مشهد میزبان سومین کنگره‌ی بین‌المللی التهاب دستگاه عصبی و سومین فستیوال دانشجویی علوم اعصاب

  • PDF

دبیر اجرایی سومین کنگره‌ی بین‌المللی التهاب دستگاه عصبی و سومین فستیوال دانشجویی علوم اعصاب، در خصوص برنامه‌های ابتکاری، نوآوری‌های علمی و محتوای اجرایی این گردهمایی مهم علمی که 21 تا 23 خردادماه در مشهد برگزار می‌شود با وب‌دا گفتگو کرد.

دکتر سجاد سحاب اظهار کرد: در این کنگره، برنامه‌های ابتکاری و نوینی از قبیل فستیوال علمی دانشجویی و دانش‌آموزی، جشنواره‌ی غذاهای ایرانی، نمایشگاه آثار هنری مرتبط با موضوع همایش و نشست‌های علمی با حضور جوانان پژوهشگر برگزار می‌گردد.

وی افزود: محورهای فراخوان مقالات کنگره، مالتیپل اسکلروز، صرع و اختلالات تشنجی، صدمات مغزی (نوروتروما)، بیماری‌های نورودژنراتیو، نوروفیزیولوژی درد، اختلالات عصبی عروقی، اختلالات عصبی ماهیچه‌ای، سلول‌های بنیادی عصبی و پزشکی بازساختی می‌باشد و تا کنون 350 مقاله در این موضوعات به دبیرخانه همایش واصل شده است.

دبیر اجرایی سومین کنگره‌ی بین‌المللی التهاب دستگاه عصبی و سومین فستیوال دانشجویی علوم اعصاب با بیان اینکه به جهت استقبال بسیار بالای  اساتید و درخواست مکرر برای تمدید فرصت ارسال مقاله، این مهلت تا روز 18 اردیبهشت تمدید شده است تأکید کرد: کمیته‌ی علمی و هیأت داوران، مقالات رسیده را ظرف 72 ساعت بررسی، داوری و پاسخگویی می‌کنند.

دکتر سحاب ادامه داد: برای ارائه‌ی مقاله در کنگره، هیج سقف و محدودیتی نگذاشته‌ایم و همه‌ی مقالات رسیده که در مهلت تعیین شده به دبیرخانه برسند می‌توانند به صورت پوستر در کنگره، ارائه شوند.

فستیوال دانشجویان و دانش‌آموزان در روز اول

دکتر سحاب در خصوص برنامه‌های روز نخست این کنگره‌ی سه روزه گفت: در فستیوال دانشجویی که با مدل جدیدی اجرا می‌شود دانشجویان دعوت شده‌ی آلمانی با دانشجویان ایرانی، پس از ارائه‌ی مقالات پژوهشی اورجینال، به صورت انفرادی و تیمی و به زبان انگلیسی به بحث و تبادل نظر پیرامون ایده‌ها و تحقیقات‌شان می‌پردازند.

وی اظهار کرد: این فستیوال، علاوه بر اینکه فرصتی برای ارائه‌ی توانمندی‌های محققین جوان ایرانی ارائه می‌کند و نتیجه‌ی محقق پروری دانشگاه علوم پزشکی مشهد را به منصه‌ی ظهور می‌رساند باعث می‌شود دانشجویان ایرانی با توجه به فضای همایش، با آمادگی بیشتر و با تلاش برای سخن‌گفتن به زبان انگلیسی با سطوح علمی مختلف در سطح بین‌الملل آشنایی یابند و از سویی، این بخش از کنگره، دانشجویان مهمان را با توانایی‌ها و تحقیقات بنیادی جوانان کشورمان آشنا می‌سازد.

وی در خصوص بخش دیگر برنامه‌های این روز ادامه داد: همچنین دانش‌آموزانی از مدارس منتخب مشهد به کنگره می‌آیند تا از میان مقالات ارائه شده، ایده‌های علمی استخراج کرده و در باره‌ی آنها به بحث و تبادل نظر بپردازند.

وی اضافه کرد: برای دانشجویان و دانش‌آموزان، سالن‌های کنفراس و ارائه‌ مقاله به صورت جداگانه در نظر گرفته شده که جدا از فضای اصلی همایش و در فضایی دوستانه و کاملا علمی، بتوانند به طرح ایده‌ها و بررسی آخرین دستاوردهای علمی در زمینه‌های مرتبط با موضوعات کنگره بپردازند.

عواید جشنواره غذا صرف بازتوانی معتادان بهبود یافته‌ خواهد شد

دبیر اجرایی کنگره‌ی التهاب دستگاه عصبی در بخش دیگری از این گفتگو در خصوص جشنواره‌ی غذای ایرانی گفت: امسال با بهزیستی هماهنگ شده است که داوطلبان این سازمان، انواع غذاهای سنتی ایرانی را برای روز اول کنگره آماده نمایند و مهمانان کنگره، این غذاها را خریداری نمایند و سود حاصل از فروش این غذاها، به بازتوانی و توانمندسازی معتادانی که در اثر اعتیاد، دچار آسیب‌های مغز و اعصاب شده‌اند اختصاص می‌یابد.

وی خاطر نشان کرد: این جشنواره در کنار اجرای موسیقی سنتی ایرانی و گالری آثار هنری، مهمانان آلمانی و کانادایی را با گوشه‌ای از فرهنگ و هنر ایرانی آشنا می‌سازد و بخشش و سخاوت و نیکوکاری ایرانیان در درمان و توان‌افزایی بیماران مغز و اعصاب هموطنان‌شان را به نمایش می‌گذارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین زمینه اظهار داشت: امسال در کنگره تلاش میشود  جهت‌گیری این گردهمایی علمی بیشتر به سمت محققین جوان برود و با توجه به اینکه استادان برجسته و درجه اول کشورمان در این کنگره حضور دارند، دانشجویان و پژوهشگران جوان، از این فرصت برای بهره‌گیری از محضر استادان رشته‌های مرتبط، استفاده کنند.

کمپین پیشگیری و آگاهی‌بخشی دانشجویی

وی در پایان این بخش از گفتگو به تأکید کنگره بر پیشگیری از بیماری‌های اعصاب و روان اشاره کرد و گفت: در این کنگره برنامه ای برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که در دو قالب طرح ایده‌های جدید در زمینه‌ی اضطراب و استرس‌زدایی و نیز ایجاد کمپین‌های آگاهی‌بخشی به مراجعین مراکز درمانی آموزشی، برنامه‌های بسیار جذابی را خواهند داشت.

وی افزود: این برنامه که با همکاری مرکز تحقیقات روان‌پزشکی و دپارتمان مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد طراحی شده، به این جهت در نظر گرفته شده که در جمع‌بندی بررسی‌های علمی، مشخص گردیده که علت عمده‌ی التهابات دستگاه عصبی در تمام بیماری‌های مغز و اعصاب، استرس و اضطراب است و به همین جهت، اگر راه‌های جلوگیری از بروز یا تشدید این فاکتور در بین شهروندان مورد تمرکز و توجه بیشتری قرار گیرد، نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های مغز، اعصاب و روان خواهد داشت.

بورس فرصت مطالعاتی در آلمان برای محققین جوان

دکتر سحاب ، از ویژگی خاص کنگره‌ی امسال برای دانشجویان رشته‌های مغز و اعصاب یاد کرد و گفت: در نظر است  از بین دانشجویانی که مقالات علمی اصیل و غیر مروری به کنگره ارائه می‌دهند شش نفر را با هزینه‌ی دانشگاه مونستر آلمان به آن کشور اعزام و با اعطای بورس فرصت مطالعاتی در آلمان، آنها را به مطالعه و تحقیق در خصوص پژوهش مورد علاقه‌شان هدایت نماییم.

وی در خصوص نحوه‌ی انتخاب این دانشجویان برای اعطای بورس گفت: ابتدا باید تأکید کنم که انتخاب‌ها از بین دانشجویان است و اعضای هیأت علمی یا پرسنل مراکز درمانی یا دانشکده‌ها در این انتخاب شرکت داده نمی‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: بحث بعدی این است که تأکید داریم تنها مقالاتی به این بخش راه‌یابند که کاملا اصیل و مبتنی بر پژوهش میدانی باشند و از مقالات مروری یا تألیفی در این زمینه استفاده نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: مقالات این رقابت علمی، برای بدست آوردن بورس مطالعاتی، توسط استادان آلمانی بررسی و انتخاب می‌شوند و لذا باید هم با تسلط به زبان انگلیسی نوشته شده باشند و هم اینکه متد‌ها و تکنیک‌های پژوهشی آنها مطابق با پروتکل‌ها و استانداردهای بین‌المللی باشد.

کارگاه‌های چهارگانه آموزشی پژوهشی

دبیر اجرایی سومین کنگره بین‌المللی التهاب دستگاه عصبی در این گفتگو به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در چهار گروه بیماری‌های ام‌ اس، سردرد، صرع، پارکینسون و درمان با سلول‌های بنیادی اشاره کرد و گفت: این کارگاه‌ها در دو بخش بالینی و پایه برگزار می‌شوند و برخی از آنها به صورت مشترک با مشارکت اساتید ایرانی و آلمانی و برخی دیگر توسط استادان آلمانی و کانادایی برگزار می‌شود و لذا استادان و دانشجویان شرکت کننده در کارگاه‌ها باید آمادگی کامل برای حضور در این کارگاه‌های علمی را داشته باشند.

وی در همین زمینه تأکید کرد: پیش‌بینی شده که برای شرکت کنندگان در کنگره و کارگاه‌های جانبی، در مجموع 16 امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شود که البته هنوز موضوع در شرف تصمیم‌گیری نهایی است و تصمیم قطعی کمیته‌ی علمی کنگره در خصوص نحوه‌ی اعطای امتیاز و شرایط شرکت‌کنندگان، تا پیش از برگزاری کنگره، به شرکت‌کنندگان اعلام خواهد شد.

دکتر سحاب خاطر نشان کرد: یکی از شش نفری که بورس رایگان دریافت می‌کند رزیدنت مغز و اعصاب است که در یک مسابقه‌ی رزیدنتی و به انتخاب استادان ایرانی و آلمانی، معرفی می‌شود.

همه‌ی استادان مطرح مغز و اعصاب کشور دعوت شده‌اند

وی با تأکید بر اینکه در کنگره‌ی امسال، بعد بالینی مقالات و مباحث، پررنگ‌تر خواهد بود گفت: در کنار مباحث اصلی کنگره، مسابقه‌های علمی از طریق پیامک برگزار می‌گردد و به برندگان نیز با کمک اسپانسرهای کنگره، جوایزی اهدا خواهد گردید.

وی یادآور شد: چکیده‌ی مقالات ارائه شده در همایش در ضمیمه‌ی مجله شفای خاتم منتشر می‌گردد و با ایندکس شدن در این مجله، برای همیشه به عنوان منبع رفرنس در دسترس پژوهشگران خواهد بود.

وی در زمینه‌ی برگزار کنندگان و همکاران این گردهمایی علمی گفت: دپارتمان علوم اعصاب و گروه مغز و اعصاب دانشگاه، مرکز تحقیقات روان‌پزشکی، انجمن مغز و اعصاب ایران و انجمن مغز و اعصاب خراسان رضوی، و نیز مرکز علوم اعصاب شفای تهران به صورت فعال در این کنگره مشارکت دارند و در بخش بین‌المللی همایش نیز دانشگاه مونستر آلمان و دانشگاه یوبی‌سی کانادا همکاری و مشارکت دارند.

دبیر اجرایی سومین کنگره بین‌المللی التهاب دستگاه عصبی گفت: مدیران گروه‌های نورولوژی از تمام دانشگاه‌ها، مدیران انجمن‌های استانی مغز و اعصاب از سراسر کشور، استادان برجسته در حوزه‌ی ام‌اس، سردرد، پارکینسون و صرع از دانشگاه‌های مختلف، جزو مدعوین همایش هستند و تلاش کرده‌ایم که همه‌ی استادان و پژوهشگران مطرح در زمینه‌ی مغز و اعصاب، علوم اعصاب و روان‌پزشکان مطرح کشور را به همایش دعوت کنیم.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار