیز همکاری بسیار نزدیکی با دانشجویان پی اچ دی دانشکده طب سنتی داریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: تلاش داریم تا پایان نامه های این دانشجویان منتج به محصول شود و تحت عنوان مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی تولید و تهیه فرآورده در این مرکز انجام شود.

وی تاکید کرد: چهار طرح مشترک بین مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی و دانشکده طب سنتی بسته شده است؛ که قسمت تهیه محصول، تهیه فرآورده و عصاره گیاهی آن در این مرکز انجام می شود.

وی در بخش پایانی صحبت های خود به انجام سه موفقیت بزرگ در این مرکز تحقیقات اشاره کرد و افزود: برای اولین بار در ایران سه کار مهم با تلاش همکاران در این مرکز تحقیقات انجام شده است که اولین آن تولید شیاف فیتوواژکس و کار دوم تولید بذر لوبیا مخملی است که برای درمان بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد و برای اولین بار بذر این گیاه در ایران کاشته و در کشور پرورش یافته است. محصول سوم نیز تولید فرآورده ثامن ایستا با همکاری دانشکده طب سنتی و گروه داخلی می باشد که برای خاتمه خونریزی های گوارشی حین اندوسکوپی کاربرد دارد. این محصول که پروانه ساخت آن توسط وزارت بهداشت صادر شده است برای اولین بار در ایران تولید شده است و سومین محصول در دنیا می باشد.

وی ادامه داد: این محصول در طرح مشترکی بین مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی و دانشگاه فردوسی کشت و در حد کم تولید شده است و اکنون در طرح بعدی خود به دنبال برقراری ارتباط با شرکت های دانش بنیان کشاورزی جهت کشت وسیع این محصول در ایران هستیم و در آینده نزدیک، قرص ضد پارکینسون را تولید خواهیم کرد.

دکتر رخشنده یکی از سیاست های این مرکز تحقیقات را مشابه سازی فرآورده های گیاهی که در ایران وجود دارد؛ اما از خارج کشور وارد می شود عنوان کرد و گفت: بر این اساس در آینده نزدیک شربتی ضد آنفولانزا که خاصیت ضد ویروسی دارد و گیاه آن نیز در کشور فرآوان یافت می شود را تولید خواهیم کرد.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: این شربت اکنون با قیمت بالا از خارج کشور وارد می شود و ما به دنبال گرفتن مجوز تولید این شربت هستیم؛ که بر اساس پیش بینی های انجام شده این طرح تا شش ماه آینده به سرانجام می رسد و قطعا تولید داخلی و بومی این شربت موجب می شود محصول مورد نظر با قیمت مناسب تری به دست مردم برسد.

وی مطرح کرد: این مرکز تولید مقاله در کنار تولید محصول را در برنامه خود دارد و تنها به مقاله اکتفا نخواهد کرد زیرا ما اعتقاد داریم باید در این مرکز به صورت چند منظوره کار کرد به این معنا که در کنار گذراندن پایان نامه دانشجو، تولید مقاله و در نهایت تولید محصول را در نظر داریم.

رییس مرکز تحقیقات فارماکولوژیک گیاهان دارویی ابراز داشت: در این مرکز پروژه های تحقیقاتی هدفمند می باشد و چندین ثبت اختراع صورت گرفته است.

دکتر رخشنده با انتقاد از نبود امتیاز در درجه بندی مراکز تحقیقات بر اساس تولید محصول، گفت: ضعفی که در امتیاز بندی در مراکز تحقیقات وجود دارد نبود امتیاز برای مراکز در تولید محصول است که این امر موجب گرایش مراکز تحقیقات به تولید مقاله شده است.

وی افزود: در حال حاضر اخذ مجوز پروانه ساخت، ثبت اختراع و تولید محصول امتیازی برای مراکز ندارد و اگر این حمایت صورت بگیرد تولید محصول برای تمامی مراکز یک اصل می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: در سال بیش از 30 مقاله در این مرکز تولید می شود و قریب به اتفاق این مقالات منتج به محصول و تولید داروی گیاهی می شود.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان یادآور شد: با فعالیت اعضای هیأت علمی مرکز می توان موفقیت های بیشتری را کسب کرد و بر این مبنا تلاش داریم فرآورده های گیاهی که در کتاب فارماکولوژی گیاهان دارویی آورده شده و جایش در کشور خالی است و یا معضلات پزشکی که برایش درمانی وجود ندارد را تولید کنیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار