سرانه اعتبارات عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بسیاری از دانشگاه ها کمتر است

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر سرانه اعتبارات عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جمعیت مقیم و جمعیت مازاد از بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی همچون تبریز، اهواز و شیراز کمتر است خاطر نشان کرد:از سوی دیگر سرانه اعتبارات بهداشت روستایی این دانشگاه با جمعیت 914 هزار نفر از دانشگاه های تهران، شیراز و اصفهان کمتر است.

دکتر محمد رضا دارابی در پنجمین نشست مجمع نمایندگان استان با موضوع «بهداشت و درمان» که در دیوان محاسبات خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر شش میلیون و 500 هزار نفر در استان خراسان رضوی ساکن هستند که از این تعداد 5 میلیون نفر زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند خاطر نشان کرد: سالانه بیش از 30 میلیون زائر وارد مشهد می شوند و 500 هزار گردشگر سلامت از خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استان خراسان رضوی بر اساس شاخص های وزارت بهداشت با کمبود دو هزار و 500 تخت بیمارستانی روبروست خاطر نشان کرد: برای توسعه خدمات بهداشتی و درمانی از تمامی کسانی که تمایل به سرمایه گذاری در بخش خصوصی و خیریه در حوزه سلامت دارند به گرمی استقبال می شود و حمایت های لازم در راستای سرعت بخشیدن به امور انجام می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در سال 97خیران حوزه سلامت بیش از پنجاه میلیارد تومان در قالب های مختلف از جمله نقدی و غیر نقدی به دانشگاه اهدا کردند خاطر نشان کرد: در حال حاضر گردش مالی سالانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیش از دو هزار و 350 میلیارد تومان است که این حجم سنگین گردش مالی مشکلات زیادی را برای دانشگاه به همراه داشته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر این دانشگاه با 60 هزار متر مربع کمبود فضای آموزشی روبروست خاطر نشان کرد: از سوی دیگر سرانه اعتبار به جمعیت و  سرانه تخت بستری به جمعیت در مشهد از سرانه تخت به جمعیت در شهرهای اهواز، شیراز و اصفهان،تبریز و تهران کمتر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اعتبارات برنامه تحول نظام سلامت این دانشگاه با جمعیت 5 میلیون نفر در مقایسه با شهرهای اهواز، اصفهان، دانشگاه های شرق تهران کمتر است خاطر نشان کرد: با این میزان اعتبارات و حضور سالانه 30 میلیون زائر در مشهد مقدس و 500 هزار نفر جمعیت شناور، این دانشگاه با مشکلات مالی عدیده ای روبرو شده است.

افزایش 30 درصدی پذیرش بیمار از طریق سامانه MCMC

دکتر دارابی خاطر نشان کرد:  دانشگاه علوم پزشکی مشهد از استان های سیستان و بلوچستان، سمنان، گلستان، خراسان جنوبی و شمالی پذیرش بیمار دارد و در سال گذشته میزان پذیرش بیماران از طریق سامانه MCMC نسبت به سال 96 حدود 30 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه  علیرغم شرایط کنونی اقتصادی و کمبود اعتبارات، بیشتر مردم نیز تمایل به استفاده از خدمات بخش دولتی دارند خاطر نشان کرد: برای حل این مشکل باید مسئولان ارشد استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد را حمایت کنند.

علیرغم کسب رتبه های برتر کشوری و جهانی، اعتبارات پژوهشی دانشگاه از بسیاری از دانشگاه کمتر است

دکتر دارابی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رتبه های های ملی و بین المللی در جایگاه مطلوبی قرار دارد و در رتبه بندی تایمز رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است و در کنار دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفته است تصریح کرد: این در حالی است که اعتبارات پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران 83 میلیارد تومان، فارس 35 میلیارد تومان، شهید بهشتی 42 میلیارد تومان، اصفهان 11.4 میلیارد تومان و مشهد تنها 5 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به تعیین سقف از سوی سازمان های بیمه گر اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی اقتصادی ،بسیاری از مردم به ویژه قشرهای کم درآمد و آسیب پذیر برای درمان به مراکز دولتی مراجعه می کنند که این امر موجب شد در سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی مشهد حدود 60 میلیارد تومان مازاد سقف داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه با حمایت استاندار، هیچ بیماری در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه به دلیل تعیین سقف بیمه، از خدمات درمانی و بستری محروم نمی شود تاکید کرد: به طور حتم هرگز اجازه نمی دهیم بیماران به ویژه قشرهای کم درآمد برای استفاده از خدمات درمانی، دچار فشارهای اقتصادی شود و یا مراکز درمانی خصوصی ارجاع شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پرداخت معوقات کارانه پزشکان و گروه های پرستاری به 14 ماه رسیده است اظهار کرد: این در حالی است که این دانشگاه بیش از 670 میلیارد تومان از سازمان های بیمه گر مطالبه دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهبود سرانه بهداشت و درمان، در نظر گرفتن تخت بستری، حذف سقف بیمه سلامت، در نظر گرفتن جمعیت مازاد را از موارد مورد تاکید در راستای بهبود شرایط دانشگاه عنوان کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: این دانشگاه از سرمایه گذاران بخش خیریه و خصوصی برای فعالیت در حوزه سلامت برای توسعه خدمات بهداشتی و درمانی به مجاوران و زائران حمایت می کند.

جلسه  دکتر پژمان فر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی

جلسه  دکتر پژمان فر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی

 


 

در راستای تحقق اهداف برنامه نظام ارجاع؛ اجرای طرح یکپارچه سازی کدهای ارائه خدمت

  • PDF

طراحی اپلیکیشن نوبت دهی بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بستر تلفن همراهیکی از مهمترین الزامات شکل گیری نظام سلامت الکترونیک یکپارچه و استقرار پرونده الکترونیک سلامت، استفاده از کدهای واحد در خدمات، کالاها و تمام عناصری است که در نظام سلامت نقش داشته یا تبادل می شوند.

به گزارش وب دا، در این راستا نشست کشوری (مجمع کدینگ سلامت ایرانیان )رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به صورت وب کنفرانس برگزار شد.

در این نشست پنل های تخصصی با دو محور کدهای دارویی و کدهای آزمایشگاهی درنظر گرفته شده تا بعداز بحث و تبادل نظر، این کدها نهایی و یکپارچه سازی شود و بتوان آنها را در تمامی سامانه ها مستقر نمود.

مدیر آمار وفناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این نشست در گفتگو با وب دا با بیان اینکه در مورد کدینگ جامع دارو،لوازم مصرفی،آزمایشهاو رادیولوژی در قالب پنل های تخصصی بحث و گفتگو شد ، اظهار کرد: وزارت بهداشت به زودی با اعلام رویکرد خود در خصوص کدینگ استاندارد برنامه عملیاتی ،وظایف مربوط به هر معاونت و همچنین برنامه زمانبندی مربوط به کلیه دانشگاه ها را ابلاغ  خواهد کرد.

مهندس ساداتی خاطر نشان کرد: با پیاده سازی و اجرای کدینگ یکسان واستاندارد ،خصوصا در حوزه دارو ؛ علاوه بر اینکه از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری میشود باعث صرفه جویی در زمان و منابع مالی در مراکز درمانی دانشگاه خواهد شد.

وی استاندارد بودن تعریف دارو در سیستم های بیمارستانی و داروخانه ها و همچنین امکان نظارت و ارزیابی چرخه دارویی توسط معاونت های غذا، دارو و درمان دانشگاه را از دیگر مزایای این طرح برشمرد.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز به وب دا گفت: با یکپارچه سازی کدهای ارائه خدمت در زمان تبادل می توانیم اطلاعات یکپارچه دریافت کنیم، تا زمانی که کدها یکپارچه نشود، اطلاعات نیز یکپارچه نخواهد شد. به عنوان مثال، چنانچه یک دارو در یک سامانه با یک کد و در سامانه ای دیگر، با کد دیگری ثبت شود، زمانیکه بخواهیم آنها را در پرونده الکترونیک سلامت یکپارچه کنیم، یکدیگر را نمی شناسند، بنابراین کدها اجازه می دهند که اطلاعات یکپارچه شده و داده های کلان را به این روش به راحتی بازیابی و استخراج کنیم.

دکتر صفی خانی تصریح کرد: این کدها برای یکسان سازی اطلاعات تمامی خدمات سلامت، بیماران، داروها، مراکز ارائه دهنده خدمت و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد. مثلا، این امکان را می دهد که یک مرکز با اطلاعات واحد در تمامی سامانه ها قابل شناسایی باشد. یعنی چنانچه مراکز و بیمارستان ها با یک کد ثبت شوند، عملا اطلاعات بیمارستان ها با همان کد جابه جا می شوند.

 

اجرای نرم افزار نسخه نویس و نسخه پیچ الکترونیکی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

سیر تا پیاز نظام ارجاع در خراسان رضوی به زبان سادهدانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از دانشگاه های پیشرو در اجرایی کردن پرونده الکترونیک سلامت است و در حال حاضر وارد فاز اجرای نرم افزار نسخه نویس و نسخه پیچ شده است.

مدیر آمار وفناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا با اعلام این خبر ، اظهار کرد: پروژه پرونده الکترونیک سلامت در سه مرحله اجرایی می شود که نظام ارجاع ، نسخه نویس و نسخه پیچ الکترونیکی و ارسال اسناد الکترونیکی به بیمه به ترتیب مراحل اجرای این پرونده است.

مهندس ساداتی با تاکید براینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد نظام ارجاع را در سطح ناحیه یک که شامل خراسان بزرگ و سیستان و بلوچستان بود به مدیریت دکتر دارابی به شکل کامل اجرایی کرده است، عنوان کرد:  در حال حاضر فاز دوم پروژه پرونده الکترونیک سلامت که نسخه نویس و ارسال اسناد به صورت الکترونیکی است، همزمان  در دانشگاه در حال اجرا است.

مهندس ساداتی با اشاره به اینکه نرم افزار نسخه نویس در مطب ها و نسخه پیچ در داروخانه ها به صورت الکترونیکی در حال اجراست گفت: در مرحله نسخه نویس الکترونیکی، نرم افزار مطب در مطب پزشکان نصب می شود و از طریق این نرم افزار پزشکان نسخه ها را به صورت الکترونیکی ثبت می کنند و از آن طرف نیز نرم افزار داروخانه از بستر سامانه سپاس در داروخانه ها به نرم افزار مطب متصل می شود تا به این شکل داروخانه به روش الکترونیکی نسخه را ببیند و دارو را در اختیار بیمار قرار دهد.

مدیر آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در فاز اول اجرای این طرح نسخه های کاغذی حذف نشده بلکه به صورت موازی با نسخه های الکترونیکی فعال است، تصریح کرد: به مرور به دلیل صرفه جویی در مصرف کاغذ و جلوگیری از خطاهای احتمالی و سرعت بخشیدن به کار و پرهیز از برداشت متفاوت از نسخه پزشک، نسخه های کاغذی حذف و تمام فرآیند نسخه نویسی و نسخه پیچی طی فرآیند الکترونیکی انجام می شود.

مهندس ساداتی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کل پروژه پرونده الکترونیک سلامت رتبه دوم را در کشور دارد، عنوان کرد: برای فرهنگ سازی در حوزه استفاده پزشکان از نسخه نویس الکترونیکی جلساتی در نظام پزشکی با نمایندگان بخش خصوصی و تمام شرکت های صاحب مجوز برگزار شده است.

وی بیان کرد: هر پزشکی که تمایل داشته باشد از این نرم افزار استفاده کند می تواند با مراجعه به یکی از شرکت ها، نرم افزار را دریافت و در مطب نصب کند.

مهندس ساداتی گفت: برای تشویق پزشکان به استفاده از نرم افزار نسخه نویس، از پزشکانی که تا پایان سال از این نرم افزار استفاده کنند هیچ هزینه ای دریافت نمی شود و نرم افزار به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد.

مهندس ساداتی بیان کرد: ارسال اسناد به شکل الکترونیکی در تمام بیمارستان های کلید خورده است و در حال حاضر در حال اجراست و اسناد به بیمه سلامت به شکل دیجیتال ارائه می شود.

همکاری مدیریت شهری و دانشگاه علوم پزشکی در حوزه سلامت و درمان

  • PDF

در نشست شهردار و رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر همکاری مدیریت شهری و دانشگاه علوم پزشکی در حوزه سلامت و درمان زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) در مشهد تاکید شد.

به گزارش وب دا، در نشست مشترک محمد رضا کلائی، شهردار مشهد و دکتر محمدرضا دارابی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد که با حضور معاونان شهردار و معاون توسعه مدیریت و منابع و معاون بهداشت دانشگاه برگزار شد مسائل مرتبط با حوزه مدیریت شهری و سلامت از جمله احداث مراکز بهداشتی و درمانی، اختصاص زمین برای پایگاههای اورژانس در نقاط مورد نیاز شهر، ایجاد ایستگاههای آتش نشانی در مراکز درمانی، شناسایی محل های مناسب برای نصب تابلوهای مسیرنما مراکز بهداشتی و درمانی، حمایت شهرداری مشهد از موضوعات مرتبط با سلامت و آسیب های اجتماعی و گردشگری سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر همکاری مشترک در این زمینه ها تاکید شد.

در این نشست شهردار مشهد با اشاره به اهمیت حوزه بهداشت، سلامت و درمان شهروندان گفت: تاکنون مدیریت شهری و شورای شهر مشهد همکاری های مناسبی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد داشته که این روند با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با تقدیر از همکاریهای مدیریت شهری در حوزه سلامت اظهار امیدواری کرد: با تفاهمات انجام شده و کمک شهرداری و حمایت های شورای شهر مشهد بتوانیم قدم های موثرتری در حوزه سلامت شهروندان برداریم.

آخرین اخبار