طرح کشوری بررسی شیوع ناباروری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجراست

  • PDF

آلودگی هوا بر ناباروری مردان و نازایی زنان تاثیر می گذاردطرح کشوری بررسی شیوع ناباروری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کل کشور در حال اجراست.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد:  ناباروری مشکلی است که در سراسر جهان تمامی جوامع با آن درگیر هستند و بر زندگی مردان و زنان در سنین باروری تاثیر گذاشته و افراد مبتلا را در معرض مشکلات عاطفی و روانی زیادی قرار می دهد.

دکتر محمد احمدیان ضمن اشاره به سیاست های کلی جمعیت، ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه ارتقاء نرخ باروری، گفت: به نظر می رسد در ایران با افزایش متوسط سن ازدواج و تاخیر در فرزندآوری، مشکلات باروری رو به افزایش است. در این راستا و به منظور تعیین شیوع ناباروری در کشور، طرح بررسی شیوع ناباروری در زنان 49‏-15 ساله ایرانی، در 31 استان و  120 شهرستان کشور از اواخر آبان ماه آغاز گردیده است.

وی با بیان این نکته که این بررسی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کشور، در دو شهرستان مشهد و  تایباد آغاز گردیده است عنوان داشت: در مجموع در 131 منطقه شهری و روستایی  در این دو شهرستان قرار است با  هزار و 310  زن 49‏-15 ساله ایرانی مصاحبه انجام شود.

 دکتر احمدیان خاطر نشان کرد: روش انجام این مطالعه از طریق پرسشگری درب منزل است که توسط حدود 8 تیم پرسشگری آموزش دیده در حال اجرا است.

 دکتر احمدیان  افزود: پرسشگران از سوی مراکز بهداشت و با معرفینامه عکس دار به درب منازل مراجعه نموده همچنین در این مطالعه نیازی به اعلام نام و نام خانوادگی نیست و سوابق باروری افراد به شکل کاملا محرمانه پرسیده خواهد شد.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با بیان اینکه برنامه ریزی مناسب به منظور پیشگیری و تشخیص به موقع و درمان به هنگام ناباروری نیازمند اطلاعات به روز و مبتنی بر شواهد است گفت: تعیین شیوع  ناباروری در جامعه می تواند به برنامه ریزان نظام سلامت در برنامه ریزی دقیق تر ارایه خدمات بهداشتی و درمانی کمک نماید.  لذا انتظار می‌رود شهروندان همانند همیشه، با همکاری خود با خدمتگزاران عرصه سلامت، حوزه سلامت  را در انجام این مهم نیز یاری کنند تا با استفاده از نتایج این پژوهش برنامه ریزی مناسبی برای زوجین در کشور انجام شود.

شایان ذکر است کار پرسشگری طرح در شهرستان تایباد به پایان رسیده است اما در شهرستان مشهد تا پایان آذر ماه ادامه خواهد داشت.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار