عملکرد معاونت غذا و دارو دانشگاه در دولت تدبیر و امید

  • PDF

IMAGEعملیاتی شدن 200 اقدام  استراتژیک در حوزه معاونت غذا و دارو  دانشگاه علوم پزشکی مشهد

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شناسایی، امکان سنجی و اجرایی کردن فرآیندهای خدمتی که قابلیت انجام به صورت غیرحضوری را دارند دنبال می کند.

معاونت غذا و دارو به برنامه ریزی و اجرای ارتقاء فرآیندهای اولویت دار این حوزه؛ با توجه به احصاء و مستند سازی ۱۰۰% فرآیندها در سال ۹۲ و ۹۳ می پردازد.

تدوین و جاری سازی چارچوب نظام تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات (با استفاده از ایجاد داشبوردهای مدیریتی برای فرایندهای اولویت دار مدیریت های تحت پوشش حوزه معاونت) نیز از دیگر اقدامات معاونت غذا و دارو در سال های اخیر است.

این معاونت اقدام به تهیه برنامه های عملیاتی و اجرایی کردن ۲۰۰ اقدام استراتژیک مربوط به سال‌های  ۹۳ تا ۹۶ نموده است.

تهیه نرم افزار جهت ثبت، پیگیری و نظارت بر اجرایی شدن اقدامات استراتژیک و برنامه های عملیاتی مربوطه و اجرای برنامه عملیاتی کشوری در حوزه معاونت غذا و دارو از اقدمات دیگر این معاونت به شمار می رود.

معاونت غذا و دارو در ارزیابی انطباق سالیانه وزارت بهداشت با ۱/۵ درصد انحراف؛ رتبه بالایی را  در سطح کشور داشته است.

اجرای طرح‌های پژوهشی کاربردی بر اساس عناوین پژوهش‌های کاربردی اولویت دار، در بانک اطلاعاتی تدوین شده از برنامه های مهم این معاونت در کمیته آموزش و پژوهش است.

یکی از مهمترین موفقیت های این معاونت عقد تفاهم نامه های مشترک با گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گروه صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی در راستای انجام پژوهش‌های کاربردی مشترک می باشد.

تدوین و اجراء برنامه استفاده از پتانسیل داوطلبین سلامت، آموزش و پرورش و دانش آموزان در راستای ارتقاء سطح آگاهی‌های جامعه نیز از دیگر تلاش های این معاونت در کمیته آموزش و پژوهش است.

ارتقاء نرم افزار پردازشگر نسخ (پورتال و سیستم جامع گزارشگر) از برنامه های معاونت غذا و دارو در کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو می باشد.

این معاونت با تشکیل جلسات مستمر کمیته علمی تخصصی تجویز و مصرف منطقی دارو موفق شده است؛ تا میانگین اقلام تجویزی در نسخ را به 2.08  قلم رسانده و درصد بیماران دریافت کننده داروی تزریقی را به ۳۴ و بیماران دریافت کننده آنتی بیوتیک را به  ۳۵ درصد کاهش دهد.

معاونت غذا و دارو موفق شده است تا در سال گذشته در خصوص همه شاخص های فوق ارتقاء یافته و به سطح مطلوب تری از میانگین کشوری دست پیدا کند.

این معاونت همچنین در به بکارگیری دانشجویان دستیاری داروسازی و همکاران فارغ التحصیل داروساز با توجه به اطلاع رسانی وسیع به بیماران و همکاران گروه پزشکی در راستای استفاده هرچه مناسبتر از ظرفیت سامانه ۱۴۹۰ (مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم) موفق عمل کرده است.

بر این اساس سامانه ۱۴۹۰ جهت پیاده سازی طرح پاسخگویی به سوالات دارویی در مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم فعال می باشد.

این معاونت اقدام به پیگیری منظم و حضور در جلسات مبارزه با قاچاق کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری و فرمانداری مشهد نموده و در ابتدای سال ۹۶ بازرسی از ۳۰۰ عطاری در سطح شهر را جهت ساماندهی به عطاری‌ها دنبال کرده است.

استانداردسازی و افزایش فضای آزمایشگاه کنترل مواد غذایی، بهداشتی و آرایشی به میزان ۲۲۰ مترمربع نیز از دیگر تلاش های این معاونت در سال های اخیر به شمار می رود.

فضاسازی آزمایشگاهی و سکوبندی جهت آزمایشگاه‌های کنترل فرآورده های دارویی، آزمایشگاه سلولی مولکولی (مولکولار بیولوژی) جهت ارزیابی میکروارگانیسم های پاتوژن مواد غذایی و تشخیص تقلبات، تشخیص  گونه  حیوانی، فرآورده های تراریخته  GMO، آزمایشگاه  کنترل تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز در معاونت غذا و دارو در حال انجام است.

شروع مرحله مقدماتی طرح کلان بررسی آلاینده های مواد غذایی (زعفران و ادویه)، شرکت در طرح های کشوری PMS، طرح پایش سموم دفع آفات نباتی در صیفی جات، طرح بررسی کیفیت نان (از نظر جوش شیرین و نمک) و اجرای طرح ارتقاء تجهیزات تخصصی  آزمایشگاه مطابق آزمایشگاه های سطح یک کشوری به عنوان آزمایشگاه نمونه قطب شرق کشور در سال گذشته در این معاونت دنبال شد.

معاونت غذا و دارو در سال گذشته اقدام به خرید تجهیزات تخصصی آزمایشگاهی شامل: هموژنایزر آزمایشگاهی، سانتریفوژ یخچال دار، DG Block، لاکتو اسکن، انکوباتور CO۲،  کلنی  اسکن scan۴۰۰،  یخچال  آزمایشگاهی و فریزر-۳۰  آزمایشگاهی، دستگاه سوکسله اتومات و اتوانژکتور اتوماتیک، کوره  آزمایشگاهی، نمک سنج  آزمایشگاهی، گراویمتریک دایلوتر، فلکسی پمپ  و بگ میکسر، اسپیدی بریدی نموده است.

خرید تجهیزات تخصصی بخش مولکولار بیولوژی (هود لمینار کلاس۲، ورک استیشن PCR، ایلامینیتور UV، مینی فیوژ، نانو اسپکتروفتومتر، ترموشیکر، ترمومیکسر، میکروسانتریفیوژ یخچال دار، ترمال سایکلر PCR، RT-PCR ، فریزر آزمایشگاهی-۸۶) نیز در این معاونت انجام شده است.

خرید تجهیزات تخصصی کنترل فیزیکی فرآورده های دارویی شامل سختی سنج، دیسلوشن، دیس  اینتگریشن، فرایابیلیتی، ترازوی آنالایتیکال، کارل فیشر، تیتراتور، گاز کروماتوگرافی  GC، HPLC نیز در معاونت غذا و دارو انجام شده است.

پيگيري قاچاق کالا و انجام بازديدهاي مشترک کارشناسان مدیریت نظارت بر موادغذايي، آرایشی و بهداشتی و کارشناسان صنعت، معدن و تجارت از مراکز عرضه فرآورده های آرایشی و بهداشتی و انجام اقدامات قانوني لازم در خصوص محصولات غيرمجاز نیز از برنامه های مهم معاونت غذا و دارو به شمار می رود.

تشکيل کميته هاي فني و قانوني بهره برداري، مسئول فني، ساخت، شناسه نظارت کارگاهي و صدور، تمديد يا اصلاح مجوزهاي بهداشتي (پروانه هاي بهره برداري، مسئول فني، ساخت، ساخت صادرات، ساخت تولید قراردادی، ساخت تولید قراردادی صادرات، مجوزهاي موردي شامل تغيير وزن و نوع بسته بندي، تغيير نام محصول يا مؤسسه، شناسه نظارت تولید کارگاهي) از دیگر برنامه های شاخص معاونت غذا و دارو می باشد.

ساماندهی و صدور مجوزهاي بهداشتي جهت انبارهای نگهداری فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی، بهره برداری از سامانه الکترونيکي مدیریت نظارت بر مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي و برگزاری کارگاه آموزشی تلفیق دارویی نیز در این معاونت دنبال می شود.

ایجاد سامانه کمبودهای داروئی (سی کد) و یکپارچه سازی گزارش کمبودها، راه اندازی سامانه داروهای مخدر (رایورز)، صدور مجوز تاسیس داروخانه جهت ایثارگران واجد شرایط ( فرزندان معزز شهدا و جانبازان ۷۰% به بالا ) و ارتقاء نظارت زنجیره سرد داروهای توزیعی توسط شرکت پخش فرآورده های سلامت محور نیز در این معاونت انجام می گردد.

اجرای  نظام تشویق موسسین و مسئولین فنی داروخانه های تحت پوشش دانشگاه، تدوین شیوه نامه یکسان سازی برخورد با تخلفات

تدوین و راه اندازی واحدDUE  دانشگاه و بررسی ۱۰ قلم داروی پرمصرف در بیمارستان امام رضا (ع)، بروز رسانی امحاء پوکه های داروهای مخدر با خرید دستگاه جدید و خرید و نصب نرم افزار جدید برای مدیریت نظارت بر امور دارو و مواد مخدر و الکل نیز در معاونت غذا و دارو پی گیری می شود.

تدوین و اجرای طرح ساماندهی پرسنل داروخانه های سطح شهر مشهد به صورت پایلوت، اجرای طرح مپینگ کدهای دارویی در بیمارستان های دانشگاه و تدوین و اجراء برنامه برون سپاری فرآیندهای امور داروخانه ها به انجمن داروسازان نیز در معاونت غذا و دارو در حال انجام می باشد.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.