11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور مبتلا به دیابت هستند

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  اظهار کرد: طی سال های اخیر، افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگ ترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است.

دکتر مهدی قلیان اول ، همزمان با فرارسیدن هفته ملی دیابت (18 لغایت 24 آبانماه) با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 425 میلیون نفر از جمعیت 20 تا 79 سال جهان مبتلا به دیابت هستند، گفت: پیش بینی می شود تا سال 2050 تعداد بیماران مبتلا به دیابت به حدود522 میلیون نفر برسد.

دکتر مهدی قلیان اول، تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک را در دنیا یک میلیون نفر اعلام کرد و اظهار کرد: سالانه 4 میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند.

وی افزود: در حال حاضر 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور مبتلا به دیابت هستند که 25 درصد ایشان از بیماری خود بی اطلاعند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد  خاطر نشان کرد: با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، جمهوری اسلامی ایران متعهد گردیده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف نماید.

وی افزود: با همین هدف همگام با ادغام برنامه مراقبتهای ادغام یافته بیماریهای غیرواگیر، اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت همزمان با هفته ملی دیابت انجام خواهد شد.

معاون بهداشت دانشگاه دیابت، رسانه و خانواده‏/ دیابت، آموزش و خانواده‏/ دیابت، سازمانهای مردم نهاد و خانواده‏/ دیابت، تغذیه و خانواده‏/ دیابت، خود مراقبتی و خانواده‏/ دیابت، مشارکتهای محلی و خانواده و دیابت، فعالیت بدنی و خانواده را از عناوین روزشمار این هفته برشمرد.

شایان ذکر است 14 نوامبر مصادف با 23 آبان ماه روز جهانی دیابت و 18 لغایت 24 آبان، هفته ملی دیابت و شعار این مناسبت "از خانواده خود محافظت کنید" تعیین گردیده است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.