96 تیم سیار برای اجرای طرح غربالگری فشار خون در مناطق زیر پوشش دانشگاه فعال می شود

  • PDF

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در اجرای برنامه بسیج ملی فشار خون، 96 تیم سیار در اماکن پر تردد مناطق زیر پوشش دانشگاه مستقر و نسبت به غربالگری فشار خون اقدام می کنند.

دکترمهدی قلیان اول در گفتگو با وب دا با بیان اینکه بسیج اطلاع رسانی در زمینه بیماری فشار خون بالا از 27 اردیبهشت با همکاری تمامی سازمان ها و نهادهای استان اغاز می شود اظهار کرد: در مرحله دوم این طرح که از نیمه دوم خرداد الی نیمه نخست تیر ماه اجرا می شود طرح غربالگری و پیشگیری در مراکز جامع سلامت، بیمارستان های دولتی و غیر دولتی و استقرار 96 تیم سیار در اماکن پرتردد اجرا می شود.

وی با بیان اینکه فشار خون بالا، یک بیماری خاموش است که فرد از آن بی اطلاع است و تا زمان ایجاد صدمات جبران ناپذیر بر روی بدن علائم خاصی ندارد اظهار کرد: اگر این بیماری در زمان مناسبی تشخیص داده شود به طور حتم می توان از عوارض آن و حتی مرگ زودهنگام جلوگیری کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بیماری فشار خون علامت خاصی ندارد و در موارد پیشرفته می تواند با سردرد و یا درد قفسه سینه بروز کند تصریح کرد: سبک زندگی، تغذیه نامناسب، مصرف مشروبات الکلی، مصرف نمک و روغن های اشباع، استعمال دخانیات، کم تحرکی، استرس از مهمترین عوامل ابتلا به فشار خون محسوب می شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ژنتیک نیز از عوامل اثر گذار در ابتلا به فشار خون به شمار می رود گفت: در صورت اطلاع فرد می توان با اصلاح سبک زندگی و اقدامات پیشگیرانه از بروز عوارض این بیماری پیشگیری کرد.

دکتر قلیان اول، جمعیت دارای بیش از 30 سال سن مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان خراسان رضوی را 2 میلیون و 500 هزار نفر عنوان کرد و افزود: با تدابیر انجام شده در مرحله اول غربالگری نیمی از این تعداد انجام می شود و بقیه نیز به تدریج غربالگری می شوند.

وی تصریح کرد: در اجرای این طرح فشار خون افراد اندازه گیری شده و در سامانه کشوری ثبت می شود و افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنان به ترتیب از 140 و 90 بیشتر باشد، مبتلا به پرفشاری خون تشخیص داده شده و تحت کنترل و مراقبت قرار می گیرند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار