غربالگری 452 هزار نفر در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون

  • PDF

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهداظهارکرد: از ابتدای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون تا کنون 452هزار و 387 نفر زیر پوشش قرار گرفته اند.

دکترمحمد جعفر صادقی، در گفتگو با وب دا با بیان اینکه غربالگری فشار خون برای افراد بالای سی سال،بانوان باردار و بیماران کلیوی در بازه زمانی 17 خردادماه تا 15 تیر ماه انجام می شود، عنوان کرد: این طرح به منظور ارتقاء سلامت جامعه و پیشگیری از عوارض ناشی از پرفشاری خون در مناطق زیر پوشش دانشگاه در حال اجراست.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: از مجموع افرادی که زیر پوشش غربالگری قرار گرفته اند 106 هزار و 333 هزار نفر مبتلا به پرفشاری خون بودند که از این تعداد 11 هزار و 683 نفر از بیماری خود اطلاعی نداشتند.

وی با بیان اینکه از بین افراد شرکت کننده در غربالگری فشار خون 46 درصد خانم و 25 درصد آقا هستند، ابراز کرد: 26 هزار و 664 نفرمادر باردار و 2 هزار و 563 بیمار نارسایی کلیوی نیز در این غربالگری شرکت کردند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: 2 هزار و 630 نفر سکته مغزی و 5 هزار و 67 نفر سکته قلبی و 46 هزار و 174 نفر بیمار دیابتی تحت کنترل فشار خون قرار گرفتند.

دکتر صادقی گفت: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت «  فشار خون را جدی بگیریم» است از همین رو برای کنترل این بیماری خاموش بسیج ملی آغازشده است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: در سامانه سلامت نیز غربالگری  101 هزار نفرثبت شده است و پیش بینی می شود تا پایان طرح بسیج ملی یک میلیون و 250 هزار نفر افراد بالای سی سال، بیماران کلیوی و مادران باردار در غربالگری فشار خون شرکت کنند.

وی تصریح کرد: فشار خون بالا را بیماری خاموش می گویند که اثرات زیانباری بر سلامت فرد قلب، کلیه، مغز، سکته های قلبی و عروقی وارد می کند و در صورت شناسایی زودهنگام این بیماری ضمن پیشگیری از بروز عوارض از مرگ و میر زود رس نیز جلوگیری می شود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار