گسترش کیفی آموزش پزشکی از مهمترین اهداف سند آمایش آموزش عالی سلامت

  • PDF

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد فراهم شدن امکان مشارکت در برنامه های کلان کشور بر اساس استعدادهای منطقه ای و گسترش کیفی آموزش پزشکی را از مزایای اجرای سند آمایش آموزش عالی سلامت عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در اجلاس آمایش آموزش عالی سلامت منطقه نهم کشور که با حضور روسا و معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به میزبانی دانشکده علوم پزشکی نیشابور برگزار شد با اشاره به اینکه بر اساس سند آمایش سرزمینی کشور به ده منطقه تقسیم شده است که استان خراسان منطقه نه این مجموعه است اظهار داشت: امکان مشارکت در همه برنامه‌ها براساس مزایاو استعدادهای منطقه‌ای، پیشبرد بهتر برنامه‌ها و اهداف هر دانشگاه با هماهنگی سایر دانشگاه‌های مستقر در منطقه، جذب اعتبارات تخصیص‌یافته برای برنامه‌های کلان منطقه‌ای و فرااستانی و امکان رشد و تعالی از مزیت‌های پیوستن دانشگاه‌های منطقه به مجموعه آمایش منطقه‌ای است.

وی خاطر نشان کرد: بهره‌وری مطلوب از امکانات در راستای منافع مالی، تربیت نیروها متناسب با نیازهای کشور در بخش سلامت، افزایش به‌کارگیری بخش سلامت و افزایش بومی‌گزینی در بخش سلامت، افزایش اختیار میزان پذیرش دانشجو بر اساس نیاز و ظرفیت‌ها، افزایش ماندگاری نیروی انسانی متخصص بخش سلامت از دیگر اهداف اجرای سند آمایش سرزمینی به شمار می رود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اينکه يکي از بسته هاي مهم تحول نظام سلامت، بسته آمايش سرزميني است اظهار داشت: بر اين اساس 5 ماموريت ويژه شامل توسعه دندانپزشکي و علوم مرتبط،‌توسعه دانش هنر و سلامت، توسعه دانش علوم اعصاب، توسعه علوم تغذيه و توسعه دانش طب تسکيني بر عهده منطقه نه کشور نهاده شده است.

دکتر دارابی خاطر نشان کرد: همکاري در تدوين، بازنگري و توسعه کوريکورلوم هاي آموزشي مرتبط، گسترش زير ساختهاي لازم براي تربيت سرمايه انساني مورد نياز منطقه و کشور، تلاش جهت تامين اعضاي هيات علمي و نيروهاي متخصص و شناسايي و جلب همکاري ساير مراکز و دانشگاههاي علوم پزشکي کشور از جمله اقداماتي است که در اين راستا در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصريح کرد: بر اساس سند آمايش سرزميني 18 ماموريت فرا منطقه اي نيز تعيين شده است که بر اين اساس، رابطيني براي هر دانشگاه و دانشکده مشخص شده که در جهت اجراي اهداف و ماموريتهاي ويژه همکاري هاي لازم را داشته باشيم.

وي خاطر نشان کرد: سند آمايش سرزميني در راستاي اجراي اثر بخش بسته هاي تحول و نوآوري در آموزش علوم پزشکي و همچنين در راستاي بهره مندي از ظرفيتهاي بالقوه موجود در مناطق آمايشي کشور اجرا مي شود.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: یکی از شاخص‌های منطقه 9 علوم پزشکی، عضویت روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های منطقه در هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که سبب تبادل علمی آسان‌تر و دوری از اختلافات و رقابت‌های منفی می‌شود.