حفظ بهداشت فردی ؛ مهم ترین راهکار پیشگیری از آنفولانزا

  • PDF

در زمان ابتلا کودک به آنفلوانزا، از استفاده از داروهای ضد التهاب جدا خودداری شودمسئول اداره بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد:  بیماری ویروسی آنفولانزای فصلی به سرعت قابل انتقال به دیگران است از همین رو حفظ بهداشت فردی مهم ترین راهکار پیشگیری از این بیماری است.

دکتر نهبندانی، در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه همزمان با شروع فصل سرما آنفولانزا به عنوان یک بیماری ویروسی در میان مردم شیوع پیدا می کند، عنوان کرد: قدرت سرایت این ویروس زیاد است بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری رعایت بهداشت فردی است.

وی با بیان اینکه استفاده از وسایل مشترک همچون لیوان، حضور طولانی مدت در محیط های دربسته و با جمعیت نیز می تواند زمینه ابتلا به این بیماری را فراهم کند، گفت: احتمال شیوع این بیماری در کلاس درس، مهدهای کودک، مدارس شبانه روزی، مجتمع نگهداری و مراقبت از معلولین و سالمندان افزایش می یابد. .

مسئول اداره بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه قبل از شروع فصل سرما توزیع واکسن آنفولانزا در بین گروه های پر خطر آغاز می شود، ادامه داد: در مهرماه واکسن آنفولانزا به گروه های هدف تزریق می شود تا در مدت سه هفته که زمان برای اثر گذاری و ایمنی زایی واکسن نیاز است فصل سرما آغاز نشده باشد.

دکتر نهبندانی با بیان اینکه افراد بالای 65 سال، مادران باردار به خصوص مادرانی که سه ماه دوم ویا سوم بارداری هستند، کودکان زیر 3 سال، افرادی که از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن استفاده می کنند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند، بیان کرد: افرادی که از داروهای کورتون دار استفاده می کنند و بیماران پیوندی نیز در معرض ابتلا هستند.

وی با اشاره به اینکه همکاران پرسنل بهداشتی ودرمانی  نیز به دلیل ارتباط با بیماران در معرض ابتلا به این بیماری هستند افزود: اگر افراد گروه های پر خطر قبل ازفصل سرما واکسن آنفولانزا را دریافت نکرده باشند با مشورت پزشک و در صورتی که سه روز گذشته تب نداشته باشند می توانند واکسن آنفولانزا را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در برنامه های آموزشی معاونت بهداشتی نیز مواردی در خصوص پیشگیری از بیماری آنفولانزا و نحوه مراقبت از بیماران مبتلا آموزش داده می شود، گفت: رعایت بهداشت فردی، پرهیز از دست دادن، مصافحه و روبوسی با دیگران، قرار نگرفتن در محیط های در بسته، مصرف مایعات گرم، پرهیز از تغییر درجه حرارت مکانی که بیمار حضور دارد، مصرف ویتامین c، ازجمله نکاتی است که به مردم آموزش داده می شود.

مسئول اداره بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه شدت واگیری این بیمار زیاد است بنابراین کسانی که از بیماران پرستاری و مراقبت می کنند باید مراقب سلامتی خود نیز باشند، خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک هنگام دیدار بیمار، شستن دست ها، نظافت دست، باز گذاشتن پنجره اتاق بیمار در ساعات گرم روز به نحوی که هوا خارج شود ، حضور بیمار و پرستار به نحوی که جریان هوا از سمت پرستار به بیمار باشد از دیگر نکاتی است که در سلامت پزشکان و تیم پرستاری یا همراه بیمار موثر است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.