رجیستری بیماران تروما در مرحله نهایی و ثبت اطلاعات قرار دارد

  • PDF

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: رجیستری و ثبت بیماران و تروما به مدت دو سال است در گروه طب اورژانس بیمارستان در حال انجام است که می تواند نقش موثری در سیاست گذاری کلان دانشگاه در خصوص این بیماران داشته باشد.

به گزارش وب دا؛ دکتر حمید رضا ریحانی در ارائه گزارش جامع عملکرد گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: گروه طب اورژانس تخصص نسبتا جدیدی است و در دنیا سابقه ای بیش از  50 تا 60 سال ندارد.

 وی ابراز داشت: این گروه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بنا بر نیازهای درمانی مردم و با توجه به شکل گیری گروه های تخصصی و فوق تخصصی بر اساس پیشرفت علم در مشهد ایجاد شد.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: بیمارانی که مشکل اورژانسی و یا نا مشخص دارند به اورژانس مراجعه می کنند اما این در حالی صورت می گرفت که متولی این دسته از بیماران به صورت مستقیم تازمانی که بیمار مشکلش مشخص شود وجود نداشت و حتی در کشورهای پیشرفته جهان نیز این مشکل وجود داشت.

دکتر ریحانی تاکید کرد: این تخصص شکل گرفت تا بیماران در اورژانس تحت مراقبت متخصص طب اورژانس قرار گرفته و بر روی روند درمانی بیمار تصمیم گیری شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 87 گروه طب اورژانس را ایجاد کرد

وی ادامه داد: دوره رزیدنتی طب اورژانس در ایران از اوایل سال 1380 شکل گرفت و این در حالی بود که در دانشگاه مشهد در سال 87 گروه طب اورژانس ایجاد و از سال 89 نیز دوره رزیدنتی آن فعال شد.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 70 رزیدنت طب اورژانس و 20 عضو هیات علمی در این رشته  در سه بیمارستان امام رضا(ع)، قائم(عج) و بخش سوانح هاشمی نژاد مشغول به فعالیت هستند.

دکتر ریحانی، ابراز داشت: طب اورژانس به عنوان یک تخصص جداگانه در کل دنیا دارای هیات بورد جداگانه ی استاندارد و در دو جنبه تشخیصی درمانی و مدیریتی بیمار فعال است.

وی گفت:  در تمام کشورهای دنیا اورژانس های پر ازدحام وجود دارند و متخصصین طب اورژانس باید بیماران را دسته بندی و اولویت بندی کرده تا بتوانند با دیگر بخش های بیمارستان ارتباط خوبی داشته و بیماران را بستری و مدیریت اورژانس را انجام دهند.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد:  طب اورژانس تلاش دارد انرژی تیم  درمانی خود را معطوف به بیمارانی کند که وخامت حال بدتری نسبت به دیگر بیماران دارند.

دکتر ریحانی تاکید کرد: بسیاری از اوقات بیماران مراجعه کننده در اورژانس سرویس تخصصی خود را در بیمارستان پیدا نخواهند کرد. مدیریت طب اورژانس باید توانایی گرفتن پذیرش برای این بیماران در دیگر بیمارستان ها و برقراری ارتباط با دیگر گروه های درمانی را داشته باشد.

دوره رزیدنتی از سه سال به چهار سال تغییر پیدا خواهد کرد

وی تصریح کرد: کوریکولوم گروه طب اورژانس سه ساله و دوره رزیدنتی سه ساله است؛ که در دوره رزیدنتی  در حال تبدیل شدن به یک دوره چهار ساله است و طبق آزمون دستیاری؛ دستیاران پذیرفته شده پس از امتحان ارتقاء، امتحان برد داده و دانش آموخته می شوند.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: در این میان آن چه دارای اهمیت می باشد بیمار است به نحوی که طب اورژانس بیمار محور است نه بیماری محور  و آموزشی که به دستیاران ارائه می شود نیز بر اساس آن چه که مورد نیاز بیمار می باشد استوار است.

طب اورژانس بیمار محور است نه بیماری محور

دکتر ریحانی ابراز داشت: در طب اورژانس توجه به این نکته که بیمار اکنون بیشتر از چه چیزی رنج و از چه درمانی سود می برد مورد توجه است و به این ترتیب بر اساس وضعیت بیمار، درمان صورت می گیرد.

وی افزود: تیم طب اورژانس متشکل از متخصص طب اورژانس، دستیاران طب اورژانس و تیم پرستاری است؛ که بنا بر تعداد بیمار و تعداد تخت تعریف می شوند. بهتر است پرستارانی با حداقل پنج سال سابقه کار بیمارستانی در این بخش مشغول به فعالیت باشند.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: فرآیندها در طب اورژانس جهت ایجاد تغییر، بسیار زمان می برد به نحوی که در بیمارستان امام رضا(ع) تغییر این فرایندها در طول مدت هشت به صورت تدریجی و تکمیلی انجام گرفت و امید داریم در طب اورژانس بیمارستان قائم(عج) این تغییر فرایند بیش از دو سال به طول نینجامد.

دکتر ریحانی ابراز داشت: بزرگترین مشکل ما در بیمارستان ها بخش پشتیبان است به شکلی که به دلیل نبود این بخش گاه بیمار دو روز در اورژانس بستری و سپس به بخش مورد نظر منتقل می شود؛ گرچه تلاش شده است تا این مهم، فرآیند های درمان را تحت تاثیر قرار ندهد.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت تعیین تکلیف بیمار در کمتر از شش ساعت، تعداد تخت، پرستار و پزشک را از شاخص های وجود یک بخش طب اورژانس موفق دانسته است. ما نیز بر این اساس بیمار را در زمان مقرر تعیین تکلیف کرده؛ اما به دلیل نبود بخش پشتیبان مجبور به نگهداری در بخش اورژانس به مدت دو روز هستیم.

اورژانس عدالتیان در هر لحظه 60 بیمار دارد

 مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد  گفت: در اورژانس عدالتیان بیمارستان امام رضا(ع) در هر زمان 60 بیمار نیازمند به رسیدگی وجود دارند در حالی که این بخش تنها دارای 34 تخت تصویب شده است.

دکتر ریحانی به زمان های ویزیت اشاره کرد و افزود: در یک بخش طب اورژانس بیماران، تریاژ به پنج سطح دسته بندی می شوند؛ که بیماران بد حال در سطح یک تریاژ و دیگر بیماران بر اساس شدت بیماری در چهار سطح دیگر قرار می گیرند.

بیماران سطح یک در طب اورژانس در کمتر از 10 دقیقه ویزیت می شوند

وی ابراز داشت: طب اورژانس بیماران سطح یک را در کمتر از 10 دقیقه توسط پزشک متخصص ویزیت و پرستار در این مدت می تواند مانیتور، فشار، اکسیژن، نوار قلب و دیگر نیازهای بیمار را انجام دهد.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا بیمار سطح پنج گاهی تا شش ساعت در انتظار رسیدگی باقی می ماند تا پزشک به حال بیمار سطح یک رسیدگی کند.

دکتر ریحانی ابراز داشت: این گونه زمان بندی های نیز جزء شاخص های طب اورژانس است؛ اما مشکل نبود بخش پشتیبان، کمبود پرسنل و فرهنگ اشتباه در میان مردم زمان بندی رسیدگی به بیمار در طب اورژانس در کشور را مشکل کرده است.

رشد فرهنگ استفاده از اورژانس در میان مردم امری ضروری است

وی تاکید کرد: با رشد فرهنگ مردم در استفاده صحیح از توان کادر طب اورژانس، تلاش می شود بیماران سطوح بالاتر به پزشک خانواده، درمانگاه های محلی و درمانگاه های بیمارستان مراجعه کنند.

دکتر ریحانی ادامه داد: اورژانس مکان انجام تزریقات نیست و دارای فعالیت مخصوص به خود می باشد؛ که نباید مردم از تیم درمانی طب اورژانس انتظار درمان این گونه داشته باشند؛ زیرا پزشک در طول روز باید توان خود را جهت درمان بیماران بد حال و دارای شرایط وخیم صرف کند.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: استفاده از آمبولانس به عنوان تاکسی تلفنی نیز فرهنگ غلطی است که باید مردم با ارتقای دانش خود از تکرار آن جلوگیری کنند. تعداد کم پرسنل و آمبولانس ها در حقیقت جهت درمان بیمارانی است؛ که خود توان رفتن به پزشک را ندارند.

گروه های آموزشی سه وظیفه آموزش، پژوهش و درمان را دارند

وی تصریح کرد: گروه طب اورژانس دارای سه وظیفه درمانی، آموزشی و پژوهشی است. در حوزه آموزشی دانشجویان، اینترن و رزیدنت فعالیت داشته و دیگر گروه ها مانند رزیدنت پزشکی، دستیار روانپزشکی، دستیاران اطفال، اینترن های بخش ارتوپدی، اینترن های بخش پوست، آموزش پرستاران و... در این گروه آموزش می بینند.

دکتر ریحانی ابراز داشت: یک بحث عمده آموزش عمومی و همگانی است؛ که همیشه در اورژانس بر اساس تفکر پیشگیری انجام می شود. در ادامه آموزش پرسنل پیش بیمارستانی( اورژانس 115 و هلال احمر) نیز صورت می گیرد.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در قسمت پژوهش رزیدنت ها در پایان نامه های خود به فیلد پژوهشی مختص اورژانس پرداخته و تحقیق هایی در خصوص تریاژ، چرخش کار بیمار، بحث های مدیریتی، زمان بندی، رجیستری و ثبت بیماران  را انجام می دهند.

رجیستری بیماری تروما در حال انجام است

وی تاکید کرد: رجیستری بیماران تروما به مدت دو سال است در حال انجام و در مرحله نهایی و ثبت اطلاعات قرار دارد.

 دکتر ریحانی اضافه کرد: با انجام این رجیستری اطلاعات تمامی بیماران ترومایی در دیگر بیمارستان ها نیز ثبت می شود و اطلاعاتی بسیار مهم علمی و مدیریتی از جمله تعداد بیماران مصدوم شغلی، مصدومین کودک، نوع آسیب ها، تشخیص ها و ... را در اختیار مسئولان و کمک کننده در اتخاذ سیاست های کلان در سطح هیات رئیسه دانشگاه قرار می گیرد.

دکتر ریحانی گفت: طب اورژانس با علوم پایه ارتباط زیادی ندارد؛ اما چند پایان نامه مشترک با گروه انفورماتیک پزشکی داشته و دانشجویان این دو گروه تا کنون پنج طرح مشترک را به اجرا در آورده اند.

وی ابراز داشت: بسیاری از آن چه طب اورژانس در قسمت مدیریتی دارد مختص بیمارستان خود است تحقیقاتی چون رضایت مندی بیماران بر اساس شاخص های عنوان شده و مولفه های غیر درمانی مانند احترام بیمار و همراه، حفظ حریم خصوصی بیمار، توضیح اطلاعات مورد نیاز بیمار و... را انجام می گیرد.

 مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در تحقیقی از این دست به خشونت بیمار بر علیه پرسنل پرداخته و در دوره ای به پرسنل خود آموزش های لازم را جهت پیشگیری از این رفتار آموزش داده و در نهایت موفق شده ایم تاثیر این دوره را در کاهش تنش های این چنینی شاهد باشیم.

طرح های پژوهشی 80 پایان نامه دستیاری به پایان رسیده است

دکتر ریحانی بیان داشت: طرح های پژوهشی حدود 80 پایان نامه دستیاری تمام شده و 50 طرح در حال انجام است و تعدادی طرح غیر درسی نیز از سوی همکاران نیز در حال کار می باشد.

وی گفت: 20 کتاب در زمینه های مختلف در این گروه  تالیف شده اند که به موضوعاتی در خصوص تریاژ، کتاب های آموزشی علمی برای دستیاران و اینترها و... می پردازد و مقالات گروه نیز در مجلات معتبر چاپ می شود.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در این چند سال ورودی بیماران در قسمت اورژانس پنج تا 10 درصد افزایش داشته است؛ اما امکانات به این نسبت رشد پیدا نکرده و این فشار بر کیفیت درمان آسیب می زند.

دکتر ریحانی ابراز داشت: در زمینه آموزشی با توجه به این که گروه طب اورژانس سابقه کمتری دارد؛ اما عملکرد بسیار خوبی داشته و در امتحان کشوری همه رشته ها در برد؛ موفق به کسب رتبه ممتاز برد در هر سال شده است.

سالانه 20 دانشجو در گروه فارغ التحصیل می شود

وی در پایان گفت: سالانه حدود 20 دانشجو در گروه دانش آموخته می شوند و در آموزش اینترنی عملکرد بسیار خوبی داشته ایم. در پژوهش نیز وضعیت تعداد مقالات و پایان نامه ها خوب است و با گروه های رادیولوژی، قلب نورولوژی و... پایان نامه های مشترک بسیاری داریم و شاید اغراق نباشد اگر بگوییم تنها گروهی هستیم که تا این اندازه با دیگر گروه ها پایان نامه های مشترک داریم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار