سیستم سلامت کشور و استان خراسان رضوی آمادگی کامل جهت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا را دارد

  • PDF

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بیمار مشکوک به کرونا دارای چهار علامت و یا ویژگی است و در این چارچوب تاکنون وجود هیچ بیمار مشکوک به ابتلای به کرونا در استان خراسان رضوی گزارش نشده است.

دکتر زهرا نهبندانی در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: بیماری مشکوک به ابتلای به کروناست که دارای "تب و سرفه، علائم تنفسی، سابقه سفر به کشور چین طی دو هفته گذشته و یا تماس با بیمار قطعی مبتلا به کرونا" باشد.

 وی با بیان‌ اینکه علائم بیماری کرونا شبیه آنفلوآنزا همراه با تب، گلودرد، سرفه و عفونت تنفسی است اضافه کرد: تعدادی از مسافران خارجی که با علایم تب و مشکلات تنفسی در پایگاههای مراقبت مرزی به بیمارستانها ارجاع داده شده‌اند مشکوک به کرونا نبوده اند بلکه جهت اطمینان بیشتر اقدامات پیشگیرانه بر روی آنان انجام شده است.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: مسافران خارجی ورودی به استان در پایگاههای مراقبت مرزی از نظر احتمال ابتلا به بیماریهای مختلف از جمله کرونا غربالگری می‌شوند که این پایگاه ها در مبادی ورودی مسافران از طریق مرزهای زمینی و هوایی شامل مرزهای دوغارون در تایباد، باجگیران در قوچان، لطف آباد در درگز، سرخس و فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به طور شبانه‌روزی فعال هستند.

دکتر نهبندانی اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت در این پایگاههای مراقبت مرزی مسافران دارای علائم مشکوک به بیماریهای مختلف در قالب ۱۴ بیماری سندرمیک به منظور پیشگیری از انتقال بیماریهای واگیردار به کشور مورد بررسی قرار می‌گیرند.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ایران در زمره ۲۵ کشور پر مخاطره جهان به لحاظ ابتلا به ویروس کرونای چینی از سوی سازمان جهانی بهداشت معرفی نشده است و تنها کشور پرخطر منطقه امارات متحده عربی معرفی شده است.

دکتر نهبندانی افزود: احتمال ورود کرونا به کشورمان پایین است اما در عین حال آمادگی‌ها برای پیشگیری و مبارزه با  این بیماری در خراسان رضوی و کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت اقدامات پیشگیری از بیماری آنفلوانزا و کرونا گفت: حفظ آرامش و دوری از نگرانی، رعایت بهداشت فردی، پرهیز از تردد در اجتماع‌های پرتردد توسط گروههای پرخطر مانند سالمندان، مادران باردار و کودکان زیر پنج سال،  شستن مرتب دست‌ها با صابون یا استفاده از مایع ضد عفونی، استفاده از ماسک برای گروههای پرخطر، همراه داشتن دستمال و دفع بهداشتی ترشحات تنفسی، پرهیز از تماس با حیوانات اهلی، دست ندادن و روبوسی نکردن و حفظ فاصله با دیگران از جمله مهمترین موارد پیشگیرانه است.