مرحله بی علامتی بیماریHIV ،ده سال زمان می برد

  • PDF

تشکیل کاروان سلامت با رویکرد اطلاع رسانی در زمینه HIV در دانشگاه علوم پزشکی مشهدکارشناس مسئول برنامه پیشگیری از ویروس اچ.آی.وی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بیماری ایدز دارای چندین مرحله است اظهار کرد، در مرحله نخست که ویروس وارد بدن می شود این بیماری می تواند علائمی غیراختصاصی داشته باشد و یا اصلا علامتی نداشته باشد.

 دکتر علی حسین پور در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: در این مرحله حتی با انجام آزمایش نیز نمی توان بیماری را تشخیص داد که گاه این دوره پنجره ۳ ماه و در مواردی تا ۶ ماه زمان می برد.

وی با اشاره به اینکه در مرحله دوم ، بیماری بدون هیچگونه علامتی است که بطور متوسط ۱۰ سال زمان می برد که البته در انتهای این مرحله که ایمنی فرد ضعیف تر می شود بعضی بیماری های جسمی طولانی تر و شدیدتر بروز می کند خاطر نشان کرد: در این دوره که به آن مخفی علائم یا کمون نیز گفته می شود می تواند در بیماران مختلف بر اساس راه انتقال کوتاهتر یا طولانی تر باشد.

کارشناس مسئول برنامه پیشگیری از ویروس اچ.آی.وی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مرحله بعد مرحله ای است که نقص ایمنی شدیدتر شده و فرد در برابر بیماری های دیگر قرار می گیرد و علائم شدیدتر می شودکه به این مرحله  بیماری، ایدز می گویند و  بدن ضعف ایمنی شدید یافته است و اگر تشخیص داده نشود و درمان نکند می تواند نگران کننده باشد.

دکتر حسین پور با اشاره به فعالیت 130 مرکز مشاوره و آزمایش سریع HIV در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: 110 مرکز از این تعداد در شهر مشهد و بقیه در سایر شهرستانهای استان خراسان رضوی فعالیت می کنند. در این مراکز آزمایش ویروس اچ.آی.وی در زمانی کمتر از ۲۰ دقیقه به صورت رایگان انجام می شود".

وی افزود: اگر افراد مبتلا به HIV سریعتر شناسایی شوند بلافاصله تحت درمان قرار می گیرند و دیگر عملا نقص ایمنی نمی گیرد و اچ آی وی کنترل می شود.

دکتر علی حسین پور افزود:"انگ و تبعیض دو مشکل مهم برنامه های کنترل و مقابله با بیماری ایدز محسوب می شوند. انگ بخاطر ابتلا فرد از طریق جنسی و تبعیض هم هنگامی که فرد بگوید من ایدز دارم از جامعه طرد شده و در بخشهای مختلف نمی تواند خدمات دریافت کند".

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار