تمرکز طب سنتي در بحث سلامت، بهداشت و بهبود شيوه زندگي است

  • PDF

رييس دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: طب سنتي در بحث سلامت، پيش از درمان، به موضوع بهداشت و بهبود شيوه زندگي متمرکز است.

به گزارش وب دا، دکتر جليل توکل افشاري افزود: در طب سنتي تلاش مي شود تا روشهاي پيشگيري از بيماري ها را با استفاده از تغذيه صحيح و اصولي آموزش داده شود و اين امر بسيار کارآمدتر از اين است که فرد پس از ابتلا به بيماري براي درمان مراجعه کند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار داشت: در حال حاضر خدمات درمانی طب سنتی علاوه بر این دانشکده در درمانگاه‌های بیمارستان امام رضا(ع)، بیمارستان قائم(عج) و تنها سلامتکده موجود در مشهد که بر اساس سیاست‌های وزارت خانه ایجاد شده است در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وي از انعقاد قراردادی با درمانگاه ولی عصر(عج) جهت ارائه خدمات درمانی طب سنتی در مشهد خبر داد و گفت: با توجه به قبول ارائه خدمات طب سنتی در این درمانگاه، تعداد درمانگاه‌ها و محل‌های ارائه خدمات درمانی طب سنتی در مشهد به پنج  مرکز خواهد رسيد.

رييس دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با بيان اينکه  بيشتر تعرفه هاي طب سنتي در کتاب تعرفه گذاري وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي آورده شده است تصريح کرد: تعرفه ها در قالب پذيرش در بخش هاي خصوصي و دولتي مصوب شده است و اين تعرفه ها با توجه به نوع خدمات متفاوت است.

دکتر توکل افشاري با بيان اينکه مردم استقبال مناسبي از مراکز تخصصي طب سنتي زير پوشش دانشگاه دارند خاطر نشان کرد: متاسفانه فعالیت‌های غیر‌مجاز در زمینه طب سنتی خیلی طولانی و پیچیده است و یکی از اهداف و رسالت‌های اصلی دانشکده طب سنتی ارائه خدمات مطلوب به گونه‌ای است که با ارائه این خدمات مراجعین به مراکز غیرتخصصی کاهش پیدا کند.

وي افزود: در حال حاضر شش متخصص طب سنتي در مشهد فعاليت مي کنند و به علت کمبود نيروي متخصص از دستياران سالهاي سه و چهار در سلامتکده ها و درمانگاهها استفاده مي شود.

دکتر توکل افشاري تاکيد کرد: هم اکنون دانشکده طب سنتي مشهد پس از دانشگاه تهران رتبه دوم را در فعاليت آموزشي و ارائه خدمات درماني داراست.