ارائه خدمات بهداشتی به سالمندان در مراکز بهداشت

  • PDF

ارائه خدمات رایگان مراقبتی به سالمندان در حوزه بهداشت

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  ابراز کرد:سالمندان به عنوان سرمایه های معنوی جامعه باید از زندگی خوبی در این دوران بهره مند باشند از همین رو معاونت بهداشتی دانشگاه  خدمات گسترده ای  را در حوزه سلامت به سالمندان ارائه می کند

 

دکترحامد  قضاوی در خصوص نقش و جایگاه سالمندان در جامعه در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه عالی ترین منشور حقوق سالمندان در قرآن کریم است، بیان کرد: سوره اسراء آیه ۲۳ نحوه برخورد با پدر ومادر را به بهترین شکل بیان کرده و حتی بر نحوه صحبت فرزندان با پدر و مادر و لزوم رعایت احترام  در دوران سالمندی ایشان  تاکید نموده است ..

 

وی با بیان اینکه از منظر رسول مکرم اسلام ( ص) نیز وجود سالمندان در جامعه عامل برکت است، گفت: سالمندی در جامعه نشان دهنده موفقیت زیرساخت های  مختلف در سطح جامعه است که باعث می شود شرایط زندگی به گونه ای شود که  امید به زندگی افزایش یابد و افراد لذت ورود به دوره سالمندی را نیز تجربه نمایند..

 

دکتر قضاوی با اشاره به شعار" فرصت های برابر برای تمام سنین" و  اینکه از نظر سازمان جهانی بهداشت، سالمندان باید  سالمندی فعال همراه با زندگی پویایی داشته باشند، عنوان کرد: نباید فرد با سالمند شدن از جامعه کنار گذاشته شود بلکه سالمندان باید تشویق شوند با ورود به دوره سالمندی بتوانند نقش فعال و مفید دیگری نیز  در جامعه ایفا نمایند..

 

وی با بیان  اینکه  در حال حاضر برای حدود 202000 نفر از سالمندان تحت پوشش دانشگاه پرونده الکترونیک سلامت سینا در مراکز خدمات جامع سلامت تابعه تشکیل شده است  افزود در معاونت بهداشتی دانشگاه  برای مراقبت های سلامتی سالمندان، خانه های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت آماده خدمت رسانی به سالمندان هستند تا با مراقبت های لازم از کیفیت زندگی بهتری برخوردار باشند.

 

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بررسی اختلال فشار خون، تغذیه، چربی ، قندخون، افسرگی و غربالگری سرطان سینه و روده بزرگ و بیماریهای قلبی وعروقی از جمله موضوعاتی است که در خانه های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت برای بیماران انجام می شود.همچنین به سالمندان در مراکز تابعه مکمل ویتامین دی به صورت رایگان داده نیز  می شود.همچنین ضمن اموزش خودمراقبتی به سالمندان 60 تا 70 ساله نیز مباحث آموزشی در خصوص اهمیت تغذیه صحیح ، سلامت روان  و حفظ سلامت استخوان و مفاصل آموزش داده می شود..

 

 وی در پایان افزوداتخاذ شیوه زندگی سالم در دورانهای کودکی ،نوجوانی و جوانی و میانسالی لازمه داشتن دوران سالمندی پویا و سالم می باشد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
خدمات ایثارگرانه مدافعان سلامت ( پنج شنبه, 08 اسفند 1398 )