بهداشت فردی از اصول مهم پیشگیری از ابتلا به شپش سر

  • PDF

همزمان با آغاز فصل سرما همه ساله با شیوع شپش سر به ویژه در اماکن تجمعی همچون مدارس مواجهیم.

به گزارش وب دا، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهداشت فردی را از اصول مهم  پیشگیری از ابتلا به شپش سر برشمرد و گفت: شپش سر حشره ای کوچک، خونخوار و بدون بال به اندازه 2 تا 3 میلیمتر است که قادر به پرواز کردن و جهیدن نیست و حرکت لغزشی داشته و ناقل هیچ گونه بیماری دیگری نمی باشد.

دکتر محمد جعفر صادقی اظهار داشت: شپش سر می تواند از طریق تماس مستقیم و ازدحام جمعیت از فرد آلوده به فرد سالم و همچنین از راه تماس با وسایل فرد مبتلا مانند بالش، پتو، ملحفه، برس، شانه، گیره مو، گل سر، مقنعه، شال، روسری، چادر، کلاه و حوله حمام و وسایل آرایش مو منتقل شود.

 وی گفت: استفاده از وسایل آلوده به صورت مشترک باعث شیوع بیماری در جامعه می شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد درمان صحیح و کامل شپش سر را شامل چهار مرحله برشمرد و گفت:  چنانچه هر کدام از این مراحل حذف شده يا ناقص انجام شود آلودگی به شپش بر طرف نخواهد گردید.

 وی درمان دارویی شپش سر جهت از بین بردن شپش بالغ در افراد آلوده به عنوان اولین مرحله، زدودن تخم های شپش(رشک) از موهای سر افراد آلوده با استفاده از سرکه، انجام اقدامات جانبی شامل ضد عفونی و گند زدایی وسایل و محیط و درمان دسته جمعی اطرافیان فرد مبتلا را از مراحل بعدی درمان صحیح و کامل شپش سر نام برد.

دکتر صادقی مهمترین داروهای انتخابی در درمان شپش سر را فرآورده های پرمترین، لیندان و دایمتیکون که به صورت شامپو و لوسیون در بازار موجود می باشد ذکر نمود و گفت: این داروها در داروخانه ها و تمامی مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دسترس می باشد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت استفاده از سرکه را راهی موثر به منظور جدا نمودن تخم های شپش موجود در روی موها ذکر نمود و گفت: بدین منظور افراد می توانند از  مخلوط مساوی سرکه و آب استفاده نموده به نحوی که تمام سر و موها را با این محلول خیس نموده و  بعد از چند دقیقه با یک شانه دندانه ریز موها را خوب شانه کرده  و سپس موها را آبکشی نمایند.

وی افزود محلول آب و سرکه کپسول تخم ها را سست می کند و شانه دندانه ریز به جدا کردن آنها از موها کمک می نماید.

دکتر صادقی رعایت بهداشت فردی را از اهم اقدامات در کنترل شیوع شپش عنوان نمود و به شستشوی کامل همه لباسها و ملحفه ها، وسایل شخصی نظیر روسری، مقنعه و کلاه، شانه سر، برس، گل سر، و ساير اشياء که با فرد مبتلا به شپش در ارتباط بوده اند، قرار دادن اجسام غير قابل شستشو به مدت يک هفته در کيسه پلاستيکي با درب بسته، پاک سازی فرش ها، موکت ها و کف منزل با جارو برقي، عدم استفاده از وسایل آرایش عمومی و دفع به موقع موهای کوتاه شده در ارایشگاه ها و عدم استفاده از لوازم شخصی دیگران مثل برس، شانه ، حوله حمام، روسری ، شال ، مقنعه، چادر، کلاه به عنوان اقدامات مهم بهداشتی در کنترل شیوع این بیماری تاکید نمود. وی در ادامه خاطر نشان کرد در مبارزه با شپش سر به هيچ عنوان سمپاشي محيط توصيه نمي گردد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.