رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بهترین راهکار در پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی

  • PDF

رییس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: مردم در ایام گرم سال با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی مراقبت های لازم در عدم ابتلا به بیماری عفونی روده ای را انجام دهند.

 به گزارش وب دا؛ دکتر زهرا نهبندانی در خصوص چگونگی کنترل بیماری وبا در استان، گفت: سالانه در جهان سه تا پنج میلیون نفر به بیماری وبا آلوده می شوند؛ که از این تعداد بین 10  تا 120 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

 وی ادامه داد: در این میان 75 درصد از افراد مبتلا به وبا بی علامت هستند به نحوی که ممکن است فرد به بیماری وبا مبتلا بوده؛ اما اطلاعی از بیماری خود نداشته باشد.

دکتر نهبندانی ابراز داشت: در سال 2017 حدود 22 کشور در جهان  آلوده به وبا تشخیص داده شدند؛ که از این تعداد 9 کشور ( بحرین، عراق، افغانستان، پاکستان، یمن، سوریه، سودان، سومالی و جی بوتی) در همسایگی ایران قرار دارند.

رییس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: متاسفانه در یمن در این خصوص فاجعه انسانی در حال رخ دادن می باشد به نحوی که در سال 2018 در این کشور یک میلیون نفر به بیماری وبا مبتلا شدند و از این تعداد دو هزار و 200 نفر جان خود را از دست دادند.

وی تصریح کرد: مشهد نیز به دلیل زائر پذیر بودن دارای وضعیت خاصی است و فرودگاه مشهد مکانی برای تلاقی تمامی افرادی است که از حوزه خلیج فارس برای زیارت به شهر مشهد می آیند.

دکتر نهبندانی ضمن تاکید بر افزایش مراقبت مرزی در شهر مشهد، یادآور شد: از سال 44، نظام مراقبت وبا در کشور در حال انجام است و در قانون آمده که اگر فردی بیمار مبتلا به وبا را شناسایی؛ اما گزارش ندهند جریمه نقدی و حبس( دو تا هشت ماه) را به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: سال گذشته در کشور ورودی وبا مشاهده شد؛ که به دلیل واردی بودن و نداشتن منشا داخلی طغیان شناخته نشد. موارد شناسایی شده از عراق، چزابه و غرب کشور به ایران وارد گشتند؛ که در نهایت منجر به شناسایی 630 نفر مبتلا در کشور شد.

دکتر نهبندانی بیان داشت: در سال 96 سهم استان خراسان رضوی از مجموع 630 مبتلا به وبا در کشور 83 نفر بود که تمامی این افراد درمان شدند. این برای دانشگاه مشهد موجب افتخار است که قبل از اعلام غرب کشور مبنی بر ورودی بیماری وبا این مهم را تشخیص و خواستار افزایش مراقبت مرزی در غرب کشور شد.

رییس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: ما انتظار داریم دستگاه های ذی ربط برای آگاه سازی مردم و اطلاع رسانی در خصوص این بیماری به خصوص در نزدیکی به فصل گرما اقدامات لازم را انجام دهند و محتواهای آموزشی مناسب جهت حفظ بهداشت فردی و اجتماعی در اختیار مردم قرار داده شود.

وی در پایان گفت: بالا رفتن نظارت نیروی انتظامی در مرزها، آموزش پرسنل در مکان هایی مانند پادگان ها، زندان ها و غیره، تبلیغات اسلامی و آگاه سازی مردم توسط ائمه جمعه و جماعت خصوصا در ایام ماه مبارک رمضان، کلر سنجی آب، تشدید مراقبت ها در سازمان پایانه ها، حفظ بهداشت در اماکن بین راهی جهت انجام شستشوی دست و غیره نیز در پیشگیری از این بیماری تاثیر گذار است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار