کسب رتبه نخست دانشگاه در رسیدگی به شکایات مردمی /ثبت 415 هزار بازرسی از واحدهای زیر پوشش

  • PDF

 Ø¢ØºØ§Ø² طرح تابستانه بهداشت محیط/ بازرسی و كنترل بهداشتی مستمر و هدفمندمدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: مرکز بهداشت با 400 نیرو در حوزه بهداشت محیط طی سال گذشته از 150 هزار واحد صنفی بیش از 415 هزار بازررسی انجام داده است تا در این راستا سلامت عمومی جامعه تامین شود.

به گزارش وب دا، مهندس حسنی دارابی در مراسم تقدیر از تلاش های بی وقفه مدیر کل دادگستری خراسان رضوی و جمعی از مقامات قضایی در راستای ارتقای سلامت جامعه، ضمن قدردانی از همکاری مطلوب قوه قضائیه با دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه 400 نیرو در حوزه بهداشت محیط در ساعات اداری و غیر اداری بر عملکرد مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، مراکز اسکان و اماکن عمومی نظارت دارند، اظهار کرد: به منظور پوشش همگانی  اماکن، بیشتر همکاران در ساعات غیر اداری وحتی تا پاسی از شب از مکان های پر تردد، مناطق محروم، اطراف حرم رضوی می کنند.

وی با اشاره به اینکه 150 هزار واحد صنفی که شامل هتلها، مراکز ورزشی ، استخرها و مکان های توزیع غذا بوده توسط همکاران مرکز بهداشت پوشش داده شده است، بیان کرد: در مجموع 415 هزار بازررسی در سال 97 در سامانه جامع بازرسی ثبت شده است که این آمار به صورت آنلاین از سطح خانه های بهداشت تا وزارت بهداشت  قابل رصد است.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با بیان اینکه همچنین از سوی مرکز بهداشت  آموزش هایی به واحد های صنفی داده شده تا ضمن بالا بردن مشارکت مردمی در حفظ سلامتی جامعه، از ایجاد تخلفات نیز  کاسته شود ، گفت: در همین راستا در مجموع در سال گذشته 7 هزار و 700 مورد اقدام قانونی برای برخورد با متخلفان انجام شده است.

مهندس حسنی با اشاره به اینکه در بحث آموزش و حذف ضایعات و تخلفات بهداشتی نیز در آموزشگاه های زیر نظر مرکز بهداشت به 150 هزار نفر آموزش های لازم ارائه شده است، بیان کرد: این آموزش ها به منظور مدیریت کردن بحث ضایعات غذایی از مزرعه تا سفره به مخاطبان ارائه شده است.

وی ادامه داد: در حوزه کنترل آب شرب نیز همکاران حوزه بهداشت تلاش زیادی انجام دادند؛ زیرا کوچکترین خطا موجب می شود طغیانی را در استان خراسان از حیث ابتلا به بیماریها شاهد باشیم،  از همین رو از نقاط مختلف شبکه آبرسانی نمونه برداری انجام شده است که در حوزه کلر سنجی 396 هزار مورد انجام شد و موارد بحرانی اعلام و سریعا در این خصوص اقدامات لازم انجام شده است.

مهندس حسنی با بیان اینکه در خصوص نمونه برداری آب به لحاظ بیماریها نیز  56 هزار و 500 مورد ارزیابی انجام شد تا آبی که به دست مردم می رسد از سلامت کافی برخوردار باشد، عنوان کرد: برای نمونه برداری از غذا نیز همکاران مرکز بهداشت با دستگاه های پرتابل مواد غذائی را از حیث میزان جوش شیرین استفاده شده در نان، کیفیت روغن ، نمک و ... سنجیدند که این ارزیابی ها بالغ بر 110 هزار مورد است.

وی با بیان اینکه علاوه براین در بحث شناسائی مواد غذایی فاسد نیز 840 هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد شناسایی و امحاءشد، افزود: اگر این مواد غذائی  وارد چرخه سبد غذایی مردم می شد؛ بیماریها و مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد می کرد.

مهندس حسنی با اشاره به اینکه در حوزه ارتباط با مردم سامانه 190 ، بیست و چهار ساعته برای ثبت شکایات فعال است که در این سامانه 11 هزار و 500 مورد شکایت ثبت شده است، بیان کرد: برای رسیدگی به این شکایات ظرف مدت 24 تا 72 ساعت همکاران مرکز بهداشت رسیدگی لازم را انجام می دهند و نتایج در سامانه ثبت می شود که در این حوزه براساس آمار وزارت خانه، دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه اول را بین سایر دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور دارد.

وی گفت: علاوه براین دانشگاه علوم پزشکی رتبه اول را در ثبت واحد های صنفی در سامانه الکترونیک، تعداد بازررسی و بازدید از اماکن ، صدور کارت بهداشت، امحای مواد غذایی غیر بهداشتی، رسیدگی به شکایات و کسب رضایت مردمی در بین سایر دانشگاه های علوم پزشکی  براساس نتایج ارزیابی وزارتخانه کسب کرده است.

مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: همچنین دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه چهارم در تعداد اقدامات قانونی به دلیل برگزاری جلسات پیشگیری از وقوع جرم، رتبه سوم در صدور و ثبت کارت معاینه بهداشتی اصناف، رتبه دوم در صدور گواهینامه اصناف، رتبه ششم در حوزه نمونه برداری مواد غذایی، رتبه سوم در سنجش دستگاه های پرتابل کشور که به صورت آنلاین فعالیت می کنند را به خود اختصاص داده است.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار