شستشوی مکرر دست ها می تواند تا 70 درصد از ابتلا به ویروس کووید -19 پیشگیری کند

  • PDF

00436.jpg - 14.86 کیلو بایتمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر رعایت بهداشت فردی به منظور پیشگیری از بیماری های مسری اظهار کرد: شستشوی مکرر دست ها می تواند تا 70 درصد از ابتلا به ویروس کووید -19 یا کرونا پیشگیری کند.

دکتر مهدی قلیان در گفتگو با وب دا با بیان اینکه مردم باید بدون توجه به شایعات و دوری از فضای استرس زا با تقویت سیستم ایمنی خود از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند خاطر نشان کرد: شستشوی مکرر دست ها، اجتناب از حضور در مکان های پرتردد، خودداری از تماس با افرادی که علائمی شبیه آنفلوانزا دارند ،پرهیز از  لمس چشم و صورت خود به ویژه با دستهای استریل نشده ،استفاده از وسایل شخصی و استفاده از دستمال در زمان سرفه و عطسه از  راهکارهای پیشگیری از ابتلا به ویروس کووید -19 یا کرونا به شمار می رود.

وی با تاکید بر اینکه سطوحی که فرد به طور مرتب با آن در تماس است باید ضد عفونی شود خاطر نشان کرد: برای این اقدام به طور حتم نباید از مواد ضد عفونی کننده خاص استفاده کرد بلکه می توان از مواد سفید کننده که در هر منزلی یافت می شود به میزان یک پنجم لیوان مایع سفید کننده و باقی آن آب استفاده کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تب، سرفه و تنگی نفس از علائم این بیماری محسوب می شود تاکید کرد: افراد در صورت ابتلا در مرحله اول در منزل استراحت کرده و مایعات گرم مصرف کنند و در صورت تشدید علائم می توانند به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.

دکتر قلیان با بیان اینکه بدین منظور 9 مرکز جامع خدمات سلامت در سطح شهر مشهد آماده سازی شده است و همه روزه تا ساعت 21 آماده خدمات رسانی به شهروندان هستند تصریح کرد: شهروندان در صورت نیاز به خدمات تخصصی توسط پزشکان مستقر در این مراکز به سطح دو ارجاع داده می شوند.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان از مراجعه مستقیم به مراکز اورژانس بیمارستان ها خودداری کنند تصریح کرد: حضور و ازدحام بی مورد شهروندان می تواند روند خدمات رسانی به بیمارانی که نیازمند واقعی خدمات پزشکان هستند را مختل کند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.