اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی و طرح معادل سازی

  • PDF

 ظرفیتهای طرح تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی در خدمت مقابله با بحران همه‌گیری کووید-19معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیرامون آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی و طرح معادل سازی سوابق تحصیلی اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش وب دا، با توجه به عدم برگزاری آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی در اسفندماه گذشته به دلیل شیوع همه گیری کرونا، مقرر شد دانشجویان مشمول آزمون های فوق وارد مرحله بعدی تحصیل شوند تا وقفه ای در پیشرفت تحصیلی شان بوجود نیاید و در اولین فرصت که امکان برگزاری آزمون فراهم شد، در آزمون شرکت نمایند که البته مبنای این تصمیم در آن شرایط کمک به پیشرفت تحصیلی و تسهیل شرایط ادامه تحصیل برای همه دانشجویان بود.

طرح ارزیابی دانشجویان بر اساس معادل سازی نمرات دانشگاهی (سوابق تحصیلی)  بر مبنای تسهیل بیشتر شرایط ادامه تحصیل و تمرکز بیشتر دانشجویان به دروس ارائه شده در مقطع فیزیوپاتولوژی و آموزش کارورزی شکل گرفت که در این راستا  دانشجویانی که حدنصاب لازم بر اساس مدل سوابق تحصیلی را کسب کردند از شرکت در آزمون معاف شدند ولی آندسته از دانشجویان که حد نصاب لازم را کسب نکردند و یا تمایل به بهره مندی از امتیازات آزمون را دارند، باید در اولین نوبت آزمون شرکت کنند و نمرات اکتسابی در آزمون ملاک سنجش ایشان قرار خواهد گرفت.

همچنین به منظور تسهیل شرایط، برای همه دانشجویان امکان ادامه تحصیل و پیشرفت تحصیلی تا برگزاری آزمون فراهم شده و کار معادلسازی نمرات هم مطابق فرمول استاندارد علمی و کارشناسی دقیق و البته با رویکرد تساهلی انجام شده است. قاعدتا همه اذعان دارند که معاف کردن همه دانشجویان بدون هیچ قاعده ای منطقی نیست و هر معیاری در نظر بگیریم طبیعی است عده ای از دانشجویان واجد شرایط نباشند که براین اساس جزئیات فرمول محاسبه نمرات برای معادلسازی نمرات برای روشن شدن اذهان به اختصار آورده می شود تا شبهه ای در این خصوص باقی نماند.

در مدل ارزیابی بر اساس سوابق تحصیلی، دروس موثر در ساخت نمره ی معادل بر اساس دروس آزمون های مربوطه تعیین و نمرات دانشگاهی این دروس از دانشگاههای داوطلبان اخذ گردید و بر اساس تعداد سوالات هر درس در آزمون مربوطه به هریک از درس ها ضریب داده شد و معدل موثر داوطلبان محاسبه گردید. در نهایت با احتساب میانگین وزنی درصد قبولی هر یک از دانشگاههای علوم پزشکی در دو دوره ی قبلی آزمون درصد پذیرش دانشگاه در اسفند ماه 98 تعیین و حد نصاب هر دانشگاه تعیین و نتایج داوطلبان اعلام گردید.(در صورتیکه تعداد داوطلب در هر یک از  دو دوره، کمتر از 10 نفر بود یک دوره قبل تر نیز بررسی شد).

اضافه میگردد برای دانشگاه هایی که تعداد شرکت کنندگان اسفند ماه 98 کمتر از 10 نفر بود و محاسبه ی درصد قبولی منطقی نبود، ملاک پذیرش کسب میانگین سه نمره ی آخر قبولی در کشور قرار گرفت.

در اطلاعیه روابط عمومی معاونت آموزشی آمده است به منظور رفع ابهامات و پاسخ به سوالات دانشجویان، مسئولان معاونت آموزشی جلساتی را با نمایندگان دانشجویی داشته و توضیحات لازم ارائه شده است و بی تردید درخواست های منطقی دانشجویان در چارچوب قوانین موجود و با رویکرد تسهیل شرایط پاسخ داده خواهد شود.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.