دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بزرگترین وفعالترین گروه فیزیک پزشکی در سطح کشور را داراست

  • PDF

 

مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ایران و تعداد محدودی از کشورها رشته فیزیک پزشکی را به صورت گرایشی تعریف واجرا کرده اند اظهار کرد:  در  حال حاضر دانشگاه مشهد، بزرگترین وفعالترین گروه فیزیک پزشکی در سطح کشور را داراست.

 

دکتر محمد تقی بحرینی در حاشیه نشست اعضای هیات بورد تخصصی فیزیک پزشکی در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد:

 

گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دارا بودن  سه رشته کارشناسی ارشد شامل فیزیک پزشکی،تصویر برداری پزشکی،رادیو بیولوژی و 5 گرایش  دکترای تخصصی شامل فیزیک پرتو درمانی،فیزیک  تصویر برداری، فیزیک  پزشکی هسته ای ، پرتوهای غیر یون ساز در تشخیص ودرمان ،رادیوبیو لوژی دزیمتری و حفاظت یکی از مهمترین و فعال ترین گروه ها در سطح کشور محسوب می شود.

 

وی با بیان اینکه وجود مشترکات میان گروه فیزیک پزشکی و گروه های تخصصی بالینی موجب ایجاد بازار کار مناسب برای دانش آموختگان این رشته شده است خاطر نشان کرد: دانش آموختگان این رشته میتوانند در بخش های  پرتو درمانی ، پزشکی هسته ای،تصویر برداری پزشکی  فعالیت کنند و حضور آنها در این بخش ها ضرورت و یا الزام قانونی دارد.

 

مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه رشته فیزیک  پزشکی در ایران  35 سال و در دنیا  120 سال سابقه دارد اظهار کرد: عرصه های فعالیت این رشته بسیار گسترده است  و در تشخیص بیماری های جسمی و روانی مانند اوتیسم، آلزایمر، ای لپسی نقش بسزایی دارد.

 

اعضای گروه بورد تخصصی فیزیک پزشکی متشکل از اعضای هیأت های مناطق الف و ب وج کشوری از گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازدید کردند. در این بازدید در دو روز کاری و به تفکیک فعالیت های گروه شامل کلاسها،آزمایشگاه، اتاق کار دانشجویان،کتابخانه، و مصاحبه با دانشجویان  فیزیک پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

به گفته مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد این بازدید به منظور بررسی کارنامه گروه ،گزارش بازدید هیأت از دانشگاه های دیگر ودرخواست های دانشگاه ها برای ایجاد رشته جدید برگزار می شود.

 

دکتر بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد دبیرهیأت بورد مناطق الف وب کشوری است.

 

 

انتشار 20 عنوان کتاب در گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: این گروه با انتشار 20 عنوان کتاب فارسی و یک عنوان کتاب انگلیسی مرجع آموزشی دانشجویان پزشکی در حوزه پژوهش نیز گام های موثری را برداشته است.

دکتر حمید رضا ریحانی، در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از گروه های موفق در این حوزه در سطح کشور است، اظهار کرد: این گروه در حوزه آموزشی، پژوهشی و درمانی اقدامات مفید و موثری انجام داده است که از آن جمله می توان به انتشار 20 عنوان کتاب فارسی و یک منبع آموزشی انگلیسی اشاره کرد.

وی با تاکید براینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد از پیشگامان راه اندازی و پایه گذاری دانش تخصصی طب اورژانس در کشور است، عنوان کرد: سالها قبل از تصویب جامع رشته در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایده اولیه و نیاز به وجود چنین رشته ای توسط  دکتر عبدالله بهرامی ، استاد بیماریهای داخلی این دانشگاه و به نوعی پدر معنوی طب اورژانس مشهد مطرح شد و به وزارت بهداشت اعلام گردید .

دکتر ریحانی ادامه داد: به دلیل نبودن زیرساختهای لازم این طرح مسکوت ماند، در سالهای بعد با پیگیری وزیر بهداشت هسته اولیه پذیرش دستیار و آموزش طب اورژانس در ایران از سال 1382 شروع شد و با تربیت نیروی متخصص و متعهد ، در سال 1387 هسته اولیه گروه تخصصی طب اورژانس در دانشگاه مشهد با همکاری تعدادی از برترین متخصصین طب اورژانس فارغ التحصیل دانشگاههای تهران ازجمله  دکتر بلوردی ، دکتر پیش بین، دکتر ابراهیمی، دکتر هاشمیان و دکتر ریحانی، دکتر شریفی و دکتر زمانی  شکل گرفت.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در مهرماه 1389 تربیت اولین گروه دستیاران طب اورژانس در این دانشگاه با همت و تلاش اعضای هیات علمی و فراهم سازی بسترهای لازم شروع شد و تا کنون 9 دوره پذیرش و تربیت دستیار تخصصی در این گروه انجام شده است، خاطر نشان کرد: پس از تشکیل هسته اولیه گروه تخصصی طب اورژانس به تدریج در طی سالهای بعد  از میان فارغ التحصیلان برتر این رشته، نیروهای جدیدی به بدنه گروه پیوستند و به تدریج گروه طب اورژانس مشهد توسعه کمی و کیفی پیدا کرد و در طی سالهای اخیر با کسب موفقیتهای علمی فراوان، به یکی از برترین گروههای آموزشی طب اورژانس در کشور تبدیل شده است.

دکتر ریحانی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر دارای سه مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی برای تربیت دستیاران رشته طب اورژانس است، عنوان کرد: مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی قائم(عج) به عنوان بزرگترین مرکز پذیرش و مدیریت اورژانسهای اعصاب و جراحی اعصاب شرق کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه مرکز اصلی آموزش دستیاران رشته طب اورژانس در زمینه تروما و اورژانسهای ارتوپدی مرکز آموزشی،پژوهشی و درمانی سوانح هاشمی نژاد  است، ابراز کرد:  در سال 1392 یکی از بزرگترین اورژانسهای متمرکز کشور با همت فردی خیر به نام عدالتیان در این بیمارستان افتتاح شد. هم اکنون نیز  تمرکز آموزش و درمان در حیطه طب اورژانس در این مرکز در اورژانس تخصصی عدالتیان است.

دکتر ریحانی با بیان اینکه  اورژانس متمركز بيمارستان قائم(عج)بزرگترين مركز پذيرش و مديريت بيماران اعصاب و جراحي اعصاب شرق كشور است،  گفت: در حال حاضر به همت گروه تخصصي طب اورژانس دانشگاه علوم پزشكي مشهد با استقرار اعضاي هيات علمي طب اورژانس به صورت 24 ساعته خدمات مديريت اورژانس در زمينه هاي مديريت و درمان اورژانس هاي اعصاب و جراحي اعصاب، مديريت و درمان اورژانس هاي داخلي و عفوني، مديريت و درمان اورژانس هاي جراحي، مديريت و اورژانس هاي اورولوژي، مديريت و درمان اورژانس هاي گوش و حلق و بيني،  مديريت و درمان اورژانس هاي سرپايي ارتوپدي و سوانح ارائه می شود.

 وی با اشاره به اینکه مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی سوانح هاشمی نژاد  تنها و مهمترین مرکزآموزش ترومای ماژور برای دستیاران طب اورژانس است، ابراز کرد: اورژانس آموزشي سوانح بيمارستان هاشمي نژاد از سال 1390 با تاييد وزارت بهداشت به صورت آموزشي به كارخود ادامه مي دهد و درحال حاضر آموزش كارورزي و دستيار طب اورژانس در حيطه بيماران ترومايي را برعهده دارد.

وی ادامه داد: اساتید این گروه در حوزه انتشار کتاب فارسی ، تعداد زیادی کتاب منتشر کردند و در حوزه کتب انگلیسی نیز کتابی توسط اساتید طب اورژانس گردآوری شده است که منبع آموزشی دانشجویان پزشکی است.

دکتر ریحانی با اشاره به اینکه دکتر اخوان به عنوان پژوهشگر جوان برتر دانشگاه انتخاب شد، ابراز کرد: تعداد بیماران مراجعه کننده به این گروه بیشتر از سایر گروه ها است به نحوی که در بیمارستان های امام رضا(ع) روزانه600 بیمار و بیمارستان هاشمی نژاد روزانه 250 بیمار و بیمارستان قائم(عج) روزانه200 بیمار مراجعه می کنند.

 

 

طرح‌های پژوهشی برتر مرتبط با حوزه آموزش پزشکی گرنت دریافت می کنند

  • PDF

 پنجمین فراخوان مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی منتشر شد.

به گزارش وب دا، در این فراخوان 14 اولویت گرنت پژوهشی در قالب کمیته های مدیریت و رهبری، روانشناختی شناختی و ارزشیابی تدوین شده است و پژوهشگران و علاقه‌مندان تا ۱۵ اسفند ماه ۹۸ فرصت دارند طرح‌های پژوهشی خود را به مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی ارسال و در صورت برتر شدن، گرنت دریافت کنند.

طراحی و استقرار الگوی واگذاری اختیارات و مسئولیت های ستاد وزارتی، به کلان مناطق آمایشی،طراحی و استقرار نظام مدیریت و اقدام هماهنگ در سطح کلان منطقه،طراحی و استقرار الگوی یکپارچه سازی و ادغام کارکردی گروه های علمی (آموزشی و پژوهشی) مرتبط در سطح هر کلان منطقه،تدوین سند آمایش سرزمینی کلان مناطق و دانشگاه ها،بررسی سازوکار ارتقا سرمایه اجتماعی و افزایش تعامل اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی،بررسی سازوکار های استقرار جامعه دانایی محور با محوریت کارکردهای اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی،تدوین چارچوب تصدی گری و برونسپاری فعالیت ها در دانشگاه های علوم پزشکی،ارایه راهکارهای گسترش عدالت در آموزش پزشکی،مدل سازی خطاهای پزشکی منجر به فوت در بیمارستان های دانشگاهی و ارایه راهکارهای جلوگیری از این خطاها،تبیین مفهوم سواد آینده و ارایه راهکارهای ارتقای سواد آینده در گروه های هدف حوزه علوم پزشکی کشور از جمله اولویت های کمیته مدیریت و رهبری است.

واکاوی و طراحی الگوی انگیزش اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی و بررسی و آسیب شناسی وفاداری سازمانی و ماندگاری اعضای هیأت علمی دانشگاه های علوم پزشکی اولویت های کمیته روانشناسی شناختی و ارزشیابی اجرای بسته های طرح تحول در ارتقای کیفیت آموزش از دیدگاه ذینفعان و ارزشیابی اجرای بسته های طرح تحول در ارتقای کیفیت آموزش از دیدگاه کارشناسان و خبرگان حوزه آموزش از اولویت های کمیته روانشناسی شناختی است.

به سبب اهمیت موضوعات پژوهشی، علاوه بر دریافت پروپوزال طرح‌های پژوهشی، از نتایج مطالعات اتمام یافته در موضوعات گفته شده، مشروط به آنکه قبلا از محل دیگری منابع مالی دریافت نکرده باشند، حمایت می‌شود. لذا، پژوهشگرانی که پیش از این، پژوهش‌هایی را در ارتباط با هر یک از موضوعات اعلام شده انجام داده‌اند، می‌توانند جهت برخورداری از حمایت‌های مالی ، خلاصه اجرایی طرح خود را با استفاده از چارچوب موجود بر روی سایت نصر تا تاریخ اول خرداد سال 99  به رایانامه این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید%20">این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.

لازم به ذکر است، داوطلبان می‌توانند جـهت نام نویسی و ارسـال طرح‌های پژوهشی، به سامانه پژوهشی نصر به نشانی rms.nasrme.ac.ir مراجعه کنند.

افتخارآفرینی نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سومین دوره سمپوزیوم بازی های جدی کشور

  • PDF

نرم افزار واقعیت مجازی تریاژ در بحران، نماینده دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سومین دوره از رویداد جامع جایزه بازی‌های جدی 1398 (SEGAP2019)  موفق به کسب رتبه دوم بازی منتخب ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ریاست جمهوری شد.

به گزارش وب دا،  سومین دوره از رویداد جامع جایزه بازی‌های جدی 1398 (SEGAP2019)  که به همت بنیاد ملی بازی های رایانه ای و با حمایت و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد)،برگزارشده بود، منتخبان خود را شناخت. 

سرپرست معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به حضور نرم افزار واقعیت مجازی تریاژ در بحران، نماینده دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این رویداد و کسب رتبه دوم بازی منتخب ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی گفت؛ ماهیت بدون هشدار و ناگهانی بلایا از یک طرف و اهمیت جایگاه تریاژ اولیه در صحنه از سویی دیگر، لزوم آمادگی مداوم و کامل پرسنل مرتبط در این فرآیند را می طلبد، که بستر واقعیت مجازی با استفاده از پویانمایی محیط شبیه سازی شده بحران با نشانه های تنش زا نظیر سروصدای محیط، آژیرهای خطر، دود آتش و... امکان تمرین و تکرار مکرر را فراهم می‌کند و می تواند جایگزینی بسیار مناسب برای مانورهای فیزیکی پرهزینه باشد.

 دکترثمینی افزود؛همچنین با توجه به اهمیت استراتژیک جایگاه پدافند غیرعامل، امکان تجاری‌سازی و فروش این نرم‌افزار بازی جدی جهت استفاده در آزمایشگاه‌های واقعیت مجازی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، اداره اورژانس پیش‌بیمارستانی وزارت‌ بهداشت و سایر ارگان‌های مرتبط نظامی و غیر نظامی نیازمند این خدمت وجود خواهد داشت که گامی ارزشمند در توجه به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تلفیق فناوری های نوین در برنامه های درسی و توسعه کارآفرینی در بستر دانشگاه های نسل سوم می باشد.

دبیرشورای کلان منطقه 9 خاطر نشان کرد: با توجه به واسپاری ماموریت ویژه توسعه و تعالی فناوری های آموزشی از طرف وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه علوم پرشکی مشهد و پیگیری های این کارگروه، امیدواریم در آینده نزدیک شاهد افتتاح آزمایشگاه واقعیت مجازی(AVR Lab) این دانشگاه و فراخوان اعلام نیاز اعضای هیأت علمی جهت طراحی نرم افزار در این بستر باشیم.

ایده تهیه این نرم افزار از حدود یکسال قبل توسط دکتر رضا اخوان، عضو هیأت علمی گروه طب اورژانس و مسئول مرکز جامع مهارت های بالینی و فناوری های نوین آموزشی دانشگاه در قالب پایان نامه آقای احمد محروقی، دانشجوی پزشکی شکل گرفت و با توجه به نبود بستر سخت افزاری واقعیت مجازی در دانشگاه و جهت صرفه جویی منابع مالی، از ظرفیت  گروه ICT و هوشمندسازی پژوهشکده نوین شهر معنوی ثامن جهت پیشبرد این ایده کاربردی و مهم استفاده شد.

گفتنی است بازی‌های جدی، بخشی کلیدی از صنعت بازی‌های دیجیتال هستند که ما را در آموزش، تبلیغات، درمان و سایر اهداف جدی دیگر یاری می‌کنند. توسعه این بازی‌ها علاوه بر دانش فنی بازی‌سازی، مستلزم وجود دانش علمی تخصصی در حوزه موردنظر است و بر این اساس، بیش از هر شاخه دیگری در بازی‌سازی، به تحقیق‌وتوسعه و مطالعات دانشگاهی نیاز دارند. اما بازی علاوه بر سرگرمی،دارای هیجان و جذابیت هم هست و ظرفیت‌های متفاوتی دارد که می‌تواند آموزش را بهینه کند. اگر به این موضوع نگاه جدی اتفاق بیفتد حتما می‌تواند در کشور ما تحولی را در نظام آموزشی ایجاد کند. در نظام سلامت خوشبختانه دست‌اندرکاران مشارکت و همکاری بسیار خوبی در این زمینه داشته اند. باتوجه به اینکه در نظام سلامت و نظام درمان با هزینه‌های سنگینی مواجه هستیم، راه‌حل‌های موثری را می‌توان در عرصه بازی‌های جدی برای تجویز و درمان بسیاری از بیمارها داشته‌باشیم. بازی های رایانه ای می‌تواند درمان بسیاری از مشکلات جسمی و روانی باشد. بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند راه‌کارهایی را در حوزه‌های اقتصادی، کسب و کار، فرهنگی و در فضاهای عینی و واقعی داشته باشد و برآنها تاثیر بگذارد.

در مراسم اختتامیه این دوره که با حضور ۷۲ بازی از سراسر کشور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد،بازی‌سازان و بازی‌پژوهان برتر در بخش‌های مختلف رویداد مورد تقدیر قرار گرفتند.

آخرین اخبار