بازدید مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت از نحوه ارائه خدمات به زائران پیاده

  • PDF

مشاورمعاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از روند خدمات رسانی به زائران پیاده بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) بازدید کرد.

به گزارش وب دا، دکتر اسماعیل مطلق ضمن قدردانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خدمات رسانی به زائران امام رضا(ع)، روند ارائه خدمات را مطلوب ارزیابی کرد.

وی خاطر نشان کرد: در دهه پایانی ماه صفر بیش از 4 میلیون نفر وارد مشهد می شوند و حفظ سلامت آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مشاور معاون بهداشت وزارت درمان و آموزش پزشکی، بررسی وضعیت بیماریها، اقدامات انجام یافته بهداشت محیط در کنترل و پیشگیری از بروز بیماریها را از جمله اقداماتی برشمرد که می تواند ضامن سلامت زائران و سایر هموطنان باشد.

دکتر مطلق همچنین در نشستی که با معاون فنی و سایر مدیران حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد داشت گفت: آشنایی با الگو و مدل اپیدمیولوژیک بیماریها اعم از واگیر و غیرواگیر در درک و نحوه گسترش بیماری و انتشار آن اهمیت فراوانی دارد.

وی افزود: طبقه بندی بیماریها و به خصوص بیماریهای واگیر که پتانسیل اپیدمی شدن و طغیان دارند برای برنامه ریزی پیشگیری و یا مهار آنها اهمیت بسزایی دارد.

مشاور معاون بهداشت وزارت درمان و آموزش پزشکی گفت: در تمام این بیماریهای محیط زندگی و پایین بودن استانداردهای بهداشت محیطی در انتقال آنها نقش اساسی دارد.

دکتر مطلق خاطر نشان کرد: آبهای سطحی و دفع بهداشتی فاضلاب و سالمسازی آب آشامیدنی و مراحل چهار گانه آن از ته­نشینی و فلوکولاسیون و فیلتر کردن و کلریناسیون نقش اساسی در پیشگیری از بیماریهای منتقله از آب دارد.

کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در قالب ۱۸۰ تیم بازرسی در مدت حرکت و حضور زائران پیاده در شهر مشهد و در مسیر جاده‌ها منتهی به این شهر جهت ارائه خدمات درمانی و بهداشتی مناسب به زائران فعالیت دارند و ضمن ارائه توصیه های بهداشتی در خصوص نحوه پخت و توزیع نذورات در ایستگاه های صلواتی با توجه به برودت هوا بر وضعیت ایمنی محل های اسکان موقت نیز نظارت می کنند.

همچنین تعداد244 محل اسکان داخل شهری شامل مدارس ، حسینه و سالن های ورزشی ، تعداد 142 ایستگاه صلواتی و محل اسکا ن موقت بین جاده ای جهت استقبال از زائران پیاده پیش بینی شده  که همگی دارای رابط بهداشت و درمان می باشند که  آموزش های لازم را دیده اند.  

11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند

  • PDF

اصول تغذیه صحیح در افراد دیابتیقائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر حدود 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور مبتلا به دیابت هستند.

دکتر فرهمند در گفتگو با وب دا با بیان اینکه طی سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود 25 درصد از افراد مبتلا به دیابت در کشور از بیماری خود اطلاعی ندارد و این امر موجب بروز عوارض برای بیماران می شود.

وی افزود: با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، ایران متعهد شده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف کند و همگام با برنامه مراقبت های ادغام یافته بیماری های غیرواگیر،  اطلاع­ رسانی همگانی در زمینه اهمیت این بیماری داشته باشد.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در سال 2015 برای اولین بار تعداد کودکان و نوجوانان کمتر از 14 سال در جهان که مبتلا به دیابت نوع یک هستند از مرز نیم میلیون نفر گذشت گفت: در حال حاضر یک میلیون کودک و نوجوان کمتر از 19 سال مبتلا به دیابت نوع یک هستند.

دکتر فرهمند افزود: سالانه 4 میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می­دهند و از طرف دیگر 392 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه 19 الی 25 آبان هفته ملی دیابت با شعار دیابت و خانواده (The Family and Diabetes)  نامگذاری شده است اظهار کرد: امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی برنامه های اطلاع رسانی و آموزشی در دستور کار قرار گرفته است.

دیابت، رسانه و خانواده‏- دیابت، آموزش و خانواده‏- دیابت، تغذیه و خانواده – دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده_ دیابت، غربالگری و خانواده‏- دیابت، مشارکت های محلی و خانواده‏- دیابت، فعالیت بدنی و خانواده از جمله عناوین هفته ملی دیابت به شمار می رود.

 

 

هوای مشهد برای گروه های حساس، ناسالم اعلام شد

  • PDF

هوای مشهد برای گروه های حساس ناسالم اعلام شدبر اساس اعلام واحد بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد، شاخص کيفيت هواي مشهد با 115 (AQI) در وضعيت ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد.

به گزارش وب دا، مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به شرایط هوای مشهد،ساکنان و زائران باید حفاظت های لازم را انجام دهندگفت: به علت آلودگی هوای این شهر استفاده از ماسک برای افراد در معرض خطر توصیه می شود.

مهندس حسنی اظهار داشت: تمام افراد به ویژه گروههای در معرض آسیب از جمله بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، کودکان، بیماران مزمن و صعب العلاج باید از تردد در هوای آلوده به ویژه در ساعات اوج آلودگی از ۱۰ صبح تا ۱۶ پرهیز کرده و در صورت ضرورت تردد از ماسک استفاده کنند.

وی افزود: کودکان به دلیل تکامل نیافتن دستگاه تنفسی آنان در مواجهه با هوای آلوده به ویژه با غلظت زیاد ذرات معلق دچار مشکل تنفسی می شوند و باید بیشتر مراقبت شوند.

حسنی افزود: ورزشکاران نیز باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حرکت، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه روند اکسیژن رسانی کافی به خون و بافت ها را نیز مختل می کند.

وی ادامه داد: افرادی که بیشترین حضور را در سطح شهر دارند مانند کارکنان نیروی انتظامی، پلیس راهور، کارکنان پایگاههای اورژانس، هلال احمر، کارکنان شهرداری ها و خدمات شهری نیز باید از وسایل حفاظت تنفسی مانند ماسک استفاده کنند.

 

بازدید معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از نحوه خدمات رسانی به زائران پیاده

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از نحوه خدمت رساني به زائران پياده ثامن الحجج  حضرت علي ابن موسي الرضا(ع) بازديد نمود.

دکتر حمیدرضا بهرامی در حاشیه این بازدید در گفتگو با وب دا اظهار کرد:  ديدن اين اجتماع مردمي و مشارکت سازمان های بین بخشی در خدمات رسانی به زائران بسیار لذت بخش است.

وی ضمن قدردانی از نیروهای بهداشتی و درمانی در خدمات رسانی به زائران پیاده خاطر نشان کرد: تغيير رفتارهايي که مشاهده مي شود نشان دهنده تاثیرگذاری آموزش هاي کارکنان بهداشتي و فرهنگسازي توسط رسانه ها می باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بر استمرار فرهنگ سازی سلامت و مشارکت در این زمینه تاکید کرد و گفت:  رسیدن به این مهم مستلزم کار فرهنگي و مشارکت بيشتر مردم و جامعه مي باشد.

دکتر بهرامی خاطر نشان کرد:کارشناسان بهداشت محیط در قالب ۱۸۰ تیم بازرسی در مدت حرکت و حضور زائران پیاده در شهر مشهد و در مسیر جاده‌ها منتهی به شهر مشهد جهت ارائه خدمات درمانی و بهداشتی مناسب به زائران فعالیت  دارند.

وی افزود: گروه های نظارتی و بازرسی به منظور پیشگیری از بروز بیماری ها در دهه آخر صفر در مبادی ورودی کاروان ها و در طول مسیر  زائران پیاده حضور دارند و مسیر های منتهی به مشهد مقدس شامل ملک آباد ، بینالود ، فریمان ، سرخس ، کلات ، چناران و قوچان را پوشش می دهند.

وی با اشاره به اینکه در این نظارت ها از کلیه ایستگاه های صلواتی و محل های اسکان بین جاده ای و داخل شهری در دو نوبت صبح و عصر بازدید بهداشتی می شود گفت: کارشناسان بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن ارائه توصیه های بهداشتی در خصوص نحوه پخت و توزیع نذورات در ایستگاه های صلواتی با توجه به برودت هوا بر وضعیت ایمنی محل های اسکان موقت نیز نظارت می کنند.

 

وی افزود: تعداد244 محل اسکان داخل شهری شامل مدارس ، حسینه و سالن های ورزشی ، تعداد 142 ایستگاه صلواتی ومحل اسکا ن موقت بین جاده ای جهت استقبال از زائران پیاده پیش بینی شده  که همگی دارای رابط بهداشت و درمان می باشند که  آموزش های لازم را دیده اند.

 

دکتر بهرامی تصریح کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی می­توانند با سامانه ۱۹۰(سامانه نظام پاسخگویی سلامت کشور) تماس حاصل کنند.

 

آخرین اخبار