وجود ناخالصی های موجود در نمک دریا سرطان زاست

  • PDF

اجرای بسیج ملی حساس سازی افزایش پوشش مصرف نمک یددار تا نیمه دی ماه نمك دريا نمكي است تصفيه نشده كه داراي انواع ناخالصي ها ازجمله فلزات سنگين است كه خطر سرطانزايي آنها به اثبات رسيده است. علاوه برداشتن ناخالصي ها، نمك دريا داراي ميزان كم يد و يا حتي فاقد يد است كه نياز روزانه به يد را تامين نمي كند.

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا با بیان اینکه تبليغات گسترده و بي اساس از نمك دريا باعث شده كه مصرف كنندگان دچار سردرگمي شوند اظهار کرد: علي رغم توصيه هاي وزارت بهداشت مبني بر مصرف نمك يددار تصفيه شده هنوز عده اي براين باورند كه نمك دريا علاوه براملاح سديم و يد داراي املاحي مانند كلسيم و منيزيم است كه براي بدن مفيد مي باشد.

دکتر زهرا اباصلتی خاطر نشان کرد:  وزارت بهداشت ظرف 20 سال گذشته براي كاهش شيوع گواتر و اختلالات ناشي از كمبود يد ، سياست افزودن يد به نمك هاي خوراكي را در پيش گرفته و درحال حاضر  كليه كارخانه های  توليدكننده موظفند يد را به ميزان توصيه شده وزارت بهداشت به نمك هاي خوراكي اضافه كنند.

وی تصریح کرد:  استفاده از نمك يددار تصفيه شده تنها راه رساندن يد به بدن براي انجام اعمال حياتي كه وابسته به اين ريز مغذي است، مي باشد. نرسيدن يد كافي به بدن با عوارض بي شماري شامل گواتر، ناهنجاري هاي مادرزادي، افزايش موارد سقط ومرده زايي،  هيپوتيروئيدي مادرزادي، كر و لالي مادرزادي و كاهش بهره هوشي همراه است .

دکتر اباصلتی با تاکید بر اينكه برخی معتقد هستند که نمك دريا مي تواند املاح ديگر مانند منيزيم و كلسيم را  تامين كند، خاطر نشان کرد: این عقیده درست نيست زيرا در مقداري كه نمك  بايد مصرف شود (كمتر از 5 گرم درروز) ، مقدار كلسيم و منيزيمي كه به بدن مي رساند آنقدر ناچيز است كه كاملا قابل چشم پوشي است ضمن اينكه، اين املاح را ازساير منابع غذايي مي توان دريافت كرد و با مصرف نمك يددار تصفيه شده البته به مقداركم هدف اين است كه يد كافي به مردم كشور رسانده شود.

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: به منظور اطلاع رسانی بیشتر به مردم بسیج ملی حساس سازی افزایش پوشش مصرف نمک یددار تصفیه شده در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ۱۷ آذر تا 21 دی ماه  در حال اجراست.

 دکتر اباصلتی اظهار کرد: مصرف نمک یددار تصفیه شده راهکار اصلی پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید است و در این راستا تلاش می شود با اجرای برنامه های نظارتی و اطلاع رسانی مردم را نسبت به استفاده از نمک ید دار آگاه کرد.

وی تشدید بازدید از رستورانها و مراکز طبخ و تهیه غذا در ایام برگزاری بسیج ملی با هدف استفاده از نمك تصفيه شده ید دار،تقویت پایش و کنترل عدم استفاده از سنگ نمک و نمک دریا برای مصارف خوراکی در هتل­ها، بیمارستان­ها، رستوران­ها و عطاری­ها ، بازدید از پایگاه تغذیه مدارس و غذاخوری با تأکید بر اهمیت مصرف نمک تصفیه شده یددار ،تشدید بازدید از نانوایی ها با تاکید بر استفاده از نمک تصفیه شده فاقد ید و رعایت استاندارد نمک را از جمله برنامه های اجرایی این بسیج عنوان کرد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار