ارتقاء شاخص های بهداشتی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی

  • PDF

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارتقاء شاخص های بهداشتی را یکی از مهمترین دستاوردهای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی عنوان کرد.

به گزارش وب دا، دکتر حمید رضا بهرامی در بازدید از شبکه بهداشت و درمان فریمان، کاهش مرگ و میر مادران باردار، کاهش مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر 5 سال را از جمله دستاوردهای حوزه بهداشت برشمرد و خاطر نشان کرد: با اجرای برنامه های نظام مراقبت و واکسیناسیون توانستیم بیماری های واگیر را کنترل کنیم بطوری که سن امید به زندگی از 52 سال در سال 57 به 72 سال در سال 97 رسیده است.

دکتر حمیدرضا بهرامی در ادامه به بررسی فعالیت ها و شاخص های موجود پرداخت و عملکرد واحدهای مختلف را مورد ارزیابی قرار داد و بر ارتقاء کمی و کیفی مراقبت از گروه های هدف به ویژه در زمینه بیماری­های غیر واگیر تاکید کرده و توصیه­ های لازم را جهت بهبود  شاخص ها ارائه نمود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این بازدید طی نشستی که با مدیر شبکه بهداشت و درمان، معاون بهداشت و کارشناسان ستادی مرکز بهداشت داشت به بررسی فعالیتها و شاخص های حوزه بهداشت در شهرستان فریمان پرداخت.

معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به ضعف بسیار مشهود در بیماریابی و کنترل و مراقبت بیماران شناسایی شده در حوزه سلامت روان و بیماری های غیر واگیر شهرستان فریمان گفت: بدیهی است اهتمام در رفع نقیصه مزبور،  بهترین رسالت پیش روی حوزه بهداشت این شبکه خواهد بود.

با خود مراقبتی می توان از 40 درصد سرطانها پیشگیری کرد

  • PDF

تشخیص به موقع سرطان پروستات، شانس درمان را افزایش می دهدسرطان در کشورهای توسعه یافته دومین علت مرگ ومیر افراد، بعد از بیماریهای قلبی و عروقی بوده و در کشورهای درحال توسعه بعد از سوانح و حوادث سومین علت مرگ ومیر افراد می باشد.

به گزارش وب دا ، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با شروع پویش ملی مبارزه با سرطان(1 الی 7 بهمن ماه) با اشاره به اینکه وظیفه اصلی حوزه بهداشت پیشگیری از مرگ های زودرس و کاهش از کارافتادگی ها و ارتقاء کیفیت زندگی جامعه می باشد گفت: در حال حاضر 40 تا 50 درصد سرطانها قابل درمان بوده و با اصلاح شیوه زندگی و خود مراقبتی 40 درصد سرطانها قابل پیشگیری می باشد. دکتر حمیدرضا بهرامی اظهار داشت: با برنامه های آموزشی که در حوزه بهداشت اجرایی شده است تلاش براین است که مردم به درجه ای از خود مراقبتی برسند که بتوانند در مقابل ابتلاء به بیماریها از خود محافظت کنند.

دکتر بهرامی خاطر نشان کرد: سازمان بهداشت جهانی راه کارهایی را جهت پیشگیری از سرطان ارائه نموده که در صورت رعایت این موارد توسط افراد می توان علی رغم وجود عوامل ژنتیکی تا حدودی از ابتلا به سرطان پیشگیری نمود.

وی عدم استعمال دخانیات، فعالیت بدنی منظم، کنترل و متعادل نگاه داشتن وزن بدن، تغذیه مناسب با تاکید بر مصرف کافی میوه و سبزیجات، محافظت در برابر عفونتها، محافظت از پوست در برابر پرتوهای خورشید، رعایت اصول ایمنی در خانه ومحل کار، داشتن سلامت روانی، زندگی اجتماعی سالم و تشخیص زود هنگام را از راهکارهای ده گانه سازمان بهداشت جهانی در راستای پیشگیری از سرطان برشمرد.

معاون بهداشت دانشگاه بیان داشت: بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال 2008 میلادی 6‏/7 میلیون مرگ ناشی از سرطان ( 13 درصد کل مرگ ها) ثبت شده است که از این تعداد حدود 70 درصد از کل مرگهای با علت سرطان در کشورهای بادرآمد پایین و متوسط اتفاق می افتد.

دکتر حمید رضا بهرامی با تاکید بر ضرورت اصلاح شیوه زندگی جامعه گفت: درصورت عدم اصلاح شیوه و سبک زندگی افراد و همچنین عدم رعایت موارد پیشگیری از ابتلاء همچون تغذیه سالم، فعالیت فیزیکی مناسب، ترک دخانیات وانجام غربالگری متاسفانه در سال 1409 با افزایش 2 برابری سرطان در کشور مواجه خواهیم شد.

وی سرطانهای معده، پوست، مری و کولورکتال را در مردان و سرطانهای پستان، پوست، مری و کولورکتال در زنان را از سرطانهای شایع در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بر اساس برنامه ایراپن سه سرطان پستان ، روده بزرگ و دهانه رحم در دانشگاه مشهد مورد غربالگری و تشخیص زودهنگام قرار می گیرد.

دکتر بهرامی خاطر نشان کرد: بر همین اساس در مورد سرطان پستان تمام زنان 30 تا 59 ساله بصورت سالانه توسط ماماهای مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت مورد معاینه پستان قرار گرفته و در صورت داشتن مشکل به سطح دو ارجاع می شوند.

وی افزود: در مورد سرطان سرویکس یا دهانه رحم نیز زنان 30تا 59 ساله مورد تشخیص زودهنگام و غربالگری قرار می گیرند و در صورت داشتن مشکل به سطح دو ارجاع می شوند.

همچنین در مورد سرطان کولورکتال (روده بزرگ) جهت افراد 50تا 70 ساله تست فیت (خون مخفی در مدفوع) انجام می شود و در صورت مثبت بودن تست فیت و یا سابقه فردی یا خانوادگی مثبت به سطح دو ارجاع  می شوند.

پویش ملی مبارزه با سرطان از یکم لغایت 7 بهمن ماه با شعار " سرطان قابل پیشگیری است با خود مراقبتی و امید" همزمان در کل کشور و با هدف افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص قابل پیشگیری بودن سرطان، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذیر بودن آن، جلب مشارکت سیاستگذاران و مجریان سلامت درون و برون بخشی در کنترل عوامل خطر سرطان در کل کشور در حال اجراست.

 

اجرای طرح غربالگری سلامت ایرانیان در شبکه بهداشت و درمان قوچان

  • PDF

رییس بیمارستان موسی ابن جعفر(ع) قوچان از اجرای طرح غربالگری سلامت ایرانیان در این مرکز خبر داد و اظهار کرد: با اجرای این طرح افراد مراجعه کننده بالای 30 سال زیر پوشش قرار غربالگری سلامت قرار گرفتند.

دکتر فامیلی در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: در این طرح که به مدت یک هفته در این مرکز به اجرا در آمد 400 نفر از شهروندان زیر پوشش غربالگری سلامت شامل کنترل فشار خون، وزن و شاخص BMI قرار گرفتند.

وی افزود: در این برنامه، کارشناسان ضمن بررسی وضعیت سلامتی مراجعین و ارائه آموزش های لازم در راستای پیشگیری از بروز بیماری های غیر واگیر، افرادی که مبتلا به پرفشاری خون بودند را نیز برای پیگیری درمان به مرکز خدمات جامع سلامت مربوطه ارجاع دادند.

پیشگیری از انگ و تبعیض موثر در شناسایی افراد مبتلا به HIV

  • PDF

مرحله بی علامتی بیماریHIV ،ده سال زمان می بردهمایش اطلاع­ رسانی پیشگیری ازHIV/AIDS ‏ با حضور بیش از 800 نفر از نیروهای کادر وظیفه نیروی انتظامی خراسان رضوی در مرکز آموزش ثامن الائمه مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از HIV  معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ،هدف از اجرای این همایش را پیشگیری از انگ و تبعیض افراد جهت انجام آزمایش HIV و مراجعه به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری عفونی عنوان و اظهار کرد: : موضوعی که سبب گسترش HIV می­شود انگ و تبعیض در افراد مبتلا یا افرادی است که قصد انجام آزمایش را دارند.

دکتر علی حسین پور اظهار داشت: انگ و تبعیض در افراد متقاضی انجام آزمایش HIV سبب می شود تا افراد جهت انجام آزمایش مراجعه نکنند و اگر فرد مبتلا شود جهت دریافت خدمات و مراقبت و درمان پیگیر نخواهد شد و این موضوع سبب گسترش سریع و پنهانی بیماری می­شود.