عملکرد معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در دولت تدبیر و امید1

  • PDF

IMAGEایجاد بیش از یک هزار و 200 تخت بیمارستانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از فعال ترین حوزه های این دانشگاه به شمار می رود و در طول سال های اخیر  اقدامات مهمی را در راستای ارتقای خدمات در مناطق مختلف استان به اجرا رسانده است.

از ساخت بیمارستان های مختلف، تا بهره برداری از بخش های بستری، توسعه تخت های بیمارستانی، ایجاد خانه های بهداشت و توسعه خدمات رفاهی از جمله اقداماتی است که در راستای خدمات کمی و کیفی در مناطق مختلف دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اجرا رسیده است.

توسعه و ایجاد یک هزار و ۲۰۰ تخت بستری با زیر بنایی بالغ بر ۹۵ هزار متر مربع از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دولت تدبیر و امید به شمار می رود. بیمارستان ۶۱۰ تختخوابی امام رضا(ع)، بیمارستان ۲۱۷ تختخوابی فوق تخصصی کودکان اکبر، بیمارستان ۳۶ تختخوابی باخرز، بیمارستان ۱۱۰ تختخوابی فریمان، بیمارستان ۳۵ تختخوابی خلیل آباد و توسعه بیمارستان امام خمینی درگز به ۹۴ تخت بستری از جمله این طرح ها است.  

همچنین در حال حاضر اورژانس ۱۲۰ تختخوابی بیمارستان قائم(عج) و بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی شهید هاشمی نژاد نیز با زیر بنای ۴۶ هزار متر مربع در حال اجراست.

در سال های اخیر ۳۲۰هزار متر مربع فضای جدید به مجموع فضاهای درمانی، بهداشتی، آموزشی و خدماتی این دانشگاه افزوده شده است.

از ابتدای دولت تدبیر و امید تا کنون ۳۲۰ هزار متر مربع در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازسازی و بهسازی شده است و این اقدام تحول جدی در کیفیت فضای فیزیکی ایجاد نموده است.

این پروژه ها در تمام مناطق زیر پوشش دانشگاه از روستاهای دور افتاده در قالب اجرای ساخت خانه بهداشت تا شهرهای بزرگ در قالب ساخت بیمارستان به اجرا در آمده است.

همچنین می توان از بهره برداری از پروژه مجتمع آموزشی، پژوهشی و فرهنگی سپید در سال۹۶ به عنوان یکی از برجسته ترین اقدامات معاونت در این حوزه اشاره داشت.

در این معاونت فاز یک بیمارستان هزار تختخوابی در شهرک دانش و سلامت، تکمیل عملیات ساخت پاراکلینیک ابن سینا مشهد، احداث تسهیلات زایمانی ، احداث ساختمان ستاد مرکز بهداشت شهرستان رشتخوار و احداث آزمايشگاه مرکزامام خميني (ره) بیمارستان تایباد نیز انجام شده است.

در این معاونت بیمارستان ۶۴ تختخوابی گلبهار در ۱۰ هزار متر مربع، کلینیک های ویژه طالقانی، هاشمی نژاد، کاشمر، تایباد، گلبهار و خواف در شش هزار و ۹۲۴ متر زیر بنا و اورژانس کامیاب و طالقانی در پنج هزار و ۵۳۴ متر زیر بنا در دست اقدام است.

اجرای طرح ارتقای هتلینگ در تمامی بیمارستان های زیر پوشش از جمله قائم(عج)، شهید کامیاب، ابن سینا و حجازی را از دیگر اقدامات به شمار می رود.

این برنامه  در بیمارستان قائم(عج) که در  ۱۵ بخش در فضایی بالغ بر ۱۸ هزار متر مربع طرح ارتقای هتلینگ به اجرا در آمده است تحولی اساسی در زیر ساخت و تاسیسات و فضای بخش ها ایجاد نموده است.

احداث ۳۸ پایگاه سلامت شهری، احداث ۴۰ خانه بهداشت،  ۷۴ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، ۱۲ ساختمان ستاد مرکز بهداشت و ۴۹ زیست پزشک از دیگر اقدامات انجام شده به شمار می رود.   

همچنین در راستای گسترش خدمات ، اجرای پروژه های مرکزشیمی درمانی و غربالگری سرطان امام رضا (ع) و بیمارستان امید، بلوک زایمانی قوچان، بلوک های زایمانی سرخس، کلات، کاشمر، اورژانس بیمارستان شهدای قوچان، دیالیز بیمارستان موسی بن جعفر (ع) قوچان و دیالیز بیمارستان لقمان حکیم سرخس نیز در دست اقدام است.

در حال حاضر در این معاونت ۱۵۰ پروژه بهداشتی در استان خراسان رضوی با ۲۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیر بنا با پیشرفت ۹۸ درصدی و ۹۷ پروژه بهداشتی در ۵۰ هزار متر مربع زیر بنا با پیشرفت ۶۷ درصدی در حال اجراست.

تحویل بیمارستان شهید هاشمی نژاد با پیشرفت ۵ درصدی از سازمان مسکن و شهرسازی و آغاز ساخت این مرکز از ابتدای سال ۹۶ توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد از جمله مهمترین طرح هایی است که در راستای توسعه خدمات به ویژه به ساکنان مناطق محروم اجرا شده است.

در اجرای پروژه های دانشگاه تنها به حوزه درمان و بهداشت توجه نشده و در این راستا پروژه ها در حوزه های آموزش، و پژوهش نیز به اجرا در آمد ساخت دانشکده داروسازی، دانشکده طب سنتی، مرکز گسترش سلامت با زیربنای ۲۴ هزار و ۶۶۰ مترمربع و توسعه زیر ساخت های پژوهشی در پژوهشکده بوعلی بخشی از طرح هایی است که در حوزه های مختلف به اجرا در آمده است.

سوله مرکز رشد، آزمایشگاه، کارگاه نیمه صنعتی تولید دارو، بیوکلین روم، کانکس لب و واحدهای زیر ساختی است که با زیر بنای دو هزار و ۵۰۰ متر مربع اجرا شده است.

توسعه پردیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با زیربنای سه هزار و ۵۰۰ متر مربع شامل آمفی تئاتر دانشکده، دانشکده طب سنتی و درمان مکمل، دانشکده دندانپزشکی، مرکز مدیریت بحران و حوادث پزشکی و بانک چشم از دیگر پروژه های اجرایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شمار می رود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.