تمامی خدمات تشخیصی درمانی بیماری سل به طور رایگان ارائه می شود

  • PDF

در تحقیقات و ساخت پروتئین ‌های ضد میکروبی، از بسیاری کشورهای غربی جلوتریمقائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : بيماری سل يک بيماری واگير‌دار عفونی است که عامل بیماری یک باکتری از نوع باسیل به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است و زمانی که عامل بیماری  ریه انسان را درگیر نماید بعنوان سل ریوی شناخته می شود و در  صورت ابتلا سایر اعضا بدن  سل خارج ریوی  گفته می شود.

دکتر سید کاظم فرهمند در گفتگو با وب دا با بیان اینکه 23 مهر ماه روز ملی سل با شعار «هم اکنون زمان پایان دادن به بیماری سل است» نامگذاری شده است اظهار کرد: سالانه در جهان حدود 9 ميليون نفر به اين بيماری مبتلا می شوند و هر ساله حدود يک و نيم ميليون نفر در اثر ابتلا به اين بيماری فوت می کنند، از طرفی بیش از 90 درصد بیماری و مرگ و میر ناشی از سل در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. سل بجز آسیب های اقتصادی ، اثرات منفی غیر مستقیم دیگری نیز بر کیفیت زندگی بیماران یا افراد خانواده آنها نظیر طرد شدن دارد.

وی افزود : حدود 24 درصد جمعيت جهان (حدود 2 ميليارد نفر ) به ميکروب سل آلوده هستند که در صورت ضعيف شدن سيستم ايمنی بدن به بیماری سل مبتلا میشوند.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : آلودگی همزمان به ویروس ایدز خطر ابتلا به بیماری سل را بطور معنا داری افزایش می دهد و همزمان مقاومت دارویی (MDR) مشکل جدی و رو به فزونی در بسیاری از کشورهای جهان می باشد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد : اگر‌چه در کشورمان طی 55سال اخير شاهد کاهش چشم‌گير بروز سل بوده ايم و  اگر‌چه سل يک بيماری شناخته شده با درمان مشخص کوتاه مدت شش‌ماهه است اما متأسفانه تعدادی از اين بيماران يا به موقع تشخيص داده نمیشوند و يا در نتيجه درمان ناقص تبديل به يک بيمار مقاوم به درمان می‌شوند .لذا  همچنان بیماری سل دارای رتبه دهم از نظر بار بیماریها در جهان می باشد.

 وی سرفه بيش از دو هفته، وجود خلط، کاهش وزن، عرق شبانه و تب طولانی مدت را از جمله علائم این بیماری عنوان نمود و گفت: فرد مبتلا به سل می‌تواند سالانه 17 نفر ديگر را آلوده کند بنابراين کنترل سل وقتی ميسر است که بتوان بيمار مبتلا به سل را در مراحل اوليه شناسايی کرد و او را تحت درمان کامل قرار داد.

قائم مقام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه در حال حاضر خدمات تشخیصی درمانی رایگان در تمام سطوح بهداشتی درمانی در دسترس  عموم مردم قرار دارد اظهار کرد: بیماری سل فراتر از یک بیماری عفونی ،یک پدیده اجتماعی است و لذا دستیابی به هدف حذف آن تا سال 2050 بجز از طریق ایجاد یک عزم ملی ، برنامه ریزی و مشارکت همه جانبه امکان پذیر نخواهد بود.

امسال سازمان بهداشت جهانی با شعار  ."It`s time for action, It`s time to End TB "هم اکنون زمان پایان دادن به بیماری سل است "   بدنبال  استفاده از مهارت و امکانات دست اندرکاران و مسئولین برای تسریع در انجام اقدامات برای  هدف حذف بیماری تا سال 2050   است و استفاده از همه  امکانات و ظرفیتهای  درون  بخشی و برون بخشی را مورد تاکید قرار داده است. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.