در بحران کرونا فعال بمانیم

  • PDF

  با همدلی و تعامل بیشتر، روزهای قرنطینه خانگی را آسان کنیمبرای همه ما چه جوان و چه مسن فعالیت بدنی منظم به منظور حفظ سلامت اهمیت دارد و در این دوران که به دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم بیشتر در خانه می مانند و تحرک کمتری دارند، اهمیت این موضوع دو چندان شده است.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: فعالیت بدنی با شدت متوسط در مقایسه با زندگی بی تحرک می تواند باعث بهبود ایمنی بدن ما شود. فعالیت بدنی منظم همچنین می تواند به کاهش احساس استرس و اضطرابی که بسیاری از ما ممکن است به دلیل نگرانی ناشی از همه گیری کرونا و شنیدن خبرهای بد با آن مواجهیم، کمک کند.

دکتر سید کاظم فرهمند خاطر نشان کرد: دستورالعملهای علمی موجود، انجام فعالیت بدنی هوازی با شدت متوسط به مدت 150 تا 300 دقیقه در هفته و 2 جلسه تمرین قدرتی در هفته را توصیه می کنند.

وی تصریح کرد: برخی از فعالیت های هوازی با شدت متوسط که برای انجام آنها نیاز به مهارت چندانی وجود ندارد و ورزش هایی همچون پیاده روی سریع، نرم دویدن، حرکات درجا، طناب زدن، حلقه زدن، دوچرخه سواری، تنیس روی میز، بدمینتون، تردمیل و...در این ایام توصیه می شود.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: همچنین می توانید با انجام برخی فعالیتهای خانه داری مثل نظافت منزل، تی کشیدن، جارو کردن، شستن ماشین و... ضمن داشتن فعالیت هوازی متوسط با کمک اعضاء خانواده جو صمیمی و همدلی را نیز در محیط خانه ایجاد کنید.

دکتر فرهمند به شهروندان توصیه کرد: زمانی که در منزل هستید، در محدوده خانه 2 تا 3 بار در روز هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه سریع راه بروید و یا از پله ها بالا و پایین بروید، در صورتی که مشکل مفصلی ندارید طناب بزنید، برای ورزش از فیلم های ورزشی کمک بگیرید اگر وسایل ورزشی هوازی در منزل دارید از آنها استفاده کنید، همچنین می توانید با شنیدن موسیقی مورد علاقه خود لذت ورزش را بیشتر کنید. به یاد داشته باشید در هر شرایطی مثبت، فعال، چابک و سالم بمانید. 

 

 

399 مورد مثبت مبتلا به کووید 19 در فریمان شناسایی شده است

  • PDF

اختصاص اعتبار برای اجرای طرح های نیمه تمام شبکه بهداشت و درمان کاشمرمدیر شبکه بهداشت و درمان فریمان گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون 399 مورد مثبت مبتلا به کووید 19 در این شهرستان شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند.

محمدعلی پاینده در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا، اظهار کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون 399 مورد مثبت مبتلا به کووید 19 در فریمان داشته‌ایم که از این تعداد 307 نفر موارد سرپایی و 92 نفر مابقی هم موارد بستری بودند و از مردم می‌خواهیم که توصیه‌ها و هشدارهارا جدی بگیرند و ضمن تداوم همکاری‌ها با خادمان حوزه سلامت با کوچکترین بی‌احتیاطی‌شان سلامت خود و دیگران را به‌خطر نیندازند.

وی بیان کرد: خوشبختانه با امکانات خوبی که در حوزه درمان در فریمان وجود دارد  تمامی موارد کرونایی را در مرکز درمانی حضرت زهرا(س) پاسخگو بودیم و از ابتدای شیوع این ویروس منحوس تاکنون فقط یک مورد انتقالی به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد انجام شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریمان در خصوص خدمات ارائه شده در بیمارستان این شهر در آمار سه ماهه نخست سال 99، گفت: مجموع آمار بیماران بستری در بیمارستان حضرت زهرا(س) فریمان 1030 نفر بوده که از این میزان 757 نفر بیمارغیرکرونایی بودند و 273 نفر هم در بخش حاد تنفسی بستری شدند و از این تعداد نیز نتیجه تست پی سی آر  78 نفر از آنان مثبت بوده است.

دکتر پاینده با ذکر این نکته که شبکه بهداشت و درمان فریمان از ابتدای شیوع کرونا در کشور به‌ویژه از زمان آغاز موج دوم این ویروس منحوس طرح درمان در منزل را دنبال می‌کند، افزود: اکثر بیماران کرونایی و غیرکرونایی فریمانی در منزل تحت درمان هستند، زیرا معتقدیم که سیر مراحل درمانی بیماران در منزل به مراتب مؤثرتر از مراکز درمانی است، مگر آنکه وضعیت فرد بیمار نامساعد باشد و به جهت حفظ جانش نیاز به حضوردر بیمارستان باشد.

آغاز اجرای طرح بازدید از ادارات و اصناف و بررسی پروتکل های بهداشتی در شهرستان کلات

  • PDF

به همت خادمان سلامت شبکه بهداشت و درمان کلات، طرح بازدید از ادارات و اصناف این شهرستان و بررسی میزان رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کلات در گفتگو با وب دا اظهار کرد:در این طرح دو نفر از بازرسان و خادمان سلامت ضمن حضور در ادارات و اصناف و بررسی پروتکل های بهداشتی ، آموزش های لازم‌نیز ارائه می دهند.

زین العابدین آزاد خاطر نشان کرد: همچنین در این طرح با ادارات و اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند برابر مقررات برخورد قانونی می شود.

وی تصریح کرد: به طور حتم‌ همکاری تمامی سازمان ها ، ادارات و اصناف و مردم شهرستان می تواند در کنترل و پیشگیری از کرونا نقش مهمی داشته باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کلات افزود: استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، خودمراقبتی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی از مهمترین‌نکات در قطع زنجیره کرونا به شمار می رود.

برگزاری نخستین وبینار آموزشی در سطح مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان رشتخوار

  • PDF

به منظور پیشگیری از بیماری کووید-19 ،نشست های آموزشی به صورت ویدئو کنفرانس(وبینار) در سطح مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان رشتخوار برای نخستین بار برگزار شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان رشتخوار اظهار کرد:  کاهش تجمع های غیر ضروری، کاهش هزینه های ریالی، رعایت فاصله اجتماعی و جلوگیری از شیوع بیماری کووید-19 از مهمترین مزایای این طرح به شمار می رود.

دکتر جواد اشترایه با بیان اینکه این طرح با همت دکتر رضا حق پرست رئیس مرکز بهداشت شهرستان و مسئولین واحد های ستادی انجام شد. خاطر نشان کرد:  برای پیشگیری از شیوع بیماری کووید-19 جلسات آموزشی در سطح سازمان ها و ارگان ها به صورت وبینار برگزار شود.

وی افزود: شهرستان رشتخوار دارای 9 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی ، 2 مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی ، 37 خانه بهداشت ، یک پایگاه سلامت روستایی و 4 پایگاه سلامت شهری است که فاصله دورترین مرکز تا مرکز شهرستان حدود 110 کیلومتر است.