هوای مشهد برای گروه های حساس، ناسالم اعلام شد

  • PDF

آلودگی هوا و دخانیات دو  عامل تهدید کننده سلامت ریه هابر اساس اعلام واحد بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد ،شاخص کيفيت هواي مشهد امروز با 111 (AQI) در وضعيت ناسالم و هشدار برای گروههای حساس قرار گرفت.

به گزارش وب دا، مدير سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شهروندان  به ويژه گروههاي در معرض آسيب از جمله بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، كودكان ، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان توصیه کرد از تردد غیر ضروری در هوای آلوده خودداری کنند.

مهندس حسني به افرادی كه دچار بیماریهای زمینه ای تنفسی هستند توصیه نمود در روزهایی كه غلظت آلاینده ذرات معلق بیش از حد استاندارد زیست محیطی است، از حضور در اماكن عمومی خودداری كنند زیرا  امکان افزایش مشكلات حاد تنفسی در این دسته بیماران افزایش می یابد.

وي افزود: كودكان نیز به دلیل اینكه ساختار دستگاه تنفسی آنان بطور كامل تكامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده بویژه با غلظت بالای ذرات معلق دچار مشكل تنفسی می شوند.

مدير سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ورزشكاران باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حركت، بدن به اكسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه، روند اكسیژن رسانی كافی در خون و بافت ها را نیز مختل می كند.

همچنين کارشناسان به افرادی که بیشترین زمان مواجهه با آلودگی هوا را دارند از جمله (نيروي انتظامي و پليس راهور ، کارکنان پايگاههاي اورژانس ، هلال احمر ، کارکنان شهرداري ها و خدمات شهري) و همچنين کودکان و افراد سالخورده توصیه کردند از وسايل حفاظت تنفسي(ماسک) مورد تاييد وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی  استفاده کنند.

هوای امروز مشهد برای گروه های حساس، ناسالم اعلام شد

  • PDF

 

بر اساس اعلام واحد بهداشت هوای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکي مشهد، شاخص کيفيت هواي مشهد امروز با 104 (AQI) در وضعيت ناسالم و هشدار برای  همه گروههای سنی قرار گرفت.

به گزارش وب دا، مدير گروه بهداشت محيط و حرفه اي معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شهروندان به ويژه گروههاي در معرض آسيب از جمله بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، كودكان ، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان توصیه کرد از تردد غیر ضروری در هوای آلوده خودداری کنند.

مهندس حسني خاطر نشان کرد: افرادی كه دچار بیماری زمینه ای تنفسی هستند در روزهایی كه غلظت آلاینده ذرات معلق بیش از حد استاندارد زیست محیطی است، امکان دارد دچار مشكل حاد تنفسی شوند و باید برای جلوگیری از این عارضه از حضور در اماكن عمومی خودداری كنند.

 وي افزود: كودكان نیز به دلیل اینكه ساختار دستگاه تنفسی آنان بطور كامل تكامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده بویژه با غلظت بالای ذرات معلق دچار مشكل تنفسی می شوند.

مدير گروه بهداشت محيط و حرفه اي معاونت بهداشت دانشگاه افزود: ورزشكاران باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خودداری کنند زیرا با افزایش حركت، بدن به اكسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه ، روند اكسیژن رسانی كافی در خون و بافت ها را نیز مختل می كند.

همچنين کارشناسان به افرادی که بیشترین زمان مواجهه با آلودگی هوا را دارند از جمله (نيروي انتظامي و پليس راهور ، کارکنان پايگاههاي اورژانس ، هلال احمر ، کارکنان شهرداري ها و خدمات شهري و همچنين کودکان و افراد سالخورده توصیه کردند از وسايل حفاظت تنفسي(ماسک) مورد تاييد وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی  استفاده کنند.

 

ضرورت رعایت بهداشت فردی در پیاده روی زائران اربعین سالار شهیدان

  • PDF

اعزام تیم درمانی بسیج جامعه پزشکی برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینیهمه ساله همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و نزدیک شدن به اربعین سالار شهیدان، خیل عظیمی از عاشقان امام حسین(ع) با پای پیاده جهت شرکت در مراسم اربعین حسینی به سمت کربلا معلی حرکت می کنند.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درگفتگو با وب دا با بیان اینکه عدم رعایت موازین بهداشتی و بهداشت فردی احتمال بروز بيماري هاي مرتبط با آب و غذا را در این جمعیت افزايش می دهد اظهار کرد: با رعایت نکاتی ساده ولی پر اهمیت میتوان ضمن افزایش امنیت مواد غذایی از بروز مسمومیت های غذایی در عزاداران حسینی پیشگیری نمود.

دکتر فرهمند رعایت بهداشت فردی را یکی از نکات مهم بهداشتی درزائرین پیاده‌ اربعین برشمرد و تصریح کرد: شست و شوی مکرر دستها با آب و صابون جهت جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های عفونی مخصوصاً عفونت‌های گوارشی و تنفسی ضروری است.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت بهداشت در تهیه غذای مورد نیاز، اظهار کرد: هرگونه پخت و پز بايد در مكان هايي با شرايط بهداشتي انجام شود و تمامی افراد درگير در تهیه و توزیع مواد غذایی بايد داراي كارت بهداشت معتبر بوده و رعايت بهداشت فردي در هنگام ارائه خدمت را داشته باشند.

دکتر فرهمند با بیان اینکه مواد خام مصرفي بايد سالم و بهداشتي باشد، یادآور شد: توصيه می شود از مواد غذايي بسته بندي شده ای كه مورد تاييد وزارت بهداشت است استفاده شود.

قائم مقام معاون بهداشت با تاکید بر اینکه در طبخ غذاها باید از ظروف مناسب در آشپزي استفاده شود اظهار داشت: افراد باید از نگهداري مواد غذايي پخته شده در دماي محيط به مدت طولاني یعنی بیشتر از دو ساعت، خودداري کنند و در صورت الزام به نگهداري بيشتر از دو ساعت، بايد مواد غذايي پخته در دمای زير چهار درجه سانتي گراد يا در دمای بالاي ۶۳ درجه سانتي گراد و روي شمعك گاز نگهداري شوند تا درجه حرارت ماده غذايي به زير ۶۳ درجه نرسد.

وی با تاکید بر اهمیت اطمینان از سلامت آب آشامیدنی خاطر نشان کرد: توصیه می شود تا حد امکان از نوشیدنی های پک شده برای توزیع بین زائرین استفاده شود، همچنین در صورت تهیه نوشیدنهای باز از فرو بردن ليوان و پارچ به داخل ظروفي كه آب و شربت داخل آن است، جلوگيري شود.

دکتر فرهمند همچنین ضمن تاکید بر استفاده از لیوان های یکبار مصرف جهت توزيع آب و شربت در بين زائران پیاده گفت:  ظروف چندبار مصرف كه براي توزيع آب، چاي و مواد غذايي استفاده مي شود، باید به طور مستمر شستشو و گندزدايي شوند و برای خنک کردن نوشیدنی باید از یخ های بسته بندی بهداشتی استفاده شود، زیرا یخ های قالبی فاقد شرایط بهداشتی هستند.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه  علوم پزشکی مشهد در ادامه با اشاره به ضرورت رعایت بهداشت سرویس های بهداشتی مکان های اسکان زائران پیاده تاکید نمود در سرویس های بهداشتی ضمن رعايت نظافت، باید نسبت به شستشو و گندزدايي مستمر و نصب سيستم لوله كشي مايع دستشويي و يا نصب ظروف محتوي مايع دستشويي اقدام شود.

وی از زائران خواست شستشوی مکرر دست ها با صابون را در این سفر معنوی مد نظر داشته باشند.

دکتر فرهمند درباره پسماند های تولید شده در این ایام نیز گفت: پسماند هاي توليد شده باید به شکل بهداشتي جمع آوري، انتقال و دفع شوند و ضروری است هر کاروان در مسیر پیاده روی سطل يا كيسه جهت جمع آوري زباله ها و پسماندهای تولید شده را داشته باشد.

کشف و معدوم سازی بیش از 16 تن مواد غذایی غیر قابل مصرف در شهرستان چناران

  • PDF

انجام بیش از 35 هزار بازدید در قالب طرح تابستانه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران از کشف و معدوم سازی بیش از 16 تن مواد غذایی غیر قابل مصرف در این شهرستان  خبر داد.

دکتر احمدرضا رجب پور در گفتگو با وب دا  با اشاره به اهمیت سلامت مواد غذایی گفت: رکن استقلال اقتصادی، خودکفایی در تأمین مواد غذایی سالم است و کشوری که بتواند مواد غذایی مورد نیازش را به تنهایی و بدون وابستگی  و در سلامت کامل تأمین کند، قادر است خود را از زیر فشارها برهاند و در برابر مشکلات و مشقات ایستادگی کند.

وی با اشاره به اینکه شهرک صنعتی چناران با مساحت 605 هکتار یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی شرق کشور محسوب می شود افزود: هم اکنون تعداد  92 واحد صنعتی غذایی و آرایشی در شهرک صنعتی چناران فعال است که 88  مورد آن واحد غذایی فعال می باشد. از ابتدای سال جاری 194 مورد بازدید توسط کارشناسان نظارت بر مواد غذایی،آرایشی و بهداشتی صورت گرفته که 14 مورد اخطار و تذکر و 2 مورد معرفی به کمسیون ماده 11 صادر شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران ادامه داد، از ابتدای سال جاری تعداد 101 مورد نمونه برداری توسط کارشناسان نظارت بر مواد غذایی،آرایشی و بهداشتی انجام شده و 16170 کیلوگرم مواد غذایی غیر قابل مصرف کشف و معدوم گردیده است.

دکتر رجب پور افزود: از ابتدای سال 98 تعداد 155 مورد مجوز صادرات و 111 مورد پروانه ساخت صادر و تمدید شده است و 3 واحد صنایع غذایی مستقر در چناران (خمیر مایه رضوی، بهار رز چناران، احیانان ایرانیان) به عنوان واحدهای نمونه صنایع غذایی استان معرفی شده اند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران خاطر نشان کرد: در سال رونق تولید علاوه بر حمایت از صنایع غذایی فعال شهرستان، تمام تلاش خود را جهت حفظ سلامت مواد غذایی تولید شده و رعایت استانداردهای بهداشتی به کار بسته است تا هم چرخ اقتصاد به حرکت درآید و هم سلامت مردم تضمین شود.

آخرین اخبار