آغاز اجرای طرح پیمایش ملی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر

  • PDF

طرح پیمایش ملی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر همزمان با سراسر کشور در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: این طرح از 26 بهمن ماه آغاز و تا هشتم اردیبهشت سال آینده به منظور برنامه ریزی دقیق تر و انجام مداخلات برای بهبود شیوه زندگی و سلامت مردم در قالب " مطالعه استپس" اجرا می شود.

دکتر مهدی قلیان خاطر نشان کرد: پیمایش استپس بر گردآوری مستمر اطلاعات دارای کیفیت تمرکز دارد و دارای سه گام پرسشگری با پرسشنامه (گام اول)،انجام سنجش های جسمانی (گام دوم) و اندازه گیری آزمایشگاهی (گام سوم) است.

وی تصریح کرد: در ایران از سال 1383 برنامه مراقبت عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر پس از قریب دو سال مطالعه و آزمون، ظرفیت سازی و جلب حمایت همه جانبه با محوریت مرکز مدیریت بیماریها و همراهی دانشگاههای کشور آغاز شد و تا به حال هفت پیمایش کشوری به اجرا در آمده است .

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر عامل  حدود ۸۰ درصد موارد مرگ و میر به شمار می رود و پایه پیشگیری از این بیماری ها شناسایی عوامل خطر اولیه و پیشگیری و کنترل آن است خاطر نشان کرد: بیماری هایی همچون دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری های مزمن تنفسی به همراه عوامل خطری شامل کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات، مهمترین علت های مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر هستند که احتمال مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر را افزایش می دهند.

دکتر قلیان از شهروندان خواست در صورت مراجعه ماموران بهداشتی که دارای معرفی نامه و کارت معتبر شناسایی هستند، با آنان همکاری شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.