بازدید مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت از نحوه ارائه خدمات به زائران پیاده

  • PDF

مشاورمعاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از روند خدمات رسانی به زائران پیاده بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) بازدید کرد.

به گزارش وب دا، دکتر اسماعیل مطلق ضمن قدردانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خدمات رسانی به زائران امام رضا(ع)، روند ارائه خدمات را مطلوب ارزیابی کرد.

وی خاطر نشان کرد: در دهه پایانی ماه صفر بیش از 4 میلیون نفر وارد مشهد می شوند و حفظ سلامت آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مشاور معاون بهداشت وزارت درمان و آموزش پزشکی، بررسی وضعیت بیماریها، اقدامات انجام یافته بهداشت محیط در کنترل و پیشگیری از بروز بیماریها را از جمله اقداماتی برشمرد که می تواند ضامن سلامت زائران و سایر هموطنان باشد.

دکتر مطلق همچنین در نشستی که با معاون فنی و سایر مدیران حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد داشت گفت: آشنایی با الگو و مدل اپیدمیولوژیک بیماریها اعم از واگیر و غیرواگیر در درک و نحوه گسترش بیماری و انتشار آن اهمیت فراوانی دارد.

وی افزود: طبقه بندی بیماریها و به خصوص بیماریهای واگیر که پتانسیل اپیدمی شدن و طغیان دارند برای برنامه ریزی پیشگیری و یا مهار آنها اهمیت بسزایی دارد.

مشاور معاون بهداشت وزارت درمان و آموزش پزشکی گفت: در تمام این بیماریهای محیط زندگی و پایین بودن استانداردهای بهداشت محیطی در انتقال آنها نقش اساسی دارد.

دکتر مطلق خاطر نشان کرد: آبهای سطحی و دفع بهداشتی فاضلاب و سالمسازی آب آشامیدنی و مراحل چهار گانه آن از ته­نشینی و فلوکولاسیون و فیلتر کردن و کلریناسیون نقش اساسی در پیشگیری از بیماریهای منتقله از آب دارد.

کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در قالب ۱۸۰ تیم بازرسی در مدت حرکت و حضور زائران پیاده در شهر مشهد و در مسیر جاده‌ها منتهی به این شهر جهت ارائه خدمات درمانی و بهداشتی مناسب به زائران فعالیت دارند و ضمن ارائه توصیه های بهداشتی در خصوص نحوه پخت و توزیع نذورات در ایستگاه های صلواتی با توجه به برودت هوا بر وضعیت ایمنی محل های اسکان موقت نیز نظارت می کنند.

همچنین تعداد244 محل اسکان داخل شهری شامل مدارس ، حسینه و سالن های ورزشی ، تعداد 142 ایستگاه صلواتی و محل اسکا ن موقت بین جاده ای جهت استقبال از زائران پیاده پیش بینی شده  که همگی دارای رابط بهداشت و درمان می باشند که  آموزش های لازم را دیده اند.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار