تمرکز برنامه های نظارتی در ماه مبارک رمضان در قنادی ها و رستوران هاست

  • PDF

 مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان خراسان رضوی گفت: در ماه مبارک رمضان  تمرکز عمده ناظران و بازرسان بهداشتی در ماه مبارک رمضان بر روی قنادی ها(مراکز تهیه و توزیع زولبیا و بامیه) و رستوران ها است.

مهندس حسنی در گفتگو با وب دا اظهار داشت: پیش از ماه مبارک رمضان نشست های آموزشی با اتحادیه قنادی ها برگزار شد و در خصوص نوع روغن مصرفی، عدم استفاده از رنگ، استفاده از مواد اولیه مرغوب برای زولبیا نکات آموزشی ارائه شد.همچنین در این جلسات مقرر گردید که قنادی ها ضوابط و شرایط کیفی زولبیا و بامیه را به شهروندان اطلاع رسانی نمایند.

مهندس حسنی با بیان اینکه کار نمونه برداری و بازدید مراکز تهیه و توزیع زولبیا و بامیه  آغاز شده است، اظهار داشت: در بحث نمونه برداری موارد خاص برای نتایج دقیق به آزمایشگاه ارسال می شود و اگر در بازدیدها و نتایج نمونه برداری به مشکلی خاص برخورد شود با صنف مورد نظر برخورد قانونی انجام خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: در مورد حلیم، شله و آش جلساتی نیز با اتحادیه صنف رستوران ها، کباب و حلیم برگزار شد و بر اساس هماهنگی های انجام شده شرایط بهداشت مراکز طبخ؛ با توجه به فضا و امکانات و تجهیزات خود مواد غذایی مورد نیاز را در ماه مبارک رمضان تهیه نمایند همچنین در این جلسات در خصوص مواد اولیه، عدم استفاده از چربی زیاد قید کردن نوع گوشت در غذای مورد نظر با توجه به نرخ که در حیطه اختیارات اتحادیه است، صحبت شد.

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت استان خراسان رضوی بیان کرد: همچنین در این جلسات بحث استفاده از ظروف عرضه مواد غذایی مطرح شد که اگر قرار است از ظروف یکبارمصرف استفاده شود حتما این ظروف دارای پروانه ساخت و علامت استاندارد باشند و بر اساس نوع دمای مواد غذایی نوع ظروف را مشخص نمایند.

وی به یکی دیگر از اقدامات انجام شده اشاره و تصریح کرد: برای کنترل مراکز عرضه سالاد و سبزی که در ایام ماه مبارک مخاطبین زیادی دارد جلسات مشترکی با کارخانه ها  و با حضور کارشناسان غذا و دارو در راستای مواد ضدعفونی کننده و بسته بندی خوب برگزار شد که در این زمینه مشکلی رخ ندهد.

مهندس حسنی به فعالیت 185 تیم بازرسی اشاره کرد و اظهار داشت: 185 تیم بازرسی در ایام ماه مبارک رمضان در ساعات اداری، قبل و بعد از افطار و در روزهای تعطیل فعالیت خواهند داشت همچنین برنامه هایی برای بازدید از مساجد برای شرایط بهداشت به ویژه در مراسم خاص و شب های قدر انجام می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: جلساتی تحت عنوان کمیته بهداشت مساجد با همکاری سازمان اوقاف و امور مساجد داشته ایم تا ساماندهی مناسبی انجام شود.

مهندس حسنی توصیه کرد: شهروندان از اماکن مجاز و بهداشتی زولبیا، حلیم، آش و ... خود را تهیه و در صورت مشاده هرگونه تخلف با  شماره 190 برای رسیدگی به شکایات تماس بگیرند.  

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار