سکته مغزی یکی از عوارض مصرف زیاد نمک است

  • PDF

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت خراسان رضوی؛  ایجاد اختلالات شناختی و سکته مغزی را برخی از عوارض مصرف زیاد نمک دانست.

دکتر زهرا اباصلتی با اشاره به عوارض ناشی از مصرف زیاد نمک در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: بررسی ها نشان داده است در رژیم غذایی با نمک بالا اختلالات شناختی ایجاد شده است بنابراین با کاهش مصرف نمک می توانید خطر ابتلا به فشار خون بالا و سکته مغزی را کاهش دهید.

وی تصریح کرد: خوردن زیاد مواد غذایی با نمک بالا مانند چیپس، سس ماکارونی و پیتزا احساس تشنگی را بیشتر می کند تا در بدن ایجاد تعادل درمایعات ایجاد کند.

دکتر اباصلتی ادم (ورم) را یکی دیگر از عوارض مصرف زیاد نمک دانست و اظهار داشت: زمانی که در شب غذاهای دارای نمک بالا مصرف می کنید صبح احساس ورم و پف آلودگی زیادی دارید این ادم نامیده می شود (خروج آب میان بافتی) البته ادم می تواند نشانه یک بیماری هم باشد ولی به علت مصرف غذاهای دارای نمک بالا هم ایجاد می شود بنابراین در هنگام خرید مواد غذایی به برچسب آن و مقدار نمک توجه کنید هم چنین در هنگام پخت و پز از مصرف زیاد نمک خودداری نمایید.

وی در ادامه اذعان داشت: مصرف زیاد نمک عملکرد کلیه را به تاخیر می اندازد تحقیقات نشان داده در مصرف زیاد نمک، پروتئین در ادرار مشاهده شده است که وجود پروتئین در ادرار فاکتور خطر بیماری کلیه می باشد همچنین مصرف بالای نمک ریسک ایجاد سنگ کلیه را نیز افزایش می دهد.

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت استان تصریح کرد: برخی بررسی ها احتمال ایجاد زخم معده و سرطان را در مصرف زیاد نمک نشان داده است هم چنین انجمن قلب آمریکا مصرف تقریبا 1.5 گرم نمک در روز را توصیه می کند زیرا مصرف بیشتر آن موجب نگهداری آب بیشتر در بدن شده و منجر به افزایش فشار خون و عملکرد سخت تر قلب می شود.

دکتر اباصلتی یکی از دلایل پوکی استخوان را مصرف زیاد نمک عنوان می کند و خواستار شد: به غذای كودك زير يكسال نمك اضافه نکنيد تا ذائقه او به غذاهای شور عادت نکند، از مصرف زیاد انواع غذاهای فراوری شده نظیر کنسروها، سوسیس و کالباس، چیپس، پفک و مانند اینها که مقدار زیادی نمک دارند خودداری کنید.

وی با بیان اینکه انواع تنقلات شور، ترشی ها، آجیل ها و مغزهای شور مهمترین منابع دریافت غذایی نمک می باشند، اظهار داشت: با اضافه کردن مقدار کمتر نمک به غذاها می توان میزان نمک مصرفی را کنترل نمود.

دکتر اباصلتی توصیه کرد: برای بهبود طعم غذا می توان به جای نمک از انواع سبزی های معطر مانند آويشن، شويد، گلپر و نعناع هم چنین سير و آب ليموترش و نارنج تازه استفاده کرد بنابراین  با حذف نمک در سر سفره می توان مصرف نمک را کنترل نمود بخصوص افرادی که از غذاهای حاوی نگهدارنده و کنسروی و آماده و فراوری شده بیشتر استفاده می نمایند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار