مدیر بهداشت محیط و حرفه ای؛دفع بهداشتی پسماندهای عفونی مطب های پزشکی در حال انجام است

  • PDF

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان نظام پزشکی و سازمان مدیریت پسماند شهرداری باید مطب پزشکانی که تولید کننده پسماندهای عفونی هستند به صوت جداگانه نسبت به دفع بهداشتی این زباله ها اقدام کنند.

مهندس علی حسنی یزدی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص دفع زباله های عفونی در مطب پزشکان گفت: بر اساس قانون پسماند؛ پسماند عفونی مراکز درمانی، بهداشتی، مطب های پزشکان، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها باید بی خطر شده و توسط شهرداری در شرایط مناسبی دفع شود.

 وی ادامه داد: بر اساس اقدامات انجام شده  بیش از 90 درصد بیمارستان های دانشگاه دارای دستگاه های بی خطر ساز (اتوکلاو و مایکروویو) هستند و پسماندهای عفونی خود را در مرحله اول جداسازی و در ادامه با دستگاه های فوق حرارت داده و بی خطر می کنند.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در این میان تنها یک بیمارستان دستگاه بی خطر ساز ندارد که این مرکز درمانی بر اساس قراردادی که با سازمان مپ منعقد نموده است مواد عفونی خود را دسته بندی و از طریق این سازمان دفع می کند.

مهندس حسنی بر نظارت جهت دفع زباله های عفونی در بیمارستان ها اشاره کرد و بیان داشت: معاونت بهداشتی دانشگاه، محیط زیست، و سازمان مپ بر دفع پسماندهای عفونی بیمارستان ها نظارت دارند و این در حالی است که کلینیک ها، مراکز بهداشتی و درمانی و آزمایشگاه ها نیز پسماندهای عفونی خود را بر اساس قرارداد با سازمان مپ به صورت ویژه جمع آوری می کنند.

وی به دفع پسماندهای عفونی در برخی مطب های پزشکی اشاره و بیان داشت: با توجه به این که برخی از مطب های پزشکی تولید کننده زباله های عفونی می باشند، در کمیته پسماند استان که متشکل از نظام پزشکی، معاونت درمان و معاونت بهداشتی دانشگاه، سازمان مپ، محیط زیست، فرمانداری و... است بر چگونگی دفع این زباله ها تصمیم گیری شد.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: بر این اساس تفاهم نامه ای بین نظام پزشکی و سازمان مپ شهرداری منعقد شده است؛ که بر این اساس باید مطب پزشکانی که تولید کننده پسماندهای عفونی هستند به صورت جداگانه نسبت به دفع بهداشتی این زباله ها اقدام کنند.

مهندس حسنی از مشخص شدن سیاست های کلی در خصوص پسماندها در کارگروه پسماند استانداری خبر داد و بیان داشت: از دیگر سو شرکت های جدیدی در بخش خصوصی در خصوص دفع این زباله ها اعلام آمادگی کرده اند؛ که بنا است با همکاری سازمان مپ از این پتانسیل جهت دفع بی خطر این زباله ها بهره گرفته شود.

وی تاکید کرد: این همکاری زمینه های خوبی جهت جمع آوری و کاهش  پسماندهای عفونی و مشارکت بخش خصوصی ایجاد کرده است و در این راستا نظارت کافی بر دفع پسماندها در مطب پزشکان نیز در حال انجام می باشد؛ که در صورت مشاهده موارد غیر قانونی و دفع غیر اصولی در مرحله اول اخطار و در ادامه به صورت قانونی برخورد خواهد شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار