تاثیر اضافه وزن و چاقی بر پرفشاری خون

  • PDF

چاقی و اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهدمسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اضافه وزن و چاقی بر پرفشاری خون تاثیر دارد.

دکتر زهرا اباصلتی در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: فشارخون یك پدیده طبیعی و فیزیولوژیك و یك ضرورت برای برقراری جریان خون است اما پر فشاری خون جنبه بیماری دارد امروزه بالا بودن فشارخون یكی از معضلات جامعه بشری در زمینه سلامت و یكی از شایع ترین بیماری ها است.

وی افزود: تقریبا 25 درصد جمعیت بالای 18سال فشار خون بالا دارند و هر چه سن بالا می رود شیوع آن بیشتر می شود به طوری كه در سنین بالای 70 سال ، بیش از 50درصد افراد مبتلا هستند از طرفی افرادی كه مرحله اضافه وزن را رد می كنند، ریسك فشار خونشان از دیگر افراد بیشتر است.

دکتر اباصلتی در ادامه تصریح کرد: نتـایج مطالعات اپیدمیولوژی چاقی و فشار خون، نـشان داده كـه  مردان و زنان چاق 3 برابر بیشتر از مردان و زنـان بـا نمایـه توده بدنی طبیعی، به فشار خون بالا مبتلا می شوند و افرادی که وزن بالاتر از حد طبیعی دارند، شانس بیشتری برای ابتلا به پر فشاری خون دارند.

وی با اشاره به اینکه به طور كلی فشار خون بالاتر از138 میلی متر جیوه می تواند خطر ابتلا به بیماری فشار خون را افزایش دهد، اظهار داشت: هرچند در همه ی محدوده های نمایه توده بدنی، فشار خـون بـالا وجود دارد ولی با افزایش نمایه ی توده بدنی، احتمال آن زیاد می شود.

دکتر اباصلتی یكی از بهترین راهكارها برای كاهش خطر ابتلا به بیماری فشار خون را كاهش وزن به ویژه در افرادی كه BMI  بالاتر از 30دارند، برشمرد و گفت: می توان گفت كه 30 درصد علت ابتلا به فشار خون چاقی است و تقریباً در تمام مطالعات، همراه با كـاهش وزن در جمعیت عمومی، فشار خون سیتولیك كاهش یافته حتی اگر میزان كاهش وزن، كم بوده است.

وی همچنین اذعان کرد: با توجه به مطالعات چاقی شكمی احتمال فشارخون در سالهای آینده را به شدت افزایش می دهد چربی اضافی ذخیره شده در ناحیه شکمی می تواند باعث افزایش فشارخون شده و در نتیجه خطر بروز حمله قلبی و مغزی را افزایش دهد.

دکتر اباصلتی با اذعان اینکه کاهش وزن به تنهایی یکی از موثرترین درمان های غیردارویی برای مبتلایان به پرفشاری خون می باشد، خاطرنشان کرد: در افراد دچار اضافه وزن و چاقی چه مبتلا به پر فشاری خون باشند یا نباشند کاهش وزن نقش موثری در پیشگیری و کنترل آن دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار