نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند

  • PDF

دیابت شایعترین علت قطع پای غیر تروماتیکمدیر گرو ه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند و این در حالی است که نیمی از این افراد از بیماری خود مطلع نیستند.

به گزارش وب دا، دکتر محمدجعفر صادقی افزود: شیوع چشمگیر دیابت طی سالهای اخیر در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر چه سازمان جهانی بهداشت پیش بینی نموده تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به 6.5 میلیون نفر افزایش یابد اما با توجه به تغییر برآوردهای سال های اخیر این سازمان، انتظار می رود تعداد بیماران دیابتی در کشور طی دو دهه آینده بیشتر از رقم پیش بینی شده باشد.

دکتر صادقی افزود: با توجه به بار بیماری دیابت و هزینه گزافی که این بیماری بر سیستم سلامت کشور و خانواده ها تحمیل میکند، با اجرای برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت، برنامه غربالگری بیماریهای غیر واگیر در کلیه مراکز جامع خدمات سلامت با انجام تست قند خون برای کلیه افراد بالای 30 سال  به صورت رایگان ، بیماران دیابتی شناسایی شده و با تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت از خدمات و مراقبت های بهداشتی بهره مند می شوند.

وی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از جمعیت 20 تا 79 ساله جهان مبتلا به دیابت بوده اند و برآورد می شود تا سال 2040 تعداد مبتلایان این گروه سنی از مرز 640 میلیون نفر بگذرد.

دکتر محمدجعفر صادقی افزود: در حال حاضر همچنین در جهان بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان کمتر از 14 سال مبتلا به دیابت نوع یک می باشند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تعداد مبتلایان به دیابت به طور چشمگیری در همه کشورها در حال افزایش است گفت: سالانه 5 میلیون نفر به دلیل بیماری دیابت جان خود را از دست می دهند.

دکتر صادقی خاطر نشان کرد: 19 الی 25 آبان هفته پیشگیری از دیابت نامگذاری شده و شعار امسال دیابت و زنان/حق ما داشتن آینده ای سالم تعیین شده است.

مادران محور تغذیه سالم و پیشگیری از دیابت در خانواده‏/ آموزش، اساس پیشگیری و درمان دیابت‏/دانش آموزان و دیابت‏/ دیابت و رسانه ها‏/ زنان و دیابت‏/ بارداری و دیابت ‏/ ورزش همگانی، فعالیت بدنی و کاهش بار بیماری دیابت از عناوین روز شمار این هفته می باشد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار