قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند

  • PDF

اصول تغذیه صحیح در افراد دیابتیقائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر حدود 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور مبتلا به دیابت هستند.

دکتر فرهمند در گفتگو با وب دا با بیان اینکه طی سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود 25 درصد از افراد مبتلا به دیابت در کشور از بیماری خود اطلاعی ندارد و این امر موجب بروز عوارض برای بیماران می شود.

وی افزود: با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، ایران متعهد شده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف کند و همگام با برنامه مراقبت های ادغام یافته بیماری های غیرواگیر،  اطلاع­ رسانی همگانی در زمینه اهمیت این بیماری داشته باشد.

قائم مقام معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در سال 2015 برای اولین بار تعداد کودکان و نوجوانان کمتر از 14 سال در جهان که مبتلا به دیابت نوع یک هستند از مرز نیم میلیون نفر گذشت گفت: در حال حاضر یک میلیون کودک و نوجوان کمتر از 19 سال مبتلا به دیابت نوع یک هستند.

دکتر فرهمند افزود: سالانه 4 میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می­دهند و از طرف دیگر 392 میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه 19 الی 25 آبان هفته ملی دیابت با شعار دیابت و خانواده (The Family and Diabetes)  نامگذاری شده است اظهار کرد: امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی برنامه های اطلاع رسانی و آموزشی در دستور کار قرار گرفته است.

دیابت، رسانه و خانواده‏- دیابت، آموزش و خانواده‏- دیابت، تغذیه و خانواده – دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده_ دیابت، غربالگری و خانواده‏- دیابت، مشارکت های محلی و خانواده‏- دیابت، فعالیت بدنی و خانواده از جمله عناوین هفته ملی دیابت به شمار می رود.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار