معاون بهداشت دانشگاه: از هر سه فرد بالای 30 سال یک نفر به فشار خون مبتلاست

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه از سه فرد بالای 30 سال یک نفر مبتلا به فشار خون است اظهار کرد: این در حالی است که بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود اطلاعی ندارند و یا به شکل مناسبی پیگیر درمان خود نیستند.

دکتر مهدی قلیان اول در نشست توجیهی غربالگری فشار خون که با حضور نمایندگان تمامی سازمان ها و ادارات استان برگزار شد با بیان اینکه در حال حاضر بیماری های قلبی و عروقی شایع ترین علت مرگ و میر محسوب می شود و مهمترین ریسک فاکتور قابل کنترل در این زمینه فشار خون است خاطر نشان کرد: به همین منظور بسیج ملی کنترل فشار خون از 27 مرداد در کشور اجرا می شود.

وی با اشاره به ابلاغ سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر به تمامی سازمان ها در سال گذشته اظهار کرد: در این سند سهم هر سازمان در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر مشخص شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: کاهش 30 درصدی متوسط مصرف نمک تا سال 1404، کاهش 25 درصدی فشار خون در سطح جامعه، دسترسی 80 درصدی فناوری و داروهای اساسی موثر در امر سلامت از جمله اهداف سند پیشگیری از بیماری های غیر  واگیر به شمار می رود.

دکتر قلیان با بیان اینکه برنامه غربالگری کنترل فشار خون نیز در راستای اهداف سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر اجرا می شود تصریح کرد ،حساسیت زایی در میان جامعه، اطلاع رسانی و افزایش آگاهی جامعه کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی منتسب به فشار خون و کاهش هزینه های درمان با محوریت پیشگیری از مهمترین اهداف این برنامه به شمار می رود.

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون از بیماری خود اطلاعی ندارند و با اجرای این طرح از وقوع اثرات زیانبار ناشی از پر فشاری خون جلوگیری می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر دو میلیون و 500 هزار نفربالای 30 سال سن دارند خاطر نشان کرد: تلاش می شود در مدت زمان اجرای برنامه 50 درصد گروه های هدف زیر پوشش غربالگری قرار بگیرند.

دکتر قلیان با بیان اینکه در قالب این برنامه علاوه بر مراکز جامع خدمات سلامت، تیم های سیار نیز در اماکن پرتردد استان مستقر می شوند تصریح کرد: در این طرح علاوه برمجاوران بارگاه منور رضوی، زائران نیز زیر پوشش قرار می گیرند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار