تاکید معاون بهداشت بر استفاده بهینه از قابلیتهای سامانه سینا

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد براستفاده بهینه از قابلیت های سامانه سینا در تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات ثبتی در این سامانه و انجام مداخلات لازم تاکید کرد.

دکتر مهدی قلیان اول با هدف بازدید از واحدهای محیطی حوزه بهداشت و پایش نحوه خدمت رسانی این واحدها با حضور در مرکز خدمات جامع سلامت جاهد شهر تحت پوشش مرکز بهداشت شماره یک مشهد، ضمن عرض خداقوت به همکاران فعالیتهای این مرکز را مورد بررسی و پایش قرار داد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این بازدید نحوه انجام مراقبت ها و ثبت شاخص گیری خدمات در سامانه سینا را بررسی نمود و توصیه های کاربردی را ارائه نمود.

وی بر ارتقاء کمی و کیفی خدمات و فعال کردن بیش از پیش پرونده های سلامت و تکریم گیرندگان خدمت تاکید کرد.

 

 

چگونه در شرایط سوگ به خودمان و افراد سوگوار کمک کنیم

  • PDF

بیماران مبتلا به سرطان بیشتر در معرض افسردگی قرار می گیرندسوگ یک پاسخ طبیعی به فقدان و از دست دادن است. این ازدست دادن می‌تواند مرگ عزیزان، بیماری، قطع یک رابطه مهم یا هر چیز دیگری که برای ما مهم است باشد.هر فردی سوگ را متفاوت تجربه می‌کند.

در سوگ ممکن است هر نوعی از عواطف را تجربه کنیم و هیچ حسی درست یا نادرست نیست. غمگینی، شوک، انکار یا عدم باور، گیجی، خشم، یا احساس رهایی معمولا در سوگ تجربه می شوند. معمولا برای کنار آمدن با فقدان و در طی سوگواری مراحل مختلفی را می گذرانیم.

 مدیر سلامت روانی اجتماعی واعتیاد معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا با اشاره به توصیه های وزارت بهداشت در جهت کاهش عوارض روانی سوگ وکمک به افراد سوگوار گفت: هر فردی سوگ را به شکل خاص خودش تجربه می کند و این مراحل در همه یکسان نیست، انکار، خشم، چانه زدن، افسردگی و پذیرش از مراحل فرایند سوگ است.

دکتر ندا اخروی با بیان اینکه کنار آمدن با فقدان همواره سخت است اما بعضی کارها به سازگاری بهتر ما و رسیدن به پذیرش کمک می کند خاطر نشان کرد: دفتر سلامت روانی اجتماعی واعتیاد  وزارت بهداشت به عزیزانی که در این شرایط قرار گرفته اند توصیه می کند: مراحل سوگ را بشناسید. بدانید این مراحل به ترتیب طی نمی شوند و اکثرا افراد بارها رفت و برگشت حس های مختلف را تجربه می‌کنند تا سوگ به اتمام برسد، برای خود هدف های کوچک و قابل دستیابی تعیین کنید و سعی کنید برنامه روزمره خود را حفظ کنید، حمایت خانواده و دوستان در حل و فصل سوگ بسیار کمک‌کننده است. با وجود میل به تنهایی سعی کنید در جمع شرکت کنید و با دوستان و خانواده وقت بگذرانید، با اطرافیان حرف بزنید، از حس هایتان بگویید و بگذارید بدانند چه چیزی به شما کمک می کند، با افرادی که تجربه فقدان دارند یا در حال حاضر با فقدانی کنار آمدند صحبت کنید و از حمایت های آنها استفاده کنید، مراقب سلامتی خود باشید. خواب کافی داشته باشید، تغذیه سالم داشته باشید، از مصرف الکل و مواد برای سرکوب حس های منفی پرهیز کنید، همچنین تاکید می گردد اگر احساس نیاز می کنید یا اگر اطرافیان به شما توصیه می‌کنند از مشاور، روانشناس، یا روانپزشک کمک بگیرید.

وی در پاسخ به این سئوال که ما چگونه می توانیم به افراد سوگوار کمک کنیم اظهار کرد: بسیاری از ما نمی‌ دانیم به فرد عزادار چه بگوییم و چگونه او را آرام کنیم و ممکن است از مواجهه با فرد سوگوار اجتناب کنیم. اما مهم تر از چیزی که می ‌گوییم، حضور و حمایت ماست. از نظر متخصصان روش صحیح حمایت از این افراد اینست که: در ملاقات با این افراد از احساس‌های آن ‌ها سوال کنیم و برای شنیدن و فهمیدن آن ها زمان بگذاریم. نیازی نیست برای هر چیزی توصیه و پاسخی داشته باشیم. گوش دادن به آنچه فرد سوگوار مایل است صحبت کند مهم است. بسیاری از افراد سوگوار از صحبت در مورد خاطرات فرد متوفی استقبال می کنند. به آنها فضای کافی و زمانی برای تنها بودن نیز بدهیم. از فرد سوگوار بپرسیم چه زمانی ترجیح می دهد تنها باشد یا در کنارش باشیم. از روزمرگی ‌ها حرف بزنیم. فقدان و سوگ نباید همه‌ی مکالمه‌های ما را به خود اختصاص دهد. از آن‌ ها بپرسیم که چگونه می‌ توانیم کمک‌شان کنیم. گاهی آماده کردن یک وعده غذا، خرید کردن یا حتی قدم زدن برای فرد اندوهگین تسکین بخش است. اگر پس از مدتی بهبودی حاصل نشد، یا نشانه های فرد بسیار شدید بود. فرد سوگوار را تشویق کنیم تا از حمایت‌ها و درمان‌های تخصصی بهره ببرد.در صورت نیاز به خدمات پزشکی، روان پزشکی یا روان شناسی افراد می توانند به مراکز خدمات جامع سلامت، مراکز درمانی، بیمارستانها ودرمانگاهها در نزدیکترین محل زندگی خود مراجعه نمایند.

با خود مراقبتی می توان از 40 درصد سرطانها پیشگیری نمود

  • PDF

مراقبت های حمایتی ؛ عامل بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانیسرطان در کشورهای توسعه یافته دومین علت مرگ ومیر افراد، بعد از بیماریهای قلبی و عروقی بوده و در ایران هم به همین شکل می باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه وظیفه اصلی حوزه بهداشت پیشگیری از مرگ های زودرس و کاهش از کارافتادگی ها و ارتقاء کیفیت زندگی جامعه می باشد گفت: با اصلاح شیوه زندگی و خود مراقبتی 40 درصد سرطانها قابل پیشگیری می باشد.

دکتر مهدی قلیان اول اظهار کرد: با برنامه های آموزشی که در حوزه بهداشت اجرایی شده است تلاش براین است که مردم به درجه ای از خود مراقبتی برسند که بتوانند در مقابل ابتلاء به بیماریها از خود محافظت کنند.

دکتر قلیان خاطر نشان کرد: سازمان بهداشت جهانی راهکارهایی را جهت پیشگیری از سرطان ارائه نموده که در صورت رعایت این موارد توسط افراد می توان علی رغم وجود عوامل ژنتیکی تا حدودی از ابتلا به سرطان پیشگیری نمود.

وی عدم استعمال دخانیات، فعالیت بدنی منظم، کنترل و متعادل نگاه داشتن وزن بدن، تغذیه مناسب با تاکید بر مصرف کافی میوه و سبزیجات، محافظت در برابر عفونتها، محافظت از پوست در برابر پرتوهای خورشید، داشتن سلامت روانی، زندگی اجتماعی سالم و تشخیص زود هنگام را از راهکارهای ده گانه سازمان بهداشت جهانی در راستای پیشگیری از سرطان برشمرد.

معاون بهداشت دانشگاه بیان داشت: بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال 2008 میلادی 7.6 میلیون مرگ ناشی از سرطان ( 13 درصد کل مرگ ها) ثبت شده است که از این تعداد حدود 70 درصد از کل مرگهای با علت سرطان ،در کشورهای بادرآمد پایین و متوسط اتفاق می افتد.

وی سرطانهای معده، پوست، پروستات و کولورکتال را در مردان و سرطانهای پستان، پوست، مری و کولورکتال در زنان را از سرطانهای شایع در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ذکر نمود و گفت: در حال حاضر بر اساس برنامه ، سه سرطان پستان ، روده بزرگ و دهانه رحم در دانشگاه مشهد مورد غربالگری و تشخیص زودهنگام قرار می گیرد

دکتر قلیان خاطر نشان کرد: بر همین اساس در مورد سرطان پستان تمام زنان 30 تا 59 ساله بصورت سالانه توسط ماماهای مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت مورد معاینه پستان قرار گرفته و در صورت داشتن مشکل به سطح دو ارجاع می شوند.

وی افزود: در مورد سرطان سرویکس یا دهانه رحم نیز زنان 30تا 59 ساله مورد تشخیص زودهنگام و غربالگری قرار می گیرند و در صورت داشتن مشکل به سطح دو ارجاع می شوند.همچنین در مورد سرطان کولورکتال (روده بزرگ) جهت افراد 50تا 70 ساله تست فیت (خون مخفی در مدفوع) انجام می شود و در صورت مثبت بودن تست فیت و یا سابقه فردی یا خانوادگی مثبت به سطح دو ارجاع  می شوند.

 

آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اجرای پویش ملی مبارزه با سرطان امروز در مناطق زیر پوشش دانشگاه خبر داد.

دکتر مهدی قلیان در گفتگو با وب دا اظهار کرد: این پویش از یکم الی هفتم بهمن ماه به منظور گسترش اطلاع رسانی، افزایش آگاهی و جلب مشارکت مردم در خصوص  قابل پیشگیری بودن سرطان، اصلاح باورهای نادرست مردم در خصوص سرطان از جمله درمان ناپذیر بودن آن، جلب مشارکت سیاستگذاران و مجریان سلامت درون و برون بخشی در کنترل عوامل خطر سرطان، اجرا می شود.

وی با بیان اینکه سرطان های معده، پوست، پستان، مری و کولون ( روده بزرگ) از شایع ترین سرطان های استان خراسان رضوی به شمار می رود خاطر نشان کرد: با اصلاح شیوه زندگی می توان تا ۴۰ درصد از بروز سرطان ها پیشگیری نمود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  پرهیز از مصرف دخانیات، حفظ وزن در حالت طبیعی،  تغذیه سالم،  فعالیت بدنی منظم، حفاظت پوست از تابش مستقیم آفتاب را از مهمترین اقدامات پیشگیری از سرطان عنوان کرد.

وی گفت: درحال حاضر با اقدامات انجام شده به ویژه در سال های اخیر ، امکان تشخیص زودرس سرطان های شایع در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت ایجاد شده است و افراد در کلیه مناطق روستایی و شهری می توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت که در نزدیکی محل سکونت شان وجود دارد از خدمات تشخیصی و غربالگری بهره مند گردند.

آخرین اخبار