ارائه آموزش گروهی سلامت روان در مراکز جامع سلامت

  • PDF

اجرای طرح های ارتقاء سلامت روان در مراکز خدمات جامع سلامت زیر پوشش دانشگاهآموزش های گروهی سلامت روان در مراکز جامع سلامت با موضوعات مهارت های زندگی، فرزند پروری، خود مراقبتی، پیشگیری از خودکشی توسط روانشناسان مراکز جامع سلامت ارائه می شود.  

به گزارش وب دا، باتوجه به اینکه سلامت روان یکی از ابعاد چهارگانه سلامت تببین شده است، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات مختلف از جمله ارائه آموزش گروهی سلامت روان در مراکز جامع سلامت سعی در کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقا سطح رضایتمندی افراد از زندگی دارد.

دکتر اخروی، مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین وظایف روانشناسان در مراکز جامع سلامت ارائه آموزش های گروهی برای گروه های هدف مختلف در سطح جامعه  به منظور ارتقا سلامت روانی و اجتماعی و بهبود  سبک زندگی بوده است، اظهار کرد: به این منظور از ابتدای طرح تحول تا کنون نزدیک به 182هزار نفر در زمینه مهارت های زندگی، 17 هزار نفر مهارت های  فرزندپروری، 6 هزار نفر خودمراقبتی، 3 هزار نفر پیشگیری از خودکشی توسط روانشناسان مراکز جامع سلامت آموزش داده شده اند.

وی با بیان اینکه از سال 1394 با آغاز برنامه های تحول نظام سلامت، در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، غربالگری اولیه سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد در سطح اول خدمات توسط مراقبین و بهورزان انجام می گیرد، گفت: این غربالگری شامل بررسی احتمال وجود اختلال روانپزشکی و افکار خودکشی در زمینه سلامت روان، وجود همسرآزاری، کودک آزاری و خانواده آسیب پذیر در زمینه سلامت اجتماعی و بررسی وابستگی به مواد، دخانیات و الکل در حیطه اعتیاد است.

دکتر اخروی با اشاره به اینکه به منظور اجتناب از هر گونه انگ و حفظ کرامت مراجعان، شناسایی کلیه موارد مرتبط با سلامت اجتماعی و اعتیاد بر اساس خود اظهاری مراجعان و بنا به درخواست کمک آنها انجام می شود، بیان کرد: پس از انجام غربالگری اولیه توسط پزشک ،مرکز بررسی تخصصی در زمینه اختلالات روانپزشکی انجام داده و اقدامات لازم در این زمینه صورت می گیرد و در صورت نیاز به سطح تخصصی تر ارجاع داده می شود، که پس از آن پیگیری و مراقبت بیمار توسط مراقبین، بهورزان و پزشک مرکز ادامه خواهد داشت.

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: روانشناسان حاضر در مراکز شهری به دو صورت فردی و گروهی در جهت ارتقا سطح سلامت روان جامعه خدمات ارائه می دهند که بخشی از خدمات در زمینه سلامت روان به افرادی که تشخیص اختلال روانپزشکی دریافت کردند یا دارای افکار یا اقدام به خودکشی بودند، جهت پیگیری درمان دارویی و مراقبت از خود تا بهبود بیماری می باشد، همچنین به خانواده های این بیماران خدمات روانشناختی جهت حمایت از بیماران داده می شود.

وی ادامه داد: بخش دیگری از آموزش ها شامل آموزش انفرادی است، که بر اساس نیاز مراجعین آموزش فرزندپروری و مهارت زندگی به صورت انفرادی ارائه می شود. همچنین به افراد شناسایی شده در زمینه همسرآزاری، کودک آزاری و خانواده های آسیب پذیر در صورت درخواست کمک ، خدمات اجتماعی مورد نیاز در این زمینه داده می شود.

دکتر اخروی گفت: در زمینه وابستگی به مواد، دخانیات و الکل انجام مصاحبه انگیزشی و مداخله مختصر برای افرادی که سطح خطر پایین و متوسط دارند صورت می گیرد و همچنین خانواده این بیماران آموزش های مورد نیاز جهت مراقبت از فرد بیمار و دیگر اعضا خانواده را دریافت می کنند.

4 شهر زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در فهرست شبکه بین المللی جامعه ایمن

  • PDF

چهار شهر خراسان رضوي در فهرست شبکه بين المللي جامعه ايمنمدیر گروه جامعه ایمن معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تا کنون 4 شهر زیر پوشش دانشگاه در فهرست شبکه بین المللی جامعه ایمن قرار گرفتند.

دکتر محمد رضا جویا درگفتگو با وب دا با بیان اینکه اولین شهری که توانست به شاخص های مطلوب و درحد انتظار سازمان جهانی بهداشت برسد شهرستان کوچکی به نام لیندکوپیک در سوئد بود، اظهار کرد: سپس کشورها یکی پس از دیگری مجری برنامه جامعه ایمن شدند. در ایران هم شهرستان کاشمر در سال 1384 توانست به شاخصهای جامعه ایمن دست یابد و عنوان اولین شهر ایمن در کشور را به خود اختصاص دهد؛ سپس شهرستانهای بردسکن، خلیل آباد و فریمان هم به جامعه جهانی ایمن پیوستند.

وی با بیان اینکه الگوی پیشگیری از حوادث در قالب جامعه ایمن ، نخستین بار در سال 1989 میلادی از سوی دانشگاه کارولینسکای سوئد پیشنهادشد، ادامه داد:  این الگو به عنوان طرحی مناسب برای پیشگیری از حوادث در سطح شهرستان مورد قبول سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت .

مدیر گروه جامعه ایمن معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به بررسي ها و مطالعات صورت گرفته و نظربه شواهد موجود ،" برنامه جامعه" ايمن کاملترين و غني ترين برنامه در پيشگيري از حوادث است زيرا مردم جامعه ، سازمان ها ومسئولين ، تمام گروههاي سني ، تمام حوادث و تمام محيط ها را در برمي گيرد.

وی با تاکید براینکه كاهش وقوع آسیب های ناشی از سوانح حوادث ، كاهش ميزان مرگ و مير ناشی ازسوانح وحوادث، كاهش میزان معلوليت ها ی ناشی ازحوادث از جمله اهداف اختصاصی از اجرای طرح جامعه ایمن بود، ابراز کرد: تبدیل جامعه به ایمن ترین مکان برای زندگی، تعلیم و تعلم، کار و فعالیت بدنی هدف نهایی از اجرای این طرح بود.

مدیر گروه جامعه ایمن معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه برای دست یابی به جامعه ایمن برنامه های 14 گانه ای پیش بینی شده است، گفت: ایمنی ترافیک، ایمنی منزل وفراغت، ایمنی سالمندان، کودکان، محیط کار، پیشگیری از خشونت، آمادگی در برابر بلایای طبیعی، ایمنی اماکن عمومی، ایمنی بیمارستانها، ایمنی ورزش ها، ایمنی آب، ایمنی مدرسه و مساجد و اماکن متبرکه از جمله برنامه های این طرح است.

مدیر گروه جامعه ایمن معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: حوادث، حجم وسیعی از مرگ ، ناتوانی و هزینه های مستقیم و غیر مستقیم را به جوامع تحمیل می کند.

دکتر جویا با اشاره به اینکه امروزه سوانح و حوادث از جمله مشکلات عمده سلامت عمومی هستند و جوامع گوناگون با آن دست و پنجه نرم می کنند ، بیان کرد: کنترل و پیشگیری از آسیب ها دیر زمانی نیست که در زمره برنامه های مهم سلامت عمومی قرار گرفته است . با ورود صنعت و تکنولوژی به زندگی انسان و گسترش ارتباطات و توسعه شهرنشینی ، سوانح و حوادث بالاخص سوانح ترافیکی به عنوان یکی از عوامل مهم و تهدید کننده زندگی انسان ها در آمده است .

وی عنوان کرد: توسعه اجتماعی، اقتصادی و بهره مندی از امکانات جدید بدون زیر ساخت های فرهنگی و اجتماعی و تغییر الگو های زندگی بدون توجه به پیش نیاز های مهم برای پذیرش این دگرگونی ها ، همه به این منجر شده است که میزان بروز حوادث ، تلفات انسانی و زیان های اجتماعی روانی ناشی از آن به شدت افزایش یافته و تبدیل به یک مشکل ملی شود .

بازدید معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شبکه بهداشت و درمان فریمان

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور در شبکه بهداشت و درمان فریمان ضمن بررسی روند ارائه خدمات در این شهرستان، از چند واحد بهداشتی و درمانی نیز بازدید کرد.

به گزارش وب دا، دکتر مهدی قلیان ضمن بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت شهر فرهادگرد ،در ستاد شبکه بهداشت و درمان فریمان حضور یافت و ضمن بازدید از قسمت های مختلف ستاد شبکه و ستاد مرکز بهداشت شاخص های عملکردی واحد های مختلف مرکز بهداشت را ارزیابی کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه در نشستی که با حضور دکتر پاینده مدیر شبکه بهداشت و درمان فریمان ،معاون بهداشتی شبکه و کارشناسان ستاد مرکز بهداشت تشکیل شد عملکرد واحدها و شاخص های بهداشتی را مورد ارزیابی قرار داد و به بیان نکات راهبردی در این خصوص پرداخت.

دکتر قلیان ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته با اشاره به وضعیت شاخص های رضایت سنجی ،خواستار مداخله و ارائه راهکارهای مناسب جهت بهبود شاخص های مورد نظر شد.

دکتر محمد علی پاینده مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریمان نیز در ابتدای این نشست گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه بهداشت شهرستان و روند اجرای برنامه های نظام ارجاع الکترونیک،نسخه الکترونیک و همچنین وضعیت زیر ساخت های مرکز بهداشت شهرستان ارائه نمود و به بیان برخی مشکلات این حوزه پرداخت.

در ادامه جلسه مسئولان و کارشناسان واحدهای مختلف مرکز بهداشت فریمان، به بیان مشکلات اجرای برنامه های مختلف حوزه بهداشت و ارائه پیشنهاد جهت بهبود وضعیت موجود پرداختند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از پایان جلسه از مرکز درحال ساخت خدمات جامع سلامت روستای کته شمشیر علیا و مرکز خدمات جامع سلامت شهری،روستایی شهید اعتباری فریمان بازدید کرد.

هوای مشهد برای گروه های حساس ناسالم اعلام شد

  • PDF

هوای مشهد برای گروه های حساس ناسالم اعلام شدبر اساس اعلام واحد بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد ،شاخص کيفيت هواي مشهد امروز با 116(AQI) در وضعيت ناسالم و هشدار برای گروههای حساس قرار گرفت.

به گزارش وب دا، مدير سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شهروندان  به ويژه گروههاي در معرض آسيب از جمله بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، كودكان ، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان توصیه کرد از تردد غیر ضروری در هوای آلوده خودداری کنند.

مهندس حسني به افرادی كه دچار بیماریهای زمینه ای تنفسی هستند توصیه نمود در روزهایی كه غلظت آلاینده ذرات معلق بیش از حد استاندارد زیست محیطی است، از حضور در اماكن عمومی خودداری كنند زیرا  امکان افزایش مشكلات حاد تنفسی در این دسته بیماران افزایش می یابد.

وي افزود: كودكان نیز به دلیل اینكه ساختار دستگاه تنفسی آنان بطور كامل تكامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده بویژه با غلظت بالای ذرات معلق دچار مشكل تنفسی می شوند.

مدير سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ورزشكاران باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حركت، بدن به اكسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه، روند اكسیژن رسانی كافی در خون و بافت ها را نیز مختل می كند.

همچنين کارشناسان به افرادی که بیشترین زمان مواجهه با آلودگی هوا را دارند از جمله (نيروي انتظامي و پليس راهور ، کارکنان پايگاههاي اورژانس ، هلال احمر ، کارکنان شهرداري ها و خدمات شهري) و همچنين کودکان و افراد سالخورده توصیه کردند از وسايل حفاظت تنفسي(ماسک) مورد تاييد وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی  استفاده کنند.

 

 

 

 

آخرین اخبار