در مصرف زولبیا و بامیه زیاده روی نکنید

  • PDF

نگاهی به مضرات زولبیا و بامیه شیرینی محبوب ماه رمضانزولبیا و بامیه یکی از شیرینی های مورد علاقه ماه مبارک رمضان است که به دلیل نوع پخت و ترکیبات آن مانند شکر و روغن فراوان ، حاوی مقدار زیادی کالری است.

به گزارش وب دا،در اکثر مواقع روغنی که در تهیه زولبیا و بامیه بکار برده می شود  دارای اسیدهای چرب ترانس و مضر برای سلامتی است که مصرف آن احتمال بروز بیماری های قلبی _عروقی و سرطان در افراد را افزایش می دهد .

هر چند با بکار بردن روغن های مایع از این خطر کاسته می شود، همچنان  به علت داشتن قند و روغن فراوان در این شیرینی، استفاده زیاد آن زمینه ساز چاقی و اضافه وزن می باشد. از طرفی این ماده موجب سیری زودرس، کاهش اشتها و حذف وعده اصلی غذایی می‌شود، به همین دلیل فرد نمی‌تواند دیگر مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کند زیرا سیر شده و تمایل به غذا نخواهد داشت.این امر موجب کمبود‌های تغذیه‌ای به ویژه ریزمغذی‌ها نیز می‌شود.

مصرف زولبیا و بامیه به معنای مصرف قند با حجم زیاد است. افطار کردن با حجم بالای قند در بیماران مبتلا به ریفلاکس (بازگشت اسید معده به داخل مری) موجب تشدید علائم آنها شده و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد. بعلاوه چربی موجود در این شیرینی نیز زیاد است و همین موضوع سبب کندی تخلیه معده می‌شود که برای سلامت مضر است.

قابل ذکر است هر چه زولبیا و بامیه قهوه‌ای‌تر و سوخته‌تر باشد نشان دهنده این است که در روغن بیشتر جوشیده و حرارت بیشتری دیده و در نتیجه حاوی مواد سمی بیشتری است.

توصیه می شود روزه‌داران از مصرف زولبیا و بامیه اجتناب کنند و قند مورد نیاز بدنشان را با خوردن خرما و کشمش و يا آبمیوه تازه جبران کنند تا ولع خوردن زولبیا و بامیه در آنها کاهش پیدا کند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار