800 هزار برشور آموزشی ضدکرونایی در شهر مشهد توزیع شد

  • PDF

رییس کمیته پژوهش و برنامه‌ریزی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: 800 هزار بروشور آموزشی ضدکرونایی شامل 750 هزار بروشور آموزش بهداشت فردی و محیطی و 50 هزار بروشور آموزش نحوه استفاده از انواع ضدعفونی‌کننده‌ها به چاپ رسید که با همکاری تمامی مجموعه‌ها در نقاط مختلف شهر به‌ویژه مناطق حاشیه شهر توزیع شد.

دکتر مجید جعفری‌نژاد در گفت‌وگو با وب دا، اظهار کرد: در راستای بسیج اطلاع‌رسانی بیماری کرونا اقدامات متعددی در حوزه های درون‌ و برون‌بخشی انجام شد و در گام نخست چاپ و توزیع بروشورهای آموزشی ضدکرونایی با همکاری نیروهای بسیج محلات و جامعه پزشکی، استانداری، شهرداری و نیروهای مردمی در نقاط مختلف شهر به‌ویژه مناطق حاشیه شهر بود.

وی افزود: با همکاری روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مرکز شبانه‌روزی پاسخگویی به سوالات مردمی کرونایی فعال شد و در مبادی ورودی شهر مشهد و مکان‌های تردد زائر (پایانه مسافربری، راه‌آهن و فرودگاه) نیز ایستگاه‌های تب‌سنجی و غربالگری فعال شد.

رییس کمیته پژوهش و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در بحث آگاهی‌رسانی به مردم تهیه تعداد 20 هزار پمفلت، تهیه فایل‌های اطلاع‌رسانی در مکان‌های مختلف همچون حرم مطهر رضوی و غیره را داشتیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی میان دانشگاه علوم پزشکی و آستان قدس رضوی تا زمانی که درب‌های حرم مطهر رضوی باز بود صورت پذیرفت و به طور قطع این همکاری پس از بازگشایی ادامه خواهد یافت.

دکتر جعفری‌نژاد تصریح کرد: با هماهنگی صورت گرفته با استانداری از ظرفیت مجموعه‌های مختلف همچون شهرداری، راه و شهرسازی، مخابرات و دیگر مجموعه‌ها در مسیر اطلاع‌رسانی هرچه بهتر به مردم در بیان هشدارهای کرونایی به‌خوبی استفاده شد و با همکاری این مجموعه‌ها ماسک و محلول ضدعفونی‌کننده در اختیار عموم مردم به‌ویژه افراد محروم ساکن مناطق حاشیه شهر قرار گرفت.

وی تأکید کرد: یکی از اولین اقدامات صورت گرفته پس از آغاز به کار ستاد ملی مبارزه با کرونا که به دستور مقام معظم رهبری فعال شد،  راه‌اندازی سامانه سلامت همگانی به نشانی اینترنتی https:/www.salamat.gov.ir/ بوده تا غربالگری سلامت مردم توسط خودشان انجام شود؛ در صورتیکه مورد مشکوکی در هر فرد باشد اقدامات لازم جهت انجام امورات درمانی و پیشگیرانه صورت می‌پذیرد.

رییس کمیته پژوهش و برنامه‌ریزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر اینکه در کنار انجام طرح غربالگری اینترنتی، اجرای طرح غربالگری تلفنی را هم در دستور کار خود قرار دادیم، گفت: در راستای انجام غربالگری بهتر پوسترهایی در رابطه با سامانه‌های تلفنی 191 و 4030 و سامانه اینترنتی: https:/www.salamat.gov.ir/ به‌چاپ رسید و در گام بعد طرح غربالگری تلفنی را با همکاری بسیج جامعه پزشکی و مرکز مخابرات مشهد داشتیم.

دکتر جعفری‌نژاد گفت: اقدام دیگر برگزاری جلسه با سازمان آرامستان‌ها و روحانیون داوطلب در بحث تغسیل و تدفین شرعی و اسلامی متوفیان کرونایی بود و با همکاری شهرداری نیز در جهت گندزدایی محل‌های پرتجمع صورت پذیرفت.

وی با بیان اینکه به‌زودی زود جشن ریشه‌کنی کرونا را با مشارکت و همکاری مردم می‌گیریم، افزود: بسیار خوشنودیم که تمامی مجموعه‌های دولتی، خصوصی و مردمی در بحث ریشه‌‌کنی کووید 19 همکاری بسیارخوبی داشتند و امیدواریم که به‌زودی زود جشن ریشه‌کنی کرونا را از جوار بارگاه منور رضوی با حضور تمامی مردم که مهمترین نقش را در این مدت ایفا نمودند بگیریم.

 

 

115 هزار نفر در خراسان رضوی شیوه‌های مقابله با کرونا را آموختند

  • PDF

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در معرض ابتلا قرار گرفتن به کووید ‏-۱۹ در اکثر افراد به اقتضای شغلی، اجتناب ناپذیر است و این امر سلامت عمومی جامعه را نیز به مخاطره می اندازد و در همین راستا تا کنون 115هزار نفر از شاغلان استان خراسان رضوی در رابطه با مقابله با ویروس کرونا آموزش دیده‌اند.

مهندس فرشید وفا در گفتگو با وب دا  افزود: با توجه به اهمیت کنترل عوامل شغلی و مرتبط با کار در پیشگیری و کاهش بار بیماری ناشی از ویروس کرونا در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بسیج بهداشت حرفه ای برای مقابله با کووید – ۱۹ در حال اجراست و در همین راستا و با تاکید بر صیانت تمامی کارکنان اعم از  کارگران، کارمندان اداری، مدیران، ناظران و به ویژه کادر بهداشتی و درمانی خط مقدم درمان بیماران، برنامه تشدید نظارت بهداشت حرفه ای با هدف مقابله با کروناویروس در حال اجراست.

وی ادامه داد: بر همین اساس تمامی بازرسان بهداشت حرفه ای حوزه بهداشت دانشگاه با جلب مشارکت حداکثری مسئولان بهداشت حرفه ای کارگاه ها و صنایع و فعال سازی تشکیلات بهداشت کار شامل کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار، ایستگاه بهگر، خانه بهداشت کارگری، مرکز بهداشت کار و مراکز معاینات شغلی در این زمینه فعال هستند.

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تشدید بازرسی از کارگاه ها و کارخانه ها، محیط های شغلی جمعی و دارای مراجعات زیاد، محیط های کشاورزی و دامداری، کارگاه های روستایی و مشاغل خانگی، محل های تجمع کارگران فصلی و کودکان کار، نظارت بر عملکرد شاغلان و محیط کار بیمارستانها و مراکز ارائه دهنده خدمات معاینات شغلی از اهم اقدامات در راستای کنترل این بیماری است.

مهندس وفا ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکاران این حوزه شامل بازرسان بهداشت حرفه­ای و کارشناسان بهداشت حرفه­ای شاغل در کارگاه­ها و کارخانه ها و بیمارستان­ها و سایر واحدهای کاری، آموزش115 هزار نفر از شاغلین، توزیع حدود 15 هزار بسته آموزشی، بیش از 10 هزار مورد بازرسی شامل بازرسی از 9 هزار و 245 مورد کارگاه و 550 مورد بازرسی ازجایگاه­های عرضه سوخت، 8 مورد بازرسی از زندانها، 92 مورد بازرسی از کمپ­های کارگری و مراکز تجمع کارگران و 353 مورد بازرسی از بیمارستان­ها و مراکز خدمات جامع سلامت را از مهمترین برنامه­های گروه سلامت کار معاونت بهداشت در راستای مقابله با کووید – 19 برشمرد.

راه­کارهایی برای مقابله و کنترل ویروس کرونا در منزل

  • PDF

برای حفظ سلامت جامعه و مقابله با ویروس کرونا و قطع زنجیره انتقال بیماری، بهترین و موثرترین راه ماندن در خانه می­باشد.

به گزارش وب دا، مراقبت­های بهداشتی علاوه بر محیط­های عمومی در منزل هم ضروری است. در همین راستا رعایت توصیه های بهداشتی جهت کنترل ویروس کرونا از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

شستشوی صحیح دستها با آب و صابون مایع قبل از خوردن و آشامیدن، بعد از توالت، قبل از دست زدن به دهان، بینی و چشم و سطوحی از جمله گوشی تلفن، دستگیره و ... (اگر به آب و صابون دسترسی ندارید بهتر است از مواد بر پایه الکل 70 درصد برای ضدعفونی دست استفاده کنید. ) از مهمترین نکات در راستای پیشگیری از ویروس کرونا به شمار می رود.

باید دقت داشت که حداقل یکبار در روز سطوح و مکان­های عمومی منزل شامل کابینت آشپزخانه، سینک ظرفشویی، میز غذاخوری، کمد، یخچال، راه­پله­ها و ... با استفاده از محلول هیپوکلریدسدیم یا همان سفید کننده خانگی گندزدایی شود.  

بهتر است دستگیره در ورودی منزل و دستگیره و شیرآلات توالت و دستشویی را بعد از هر بار استفاده گندزدایی کنید.(برای تهیه محلول گندزدا از یک قاشق غذاخوری ماده سفید کننده بعلاوه 2 لیوان آب سرد استفاده شود.)

توصیه می­شود تمامی سطوح ابتدا تمیز و سپس گندزدایی شود. دقت داشته باشید 10 دقیقه زمان نیاز است تا محلول استفاده شده بر روی سطوح اثر کند. همچنین به خاطر داشته باشید از خشک کردن و پاک کردن محلول گندزدا از روی سطوح خودداری کنید.

تغذیه مناسب، استفاده از مایعات، ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و دوری از استرس نیز می­تواند کمک شایانی به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در افراد داشته باشد.

انجام 129 بازدید ستادی از مراکز خدمات جامع سلامت در اولین سطح غربالگری کرونا ویروس

  • PDF

مسئول دبیرخانه ستاد اجرایی بسیج ملی مبارزه با کرونای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از انجام 129 مورد بازدید ستادی از روند اجرایی غربالگری بیماری کووید 19  در شهرستان های زیرپوشش خبر داد.

دکتر محمدرضا جویا در گفتگو با وب دا اظهار کرد: همزمان با شیوع بیماری کرونا در استان، کارشناسان ستاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در قالب تیم های نظارتی بصورت مستمر و همه روزه از مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه ها و مراکز 16 ساعته تحت پوشش دانشگاه در شهرستان های زیر، بازدید و نحوه غربالگری بیماران کرونا ویروس را در این واحدها رصد می نمایند.

وی خاطر نشان کرد: تیم های نظارتی شامل پزشکان و کارشناسان ستاد معاونت بهداشت از اسفند ماه سال گذشته تا کنون با انجام در بازدیدهای انجام شده ضمن بررسی اقدامات پیشگیرانه کووید 19 بر ارائه خدمات بر اساس  پروتکل های ارسالی در این خصوص تاکید می نمایند.

دکتر جویا رعایت اصول ایمنی و احتیاطات استاندارد توسط پرسنل مراکز، بررسی پوشش غربالگری های تلفنی، انجام پیگیری موارد مشکوک، اطلاع رسانی مناسب از طریق پوستر و پمفلت و بنر در خصوص راههای پیشگیری، مدیریت در بکار بردن نیروها، پیگیری مراقبتهای گروههای هدف شامل مادران باردار ،کودکان و سالمندان و گروههای در معرض خطر به صورت تلفنی و اطلاع کامل تمام پرسنل درگیر از دستورالعمل ها و سایت ها و مراکز مشاوره تلفنی را از جمله مواردی برشمرد که دراین بازدید ها به آن تاکید شده است.