اهمیت تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه نخست زندگی

  • PDF

برگزاری دوره های آموزشی آمادگی برای زایمان طبیعی در مراکز خدمات جامع سلامتمسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه تخست زندگی برای رشد و تکامل کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر زهرا اباصلتی در گفتگو با وب دا گفت: تغذیه صحیح کودک نقش مهمی در رشد و تکامل او دارد به طوری که وزن کودک در حدود 6-5 ماهگی 2 برابر وزن هنگام تولد و در یک سالگی 3 برابر می شود و قد کودک نیز اگر در بدو تولد 50 سا نتیمتر باشد با تغذیه مناسب و درست در یک سالگی 75 سا نتیمتر خواهد شد.

وی افزود: تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی برای رشد و تکامل کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است در مدت تغذیه انحصاری با شیر مادر، کودک نیاز به مصرف هیچ گونه ماده غذایی و حتی آب ندارد.

دکتر اباصلتی با تاکید بر اینکه شیر مادر تا پایان شش ماهگی به تنهایی و بدون اضافه کردن هر نوع غذای کمکی برای رشد طبیعی شیرخوار کافی اسـت، تصریح کرد: بعـد از شـش ماهگـی نیازهای غذایی شیرخوار فقط با شیر مادر برآورده نمی شود و باید علاوه بر شیر مادر، غذاهای کمکی را نیز برای او شروع کرد.

دکتر اباصلتی با اشاره به مناسب ترین غذاها برای تغذیه تکمیلی، خاطرنشان کرد: غذای تکمیلی باید نرم و سهل الهضم، مقوی و مغذی، کم حجم، دارای انرژی مناسب و کافی، تازه و بدون آلودگی و قوام آن متناسب با سن شیرخوار باشد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
خدمات ایثارگرانه مدافعان سلامت ( پنج شنبه, 08 اسفند 1398 )