اعزام تیم بسیج جامعه پزشکی به مناطق کم برخوردار شهرستان کاشمر

  • PDF

تیم بسیج جامعه پزشکی کاشمر در راستای ارائه خدمت به ساکنان مناطق کم برخوردار به مناطق روستایی این شهرستان اعزام شدند.

مدیر کانون بسیج جامعه پزشکی کاشمر در گفتگو با وب دا اظهار کرد: تیم بسیج جامعه پزشکی این شهرستان در قالب  طرح شهید رهنمون   به روستای محروم تل آباد از توابع بخش مرکزی کاشمر  اعزام و خدمات بهداشتی و درمانی را به ساکنان این مناطق ارائه دادند.

دکتر محمد جواد یزدانی گفت: این تیم اعزامی متشکل از پزشک عمومی ، بهورز، ماما، کارشناس روان شناسی، دارویار و اعضای تیم پشتیبانی  بودند.

مدیر کانون بسیج جامعه پزشکی کاشمر افزود: در این برنامه تعداد 73 نفر از مردم روستا به صورت رایگان ویزیت شده  و داروی رایگان دریافت کردند.

دکتر یزدانی خاطر نشان کرد: دراین برنامه تعداد ده نفراز خدمات  مشاوره مامایی و نه نفر از مشاوره روان شناسی  بهره مند شدند.

برگزاری کارگاه آموزشی در خصوص تغذیه سالم، سبک زندگی سالم و پیشگیری از بیماریها با رعایت بهداشت فردی و خود مراقبتی از دیگر برنامه های اجرا شده توسط تیم اعزامی بود.

در این برنامه دکتر یزدانی با حضور میدانی در بین مردم از زیر ساخت های بهداشت و سلامت این روستا بازدید و پیگیر رفع مشکلات مردم شد.

 در حاشیه این برنامه،  سعید چیتی بخشدار مرکزی کاشمر نیز از اجرای طرح شهید رهنمون در این روستا بازدید نمود و مشکلات مردم روستا را بررسی  و دستور پیگیری رفع مشکلات مردم  را به دهیار  روستاداد.

 

افتتاح طرح ملی سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی در استان خراسان رضوی

  • PDF

طرح ملی سلامت دهان و دندان دانش آموزان دوره ابتدایی استان خراسان رضوی به منظور پیشگیری از بیماری های دهان و دندان در کودکان آغاز شد.

به گزارش وب دا، این طرح با حضور جمعی از مدیران و مسئولان دانشگاهی و سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی در یکی از مدارس مشهد مقدس به صورت نمادین آغاز به کار کرد.

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این مراسم با بیان اینکه در قالب برنامه تحول نظام سلامت اقدامات موثری در راستای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان برداشته شده است اظهار کرد: با اجرای برنامه های پیشگیرانه شاخص سلامت دهان و دندان در دانش آموزان 12 ساله از 2.09 درصد به 1.71 درصد رسیده است که این امر گام مهمی در راستای ارتقاء سلامت به شمار می رود.

دکتر بهمن کلالی با بیان اینکه با اقدامات پیشگیرانه، گسترش برنامه های آموزشی، معاینات غربالگری و وارنیش فلوراید ( هر سال دو بار ) برای دانش آموزان دوره ابتدایی، پوسیدگی دندان کنترل شده است خاطر نشان کرد: در سال جاری نیز طرح عاری از پوسیدگی برای دانش آموزان پایه ششم ابتدایی به اجرا در می آید.

وی با بیان اینکه در طرح عاری از پوسیدگی 40 درصد از دانش آموزان هدف زیر پوشش قرار می گیرند بیان داشت: این طرح با همکاری سازمان آموزش و پرورش و مربیان بهداشت در راستای افزایش شاخص سلامت دانش آموزان اجرا می شود.

رییس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برخی شایعات و اخبار نادرست در فضای مجازی در خصوص مضرات طرح فلوراید تراپی اظهار کرد: فلورایدی که برای دانش آموزان استفاده می شود به صورت موضعی بر روی دندان قرار می گیرد و جذب دندان می شود و هیچگونه آسیبی به سلامتی  وارد نمی کند.

دکتر بهمن کلالی به نقش موثر خانواده ها در ارتقاء سلامت دهان و دندان کودکان اشاره و اظهار کرد: توجه به بهداشت دندان، توجه به استفاده از مسواک و نخ دندان در روز دو بار و آموزش فرهنگ خود مراقبتی باید از دوران کودکی و توسط والدین به فرزندان آموزش داده شود.

انجام بیش از 10 هزار بازدید از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، موکب ها و اماکن عمومی در دهه پایانی ماه صفر

  • PDF

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در دهه پایانی ماه صفر بیش از 10 هزار بازدید از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، موکب ها و اماکن عمومی در دهه پایانی ماه صفر انجام شد.

علی اصغر حسنی در گفتگو با وب دا ،در خصوص گزارش اقدامات برنامه های دهه آخر صفر دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: با همکاری نهادهای متولی همچون سال های گذشته مشارکت فعال در رویدادهاو مناسبت های عظیم مذهبی دهه آخر صفر داشتیم  که این برنامه ها  در دو بخش عمده  مدیریت پیشگیری و مبارزه با بیماریها و مدیریت بهداشت محیط و حرفه ای از قبیل نظارت بر بهداشت محیط (درون و برون شهری)، شاغلان تولید و توزیع مواد غذایی، نظارت بر آب و دفع فاضلاب بهداشتی و غربالگری زائرین و واکسیناسیون گروه های هدف، نمونه گیری های انسانی، آب و غذا و ... انجام شد.

وی با بیان اینکه مراکز فعال خدمات جامع سلامت شهرستان های دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانستند به خیل عظیم عزاداران خدمات مطلوب ارائه دهند، افزود: به منظور حفظ و ارتقای سلامت جامعه بویژه عزاداران سیاست های اجرایی در این ایام در قالب هماهنگی و جلب مشارکت،آموزش و اطلاع رسانی وکنترل و بازرسی بهداشت محیطی بوده است.

وي با اشاره به  اینکه در این مدت هفت هزار و 500 مورد نمونه برداری از مواد غذایی انجام شد افزود: بر اساس بازديد هاي انجام شده در اين ايام 27 مکان تعطیل ،328 مورد معرفی مراجع قضايي و 12 تن مواد غذایی غیر بهداشتی نيز معدوم شد.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت:طبق هماهنگی های صورت گرفته مبنی بر خدمات رسانی مناسب به زائرین پیاده حرم رضوی بسته آموزشی سلامت زائران و دستورالعمل ارایه خدمات بهداشتی به کاروانهای پیاده حضرت رضا (ع) ، راهنمای سلامت زائر دانشگاه ، پوستر رسیدگی به شکایات بهداشتی 190 ، پمفلت آموزشی توصیه به زائران حرم رضوی درمحرم و صفر ، محتوای آموزشی جلوگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن و جلوگیری از بیماریهای حاد تنفسی و .....  تهیه و به مراکز بهداشت و ارگان های ذیربط ارسال شد.

وی همچنین آماده باش کلیه نیروها ، بیمارستان ها ، مراکز خدمات جامع سلامت ، پایگاهها و خانه های بهداشت مسیر را ازدیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و گفت:برنامه ریزی و بازدید مراکز بهداشت  تابعه از کلیه ایستگاههای  صلواتی ، محل های اسکان  بین جاده ای و داخل شهری تحت پوشش از طریق 180تیم نظارتی  وبرگزاری جلسات متعدد با ارگان های ذیربط توسط کمیته بهداشت ، درمان و محیط زیست ستاد خدمات سفر استان ، جمعیت خدمتگزاران زائران حضرت رضا(ع) ، بسیج جامعه پزشکی ، بهداری سپاه ، دامپزشکی ، هلال احمر نیز انجام در این ایام انجام شد.

در هر 10 ثانیه 2 نفر در جهان به بیماری دیابت مبتلا می شوند

  • PDF

ایرانی ها به دلیل اضافه وزن و کمی تحرک، مستعد بیماری دیابت هستندمدیر درمان و آموزش بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان اظهار کرد: در هر 10 ثانیه 2 نفر در جهان به بیماری دیابت مبتلا می شوند و این بیماری روند رو به رشد دارد.

دکتر فرهاد رجب پور در همایش روز جهانی دیابت با بیان اینکه دیابت و خانواده شعار امسال روز جهانی دیابت نامگذاری شده است خاطر نشان کرد: پیشگیری و کنترل دیابت در بین افراد جامعه با توجه به شیوع کم تحرکی و چاقی یک اولویت به شمار می رود.

وی با بیان اینکه بروز بیماری دیابت در یک فرد اثرات مختلف از نظر روانی، اجتماعی و اقتصادی برای دیگر اعضای خانواده در بردارد افزود: از سوی دیگر حمایت های خانواده در پیشگیری از عوارض، کنترل و درمان دیابت از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دکتر رجب پور افزود: اجرای برنامه های مختلف آموزشی برای پیشگیری و کنترل عوارض دیابت و اقدامات حمایتی کمک به درمان مبتلایان به این بیماری از برنامه های بنیاد پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان است.

همایش روز جهانی دیابت که به همت بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان برگزار شد با اجرای برنامه های متنوع از جمله تئائر کودکان دیابتی، جشنواره غذای سالم، درخت آرزو ها و ایستگاه غربالگری دیابت همراه بود.

همچنین در نخستین روز از هفته ملی دیابت، برنامه ترویجی آموزشی سیب سلامتی با هدف تربیت سفیران دیابت دانش آموزی در دستور کار انجمن دیابت مفتاح قرار گرفت.

آخرین اخبار