نداشتن فعالیت بدنی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را دو برابر می کند

  • PDF

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: متاسفانه مردان در مقایسه با زنان بیشتر به حمله قلبی مبتلا می‌شوند و میزان مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در مردان بیشتر از زنان می‌باشد بنابراین ورزش ضامن سلامتی مردان است.

دکتر حامد قضاوی در گفتگو با خبرنگار وبدا گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده زندگی بی تحرک یکی از ۱۰ علت عمده مرگ و میر در جهان به شمار می رود.

وی افزود: نداشتن فعالیت بدنی موجب افزایش خطر انواع بیماری ها، دو برابر شدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع دو، چاقی، افزایش خطر ابتلا به سرطان روده، بالا رفتن فشار خون، اختلالات چربی، استئوپروز(پوکی استخوان )، افسردگی و اضطراب می شود.

دکتر قضاوی در راستای سلامت مردان اظهار داشت: مردان بعنوان محور اصلی اقتصاد خانواده و نيروی کار در جامعه به شمار می روند و تلاش برای تأمين سلامت جسمی، روحی و روانی آنان تاثير بسزايی در توسعه اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و بهداشتی خواهد داشت.

وی داشتن فعالیت جسمانی هوازی با شدت متوسط به مدت ۳۰ دقیقه در ۵ روز هفته را به مردان توصیه و تصریح کرد: انجام تمریناتی که موجب افزایش قدرت و استقامت عضلانی شامل  تمرین با وزنه، حرکات نرمشی با تحمل وزن، بالا رفتن از پله و تمرینات مقاومتی مشابه از جمله راهکارهای حفظ سلامتی در مردان به شمار می رود.

دکتر قضاوی در ادامه بیان کرد: افزايش تعداد ضربان قلب و تنفس و افزايش کارايی و ظرفيت قلبی و ريوی و همچنین افزايش قدرت عضلانی و استخوانی و کاهش خطر پوکی استخوان از جمله مزایای انجام ورزشهای هوازی و قدرتی می باشد.

وی با اشاره به اینکه به طور مشخص در افرادی که حداقل سطوح توصیه شده معادل فعالیت با شدت متوسط در اکثر روزهای هفته را داشته‌اند، در قیاس با افراد غیرفعال حدود ۳۰ درصد  خطر مرگ و میر کمتر بوده است، اظهار داشت: ورزش کردن، مرگ و مير ناشی از بيماری های قلبی و عروقی، سرطانها را کاهش می دهد، در کنترل چاقی فشارخون، کلسترول بالا موثر است و خطر ابتلا به  ديابت نوع ۲ کاهش می یابد.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه فعالیت بدنی مناسب   به پیشگیری یا کاهش پوکی استخوان و درمان حالت های دردناک مانند کمردرد و زانودرد کمک می کند و موجب افزایش سلامت روحی و روانی می  شود، اذعان کرد: انجام فعالیتهای ورزشی اضطراب، استرس و احساس افسردگی و تنهایی را کاهش و اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

دکتر قضاوی با اشاره به اینکه اغلب مردان می‌دانند که برای سوزاندن کالری و رسیدن به وزن ایده‌آل خود به ورزش نیاز دارند، اظهار داشت: فواید ورزش بیشتر از این موارد ظاهری می‌باشد متناسب بودن از لحاظ جسمانی به داشتن عمر طولانی‌تر، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها، بهبود کیفیت زندگی و همچنین بالا نگه داشتن سطح تستوسترون با بالا رفتن سن کمک می‌کند.

وی به برخی از مطالعات در خصوص ارتباط ورزش با تستوسترون اشاره و بیان کرد: مطالعات نشان می‌دهند ورزش کردن مانع کاهش تستوسترون ناشی از افزایش سن در مردان و در یک مطالعه، نشان داده که فعالیت بدنی منجر به افزایش سطح این هورمون می شود این اتفاق برای مردانی که سابقه ورزش نیز نداشتند، صادق بود.

دکتر قضاوی ورزش را راهی برای بهبود کیفیت زندگی دانست و اظهار داشت: فعالیت بدنی منظم از طریق کاهش استرس، افسردگی، اضطراب و عصبانیت منجر به افزایش کیفیت زندگی می‌شود بیشتر افراد پس از انجام فعالیت بدنی منظم حال عمومی بهتری دارند مطالعات توصیه می‌کنند ۳۰ دقیقه ورزش متوسط در روز سطح انرژی، توانایی خوابیدن و رضایت از خود را در مردان و زنان تقویت می‌کند.

وی در ادامه افزود: مردانی که در میانسالی از نظر جسمانی متناسب هستند، در سالمندی کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا مردانی که در میانسالی از نظر جسمانی متناسب هستند، با افزایش سن کمتر درگیر سرطان ریه و روده می‌شوند.

دکتر قضاوی به کاهش خطر بیماری‌های قلبی – عروقی با ورزش اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه مردان در مقایسه با زنان بیشتر به حمله قلبی مبتلا می‌شوند و میزان مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در مردان بیشتر از زنان می‌باشد خوشبختانه ورزش منظم گردش خون را تقویت کرده که می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی و سکته را کم کند ورزش متوسط نیز بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی اعم از کاهش سطح کلسترول خون، فشار خون و بهبود وضعیت قند خون را کاهش می‌دهد.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به کاهش خطر مرگ ناشی از دیابت و آپنه خواب (خفگی در خواب) با ورزش اشاره کرد و اظهار داشت: آپنه خواب مشکلی است که طی آن به طور مکرر تنفس در طول خواب متوقف می‌شود و با افزایش خطر دیابت در ارتباط می باشد مردان مبتلا به آپنه خواب و دیابت، با ورزش متوسط خطر مرگ ناشی از هر دو بیماری را کاهش می‌دهند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار