لزوم مشارکت تمام سازمان ها در اجرای برنامه های مرتبط با سلامت جوانان

  • PDF

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با عنایت به اینکه مسئله سلامت جوانان یک موضوع فرابخشی است و در ساختار وزارت بهداشت نیز واحدهای متعددی ، با توجه به رسالت خود، متولی بخش ها و حیطه هایی از سلامت جوانان هستند خاطر نشان کرد: موفقیت در اجرای برنامه های مرتبط با سلامت جوانان با مشارکت کلیه ذینفعان این امر میسر می باشد.

به گزارش وب دا، دکتر سید کاظم فرهمند، در آستانه فرارسیدن 28 فروردین ماه، روز ملی جوان شعار امسال را « من ارزشمند» با موضوع « با مراجعه به پایگاه های سلامت و مراکز ارائه خدمات جامع سلامت از سلامت خود آگاه شویم» عنوان کرد و گقت: شعار امسال متناسب با شعار روز جهانی بهداشت سال 2019 با مضمون پوشش همگانی سلامت از مسیر مراقبت های اولیه بهداشتی انتخاب شده است.

وی حساس سازی اجتماعی و معطوف کردن توجه جوانان به امر سلامت خود و حیطه های مربوطه، آگاه سازی اجتماعی در خصوص ابلاغ سیاست های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری، آگاه سازی خانواده ها در مورد حیطه های اولویت دار سلامت جوانان و چگونگی درخواست دریافت خدمات در این حیطه ها، ارائه خدمات مرتبط در مراکز زیر پوشش دانشگاه، مراکز سلامت سایر ادارات و دستگاه ها و نهادها، آشنایی واحدهای ارایه خدمات در سازمان های ذیربط و برنامه ریزی به منظور تامین منابع و ساختار سازی جهت ارائه خدمات به جوانان درآینده را از اهداف برگزاری روز ملی و هفته سلامت جوانان برشمرد .

28 فروردین ماه مصادف با 11 شعبان، روز تولد حضرت علی اکبر(ع)، روز ملی جوان و 28 لغایت 30 فروردین هفته سلامت جوانان نامگذاری شده است. 

قائم مقام معاونت بهداشت: پوشش همگانی سلامت درکشور ایران محقق شده است

  • PDF

اعلام روز شمار هفته سلامت با شعار مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامتقائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت شعار امسال را مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت تعیین نموده است اظهار کرد: به برکت انقلاب اسلامی، پوشش همگانی سلامت از سال های گذشته در ایران محقق شده است و همگان به خدمات اولیه بهداشتی دسترسی دارند.

دکتر سید کاظم فرهمند در گفتگو با وب دا با بیان اینکه شعار پوشش همگانی سلامت به معنای رایگان شدن ارائه خدمات حوزه سلامت و بهداشت است، افزود: در حال حاضر  بهره مندی از خدمات حوزه بهداشت در کشور رایگان است و حتی مناطق حاشیه نشین نیز به این خدمات دسترسی دارند.

وی با بیان اینکه نخبگان سازمان جهانی بهداشت هر ساله یک شعار را براساس شرایطی که احساس نیاز می کنند به عنوان شعار سال نامگذاری می کنند، ابراز کرد: در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان دسترسی به خدمات حوزه سلامت به خصوص خدمات بهداشتی ندارند و در واقع 4 میلیارد نفر زمینه ابتلا به بیماریهای مختلف را پیدا می کنند.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه با انجام واکسیناسیون در کشور بیماریهای واگیر دار کنترل و مهار شده است خاطر نشان کرد: هر چند هزینه های واکسیناسیون بسیار بالاست اما از آنجایی که پیشگیری مقدم بر درمان است ، واکسیناسیون به طور رایگان در کشور انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه ریز فاکتورهای خطر سازبیماریهای غیر واگیر دار نیز باید کنترل شود، تصریح کرد: دیابت وفشارخون منشا بسیاری از بیماریهای خطرناک در بدن هستند که از آن جمله می توان به بیماریهای قلبی و عروقی، نارسایی کلیه، قطع عضو و... اشاره کرد بنابراین کنترل و مهار این ریز فاکتور ها در سالم زیستن افراد نقش موثری ایفا می کند.

دکتر فرهمند با تاکید براینکه بزرگترین اپیدمی در قرن حاضر بیماری دیابت است، عنوان کرد: در حال حاضر متاسفانه کمتر خانواده ای دیده می شود که یک نفر بیمار مبتلا به فشار خون یا دیابت نداشته باشد این در حالی است که بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت و فشار خون از بیماری خود آگاهی ندارندو از 18 میلیون بیمار فشار خونی تنها 9 میلیون نفر از بیماری خود آگاه هستند.

وی با بیان اینکه برای کنترل هر چه بهتر بیماریهای غیر واگیر در مراکز خدمات جامع سلامت غربالگری سرطان سینه، روده بزرگ، دهانه رحم برای مراجعان انجام می شود، تصریح کرد: 40 درصد از سرطان ها قابل پیشگیری هستند بنابراین اگر افراد در غربالگری حضور یابند می توانند سرطان را در مراحل اولیه شناسایی و درمان کنند.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با اشاره به اینکه حدود 400 قلم دارو به صورت رایگان در دسترس بیمه شدگان روستایی قرار می گیرد، ابراز کرد: علاوه براین خدمات پزشک خانواده به صورت رایگان در دسترس عموم افراد است و با ایجاد پرونده الکترونیک  سلامت ، خدمات بهداشتی از قبل از تولد تا هنگام مرگ همراه بیمار خواهد بود.

لزوم رعایت نکات ایمنی قبل و حین وقوع سیل

  • PDF

لزوم توجه به مخاطرات سلامت پس از وقوع سیلهمه ساله با شروع بهار و تغییرات جوی و بارش های فراوان احتمال وقوع سیل و آب گرفتگی در شهرها و روستاها را شاهد هستیم .

به گزارش وب دا، رییس اداره کاهش خطر بلایا و حوادث معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر لزوم رعایت نکات ایمنی توسط خانواده ها قبل و حین وقوع سیل توصیه کرد.

دکتر محمد رضا جویا با اشاره به اینکه سیل یکی از بلایای طبیعی است که ممکن است در هر مکان و بسته به شرایط مختلف اتفاق افتد بر رعایت نکات ایمنی زیر در زمان وقوع سیل تاکید نمود:

‏- جعبه کمکهای اولیه را همواره در منزل آماده داشته باشید.

‏- برای زمان وقوع سیل در منبعی مطمئن آب سالم ذخیره کنید.

‏- از قبل چند مکان امن را جهت زمان تخلیه منزل مد نظر داشته باشید.

‏- همواره کمی بنزین در باک اتومبیل داشته باشید زیرا ممکن است مجبور به ترک منزل شوید.

‏- در صورتی که مجبور به ترک منزل هستید جریان آب، برق و گاز را قطع کنید.

‏- هرگز از درختان در معرض سیل بعنوان محل امن استفاده نکنید.

‏- اگر در سیلاب افتادید در جریان سیل شنا نکنید.

‏- در جریان آب حرکت نکنید زیر آب در حال حرکت باعث بر هم خوردن تعادل شما می شود.

‏- بعد از وقوع سیل از آب جاری ننوشید.

‏- در صورت وقوع سیلاب فقط از مواد غذایی و آب آشامیدنی بسته بندی استفاده کنید.

‏- اگر در بیابان یا جاده هستید مراقب صاعقه و رعد و برق باشید و در منطقه امن پناه بگیرید.

تاکید براستفاده از آب های بسته بندی شده در زمان سیلاب

  • PDF

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در زمان سیلاب به دلیل شکسته شدن لوله آب و مخلوط شدن با آب فاضلاب، به سیل زدگان تاکید می شود تا از آب های آشامیدنی بسته بندی شده استفاده کنندتا دچار مسومیت با آب های ناسالم نشوند.

دکتر صادقی درگفتگو با وب دا، خاطر نشان کرد: در زمان سیلاب جانوران نظیر موش، مار و جوندگان و لارو ها از لانه های خود بیرون می آیند و احتمال حیوان گزیدگی نیز افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه بیماریهای منتقل از آب وغذا نیز یکی دیگر از چالش ها در زمان بروز سیلاب به شمار می رود، ابراز کرد: از همین رو استفاده از بطری های آب معدنی و مصرف غذاهای گرم در شرایط سیلاب توصیه می شود، همچنین به هیچ وجه نباید غذاهای یک وعده را برای وعده بعدی مصرف کنند مگر اینکه بتوانند غذا را کامل گرم کنند، که خوشبختانه در استان خراسان رضوی سیلاب تعداد کمی از منازل را تخریب و خطر تغذیه ناصحیح و توزیع غذا نیز مرتفع شده است.

مدیر گروه پیشگیری از بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه افرادی که بیماریهای مزمن مانند قند و فشار خون را دارند باید داروهای خود را همراه ببرند و مانند سابق مصرف کنند، اظهار کرد: همچنین بیماران قلبی عروقی و سایر بیماریهایی که نیاز به درمان دارند باید امدادگران را از شرایط خود آگاه کنند تا آنها را به نزدیک ترین مرکز بهداشت اعزام کنند.

وی با بیان اینکه در هوای سرد نیز اگر سیل زدگان نیاز به استفاده از وسایل گرمایشی داشتند باید از ایمن بودن وسایل اطمینان خاطر پیدا کنند، اظهار کرد: گاهی به خاطر سیلاب مسیر خروج دود بسته می شود بنابراین باید سیل زدگان از محل خروج دود بخاری اطمینان پیدا کنند زیرا خطر مسمومیت با گاز مونو اکسید کربن برای آنها وجود دارد.

دکتر صادقی تصریح کرد: پرسنل بهداشت و درمان در حال آماده باش هستند و در صورت نیاز مردم سیل زده تمام نکات به آنها آموزش داده می شود و موارد خطر نیز بررسی خواهد شد.

آخرین اخبار