انتشار 20 عنوان کتاب در گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: این گروه با انتشار 20 عنوان کتاب فارسی و یک عنوان کتاب انگلیسی مرجع آموزشی دانشجویان پزشکی در حوزه پژوهش نیز گام های موثری را برداشته است.

دکتر حمید رضا ریحانی، در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از گروه های موفق در این حوزه در سطح کشور است، اظهار کرد: این گروه در حوزه آموزشی، پژوهشی و درمانی اقدامات مفید و موثری انجام داده است که از آن جمله می توان به انتشار 20 عنوان کتاب فارسی و یک منبع آموزشی انگلیسی اشاره کرد.

وی با تاکید براینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد از پیشگامان راه اندازی و پایه گذاری دانش تخصصی طب اورژانس در کشور است، عنوان کرد: سالها قبل از تصویب جامع رشته در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایده اولیه و نیاز به وجود چنین رشته ای توسط  دکتر عبدالله بهرامی ، استاد بیماریهای داخلی این دانشگاه و به نوعی پدر معنوی طب اورژانس مشهد مطرح شد و به وزارت بهداشت اعلام گردید .

دکتر ریحانی ادامه داد: به دلیل نبودن زیرساختهای لازم این طرح مسکوت ماند، در سالهای بعد با پیگیری وزیر بهداشت هسته اولیه پذیرش دستیار و آموزش طب اورژانس در ایران از سال 1382 شروع شد و با تربیت نیروی متخصص و متعهد ، در سال 1387 هسته اولیه گروه تخصصی طب اورژانس در دانشگاه مشهد با همکاری تعدادی از برترین متخصصین طب اورژانس فارغ التحصیل دانشگاههای تهران ازجمله  دکتر بلوردی ، دکتر پیش بین، دکتر ابراهیمی، دکتر هاشمیان و دکتر ریحانی، دکتر شریفی و دکتر زمانی  شکل گرفت.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در مهرماه 1389 تربیت اولین گروه دستیاران طب اورژانس در این دانشگاه با همت و تلاش اعضای هیات علمی و فراهم سازی بسترهای لازم شروع شد و تا کنون 9 دوره پذیرش و تربیت دستیار تخصصی در این گروه انجام شده است، خاطر نشان کرد: پس از تشکیل هسته اولیه گروه تخصصی طب اورژانس به تدریج در طی سالهای بعد  از میان فارغ التحصیلان برتر این رشته، نیروهای جدیدی به بدنه گروه پیوستند و به تدریج گروه طب اورژانس مشهد توسعه کمی و کیفی پیدا کرد و در طی سالهای اخیر با کسب موفقیتهای علمی فراوان، به یکی از برترین گروههای آموزشی طب اورژانس در کشور تبدیل شده است.

دکتر ریحانی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر دارای سه مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی برای تربیت دستیاران رشته طب اورژانس است، عنوان کرد: مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی قائم(عج) به عنوان بزرگترین مرکز پذیرش و مدیریت اورژانسهای اعصاب و جراحی اعصاب شرق کشور محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه مرکز اصلی آموزش دستیاران رشته طب اورژانس در زمینه تروما و اورژانسهای ارتوپدی مرکز آموزشی،پژوهشی و درمانی سوانح هاشمی نژاد  است، ابراز کرد:  در سال 1392 یکی از بزرگترین اورژانسهای متمرکز کشور با همت فردی خیر به نام عدالتیان در این بیمارستان افتتاح شد. هم اکنون نیز  تمرکز آموزش و درمان در حیطه طب اورژانس در این مرکز در اورژانس تخصصی عدالتیان است.

دکتر ریحانی با بیان اینکه  اورژانس متمركز بيمارستان قائم(عج)بزرگترين مركز پذيرش و مديريت بيماران اعصاب و جراحي اعصاب شرق كشور است،  گفت: در حال حاضر به همت گروه تخصصي طب اورژانس دانشگاه علوم پزشكي مشهد با استقرار اعضاي هيات علمي طب اورژانس به صورت 24 ساعته خدمات مديريت اورژانس در زمينه هاي مديريت و درمان اورژانس هاي اعصاب و جراحي اعصاب، مديريت و درمان اورژانس هاي داخلي و عفوني، مديريت و درمان اورژانس هاي جراحي، مديريت و اورژانس هاي اورولوژي، مديريت و درمان اورژانس هاي گوش و حلق و بيني،  مديريت و درمان اورژانس هاي سرپايي ارتوپدي و سوانح ارائه می شود.

 وی با اشاره به اینکه مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی سوانح هاشمی نژاد  تنها و مهمترین مرکزآموزش ترومای ماژور برای دستیاران طب اورژانس است، ابراز کرد: اورژانس آموزشي سوانح بيمارستان هاشمي نژاد از سال 1390 با تاييد وزارت بهداشت به صورت آموزشي به كارخود ادامه مي دهد و درحال حاضر آموزش كارورزي و دستيار طب اورژانس در حيطه بيماران ترومايي را برعهده دارد.

وی ادامه داد: اساتید این گروه در حوزه انتشار کتاب فارسی ، تعداد زیادی کتاب منتشر کردند و در حوزه کتب انگلیسی نیز کتابی توسط اساتید طب اورژانس گردآوری شده است که منبع آموزشی دانشجویان پزشکی است.

دکتر ریحانی با اشاره به اینکه دکتر اخوان به عنوان پژوهشگر جوان برتر دانشگاه انتخاب شد، ابراز کرد: تعداد بیماران مراجعه کننده به این گروه بیشتر از سایر گروه ها است به نحوی که در بیمارستان های امام رضا(ع) روزانه600 بیمار و بیمارستان هاشمی نژاد روزانه 250 بیمار و بیمارستان قائم(عج) روزانه200 بیمار مراجعه می کنند.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.